Renowacja drewnianych okien w pałacu w Stuttgarcie

30-09-2020  

Szprosy wiedeńskie SWISSPACER zapewniają spełnienie zarówno wymogów energetycznych, jak i zaleceń konserwatorskich

Prace związane z odnowieniem i modernizacją stolarki okiennej w Nowym Pałacu w Stuttgarcie potrwają do 2021 roku. Zaangażowana w projekt firma Holzmanufaktur Rottweil przywiązuje dużą wagę do tradycyjnego rzemiosła w harmonii z nowoczesnymi wymaganiami w zakresie efektywności energetycznej budynków. Z tego względu postawiła na element stylistyczny w postaci szprosów wiedeńskich firmy SWISSPACER, które dodatkowo mają wpływ na wartość współczynnika UW okien.

Nowy Pałac w Stuttgarcie ma za sobą długą historię. Budowa obiektu trwała w kilku fazach od 1746 r. i została ukończona dopiero w roku 1806.  © SWISSPACER

 

Nowy Pałac w Stuttgarcie, położony w sercu stolicy Badenii-Wirtembergii, może poszczycić się długą historią. Budowa obiektu trwała w kilku fazach od 1746 r. i została ukończona dopiero w roku 1806. W wyniku nalotów prowadzonych wiosną 1944 roku pałac został niemal całkowicie zniszczony, ocalała w zasadzie tylko fasada. Od czasu odbudowy po wojnie w latach 1958-1964 budynek był wykorzystywany m.in. przez rząd Badenii-Wirtembergii i inne instytucje państwowe.

Celem renowacji jest harmonijne spełnienie wymagań energetycznych stawianych budynkowi użytkowanemu jako siedziba organów administracyjnych, przy jednoczesnym uwzględnieniu warunków wynikających z ochrony zabytków.  © SWISSPACER

Zalecenia inwestora dotyczące montażu postawiły przed specjalistami duże wyzwanie.

© SWISSPACER

 

Pałac składa się z dwóch kondygnacji i półpiętra – częściowo w formie antresoli za jednolitą elewacją, a częściowo w formie mansardy krytej spadzistym dachem. W klasycznej fasadzie z ciągami otworów okiennych znajdują się okna prostokątne, okna wykończone półkolami i łukami ostrymi, a także okna okrągłe w lukarnach. W 2019 r. kraj związkowy Badenia-Wirtembergia, reprezentowany przez urząd „Vermögen und Bau Baden-Württemberg”, biuro w Stuttgarcie, ogłosił przetarg na renowację drewnianych elementów okien i wymianę oszklenia w skrzydłach od strony ulicy Planie i od strony ogrodu różanego. Zakres przedsięwzięcia przewiduje modernizację około 530 okien. Powierzchnia przeszkleń w oknach, z których część ma nawet po 4 skrzydła, wynosi około 1700 m2.

Sztuka konserwacji

Na wykonawcę prac wybrano firmę Holzmanufaktur Rottweil. Przedsiębiorstwo z siedzibą w najstarszym mieście Badenii-Wirtembergii od ponad 30 lat zajmuje się obróbką drewna na potrzeby projektów związanych z ochroną zabytków i spuścizny budowlanej oraz architektury. – Odnawiamy i naprawiamy historyczne elementy wyposażenia, takie jak okna, drzwi, podłogi i boazerie. Historyczna jakość uzyskuje współczesny wymiar, niezależnie od tego, czy chodzi o renowację, naprawę czy uzupełnienie ubytków – tak o filozofii firmy mówi jej pełnomocniczka, Adelina Bytyci-Dodolli.

Szyby zespolone CLIMAPLUS XTREM firmy Saint-Gobain oraz ciepłe ramki SWISSPACER Advance i szprosy wiedeńskie SWISSPACER zapewniają doskonałą efektywność energetyczną i ochronę przeciwsłoneczną.

© SWISSPACER

Holzmanufaktur Rottweil, założona w 1988 roku przez dwóch dyrektorów naczelnych Hermanna Klosa i Günthera Seitza, zatrudnia dziś ponad 100 osób w dziale stolarstwa, szklenia, malarstwa i administracji. – Ponieważ w wielu wypadkach nie w pełni sprawne okna, drzwi, schody czy podłogi wymagają udoskonaleń w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej, a także bezpieczeństwa, należy znaleźć satysfakcjonujące kompromisy pod względem stosowanych technik rzemieślniczych – podkreśla kierownik sprzedaży Karsten Braun. – Jeżeli zakres zmian będzie zbyt szeroki lub podejdziemy do zadania z niewystarczającą wrażliwością, elementy poddane renowacji łatwo mogą stracić swój historyczny charakter. Konserwacja i odrestaurowanie nie może oznaczać zatrzymania się na określonym etapie ani tym bardziej regresu technicznego.

