wywiady

Design niosący zmianę. Rozmowa z Ingrid van der Wacht

09-03-2023

O tym, dlaczego przyszłość jest naszym wspólnym projektem i czy może być perfekcyjna, rozmawiamy z Ingrid van der Wacht, facylitatorką i specjalistką ds. komunikacji od lat pracującą dla Dutch Design Foundation – organizatora Dutch Design Week, a także jurorką w tegorocznej edycji konkursu make me! organizowanego przez Łódź Design Festival.

czytaj dalej

Każdy projekt jest najważniejszy

27-02-2023

Architekt to zawód, który wymaga zarówno umiejętności technicznych i matematycznych, jak i wrażliwości na kontekst i historię otoczenia oraz potrzeby człowieka. Sposobem na ich rozwijanie jest wkładanie całego serca we wszystkie projekty oraz poddawanie ich ocenie. Architektka Marta Sękulska-Wrońska z pracowni WXCA, prezes Oddziału Warszawskiego SARP, sędzia konkursowy oraz jurorka w konkursie Saint-Gobain Glass Design Awards opowiada o swoim podejściu do projektowania, doświadczeniach z krytyką oraz o odpowiedzialności, która towarzyszy ocenianiu pracy innych.

czytaj dalej

Wszyscy przywiązujemy się do przedmiotów: Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz o projektowaniu na artystycznych fundamentach, stylu pracy i źródłach twórczej energii.

08-02-2023

Miniony rok był dla Grynasz Studio pracowity i intensywny. Przyniósł tytuł Designera Roku 2022 przyznany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a efektem trwającej ponad dwa lata współpracy z marką Bizzarto były kolekcje mebli inspirowanych modernizmem. Nie zwalniają tempa, bo jak sami podkreślają, proces twórczy wymaga, by być ciągle ciekawym świata.

czytaj dalej

Prefabrykacja na miarę XXI wieku. Wywiad z Karolem Nieradką

28-12-2022

O pozytywnym potencjale betonu, prefabrykowanych domach, ograniczeniach, które wyzwalają kreatywność i lokalnych inspiracjach opowiada architekt Karol Nieradka – laureat 1. nagrody w konkursie Polski Cement w Architekturze 2022, właściciel cenionej pracowni maxberg, połowa duetu projektowo-budowlanego Nowa Norma, a także, last but not least, prezes szczecińskiego SARP-u.

czytaj dalej

Wszystko trzeba zaprojektować

20-12-2022

Laureat tegorocznej Honorowej Nagrody SARP, architekt Bogdan Kulczyński, od ponad trzydziestu lat prowadzi pracownię Kulczyński Architekt, w której powstają osiedla mieszkalne i prywatne rezydencje, a także projekty obiektów użyteczności publicznej, takie jak restauracje czy hotele. W rozmowie opowiada o swojej drodze kariery, realizacjach, z których jest najbardziej dumny, a także o tym, co każdy początkujący architekt powinien wziąć sobie do serca.

czytaj dalej

Projektant musi pamiętać o poznaniu siebie – rozmowa z jurorką Antalis Interior Design Award

05-12-2022

Do końca stycznia trwa nabór zgłoszeń do Antalis Interior Design Award (AIDA) – konkursu dedykowanego architektom, projektantom wnętrz, grafikom, drukarzom i studentom. Laura Pietrușel, architektka wnętrz z Rumunii, opowiedziała nam o swojej drodze od tytułu laureatki AIDA do jurorki konkursu, oczekiwaniach w branży wnętrzarskiej i radach dla młodego pokolenia projektantów.

czytaj dalej

70 lat temu narodziła się kultowa marka wnętrzarska BoConcept. Wywiad z Kamilem Maślanką

26-10-2022

Kiedy robimy w firmie wewnętrzne podsumowania, zadziwia nas fenomen, jakim jest grupa klientów powracających. Stanowią oni prawie połowę kupujących w BoConcept. Są wśród nich tacy, którzy kilkanaście lat temu meblowali u nas pierwsze mieszkanie, później dom, następnie pierwsze mieszkanie swoich dzieci, wreszcie ich domy. To dla nas bardzo budująca, powtarzająca się historia - mówi Kamil Maślanka, współwłaściciel polskich salonów skandynawskiej marki.

czytaj dalej