Odpowiedni wygląd, różnorodność kolorów i zalety pod względem efektywności energetycznej zdecydowały o wyborze ramek dystansowych i szprosów wiedeńskich SWISSPACER.

© SWISSPACER

Stwierdzenie to ma również zastosowanie do gruntownej naprawy i renowacji drewnianych okien w pałacu w Stuttgarcie, którą Holzmanufaktur Rottweil rozpoczęła w ubiegłym, a zakończy w 2021 roku. Szeroko zakrojony projekt polega na modernizacji elementów drewnianych i okuć zabytkowych okien. – Nasze zadania są bardzo zróżnicowane – wyjaśnia Karsten Braun. Celem jest spełnienie wymagań energetycznych stawianych budynkowi użytkowanemu jako siedziba organów administracyjnych, przy jednoczesnym uwzględnieniu warunków wynikających z ochrony zabytków.

W związku z tym inwestor zdecydował się doposażyć od zewnątrz dotychczasowe okna z pojedynczą szybą w izolacyjne szyby zespolone. – Istotne jest, że prace mogą być prowadzone tylko od zewnątrz i bez zastosowania rusztowania przestawnego, co wiązałoby się z zaawansowaną logistyką – podkreśla Braun. Odnowa obejmuje staranną obróbkę mechaniczną i malarską oraz naprawę ram okiennych, a także wymianę uszczelek, listew przyszybowych itp.

Estetyczny wygląd szprosów wiedeńskich

Szczególną cechą projektu jest montaż specjalnych szyb zespolonych – izolacyjnych lub przeciwsłonecznych – w oknach mansardowych. Zostaną one wyposażone w szprosy wiedeńskie. – Nasz wybór padł na szprosy wiedeńskie firmy SWISSPACER – mówi Karsten Braun. – Ich wygląd jest zgodny z naszą koncepcją, a dodatkową zaletą jest dostępność wielu kolorów. Jednocześnie pozwalają one spełnić wszystkie wymogi energetyczne. Inwestor chce, by ciepłe ramki zostały zamontowane w sposób praktycznie niewidoczny - dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie dobranie kolorów. Dodatkowo, dzięki elementom SWISSPACER możemy zachować wymaganą, restrykcyjną estetykę idealnych narożników.

Estetyczne łączenie szprosów wiedeńskich na widocznej powierzchni ramki dystansowej. Szpros precyzyjnie styka się z ramką i jest z nią odpowiednio zespolony.

© SWISSPACER

 

Kolejnym ważnym kryterium dla zespołu Holzmanufaktur Rottweil jest bezproblemowe dopasowanie szprosów do okien budynku. SWISSPACER oferuje obecnie 13 różnych rozmiarów szprosów wiedeńskich, uzupełnionych o połączenie krzyżowe ze zintegrowaną zatyczką rozpierającą. W przypadku okien mansardowych w pałacu w Stuttgarcie, wymagana szerokość elementu wynosi 10 mm. Szprosy wiedeńskie SWISSPACER wykonane są z tego samego wysoko izolującego tworzywa sztucznego, co ramki dystansowe tego producenta, które również znalazły zastosowanie w tym projekcie (model SWISSPACER Advance). Pozwalają one zminimalizować występowanie mostków termicznych na krawędzi szyby. Dla pałacu w Stuttgarcie możliwe jest osiągnięcie wartości współczynnika Ug okien rzędu od 0,9 do 1,0 W/m²K.

Prace renowacyjne prowadzone w obiekcie przez Holzmanufaktur Rottweil przebiegają zgodnie z harmonogramem i szybko postępują. Zastosowanie szprosów wiedeńskich pozwala na pogodzenie wymogów konserwatorskich z efektywnością energetyczną, tak by inwestor, projektanci i firma wykonawcza byli w pełni zadowoleni z osiągniętych rezultatów.

Dalsze informacje dostępne na stronie www.swisspacer.com.