wywiady

Bezpieczeństwo w biurach po pandemii – czy zależy również od architektów?

26-05-2020

Czy koronawirus zrewolucjonizuje organizację pracy i aranżację przestrzeni w naszych firmach? Czy do biurowców powrócą jednoosobowe, grodzone panelami z pleksi boksy? A może open space odejdzie do lamusa? Czy już nigdy nie zjemy posiłku we wspólnej biurowej kuchni i zrezygnujemy z wind, a może do walki z wirusem potrzebne będą tylko tymczasowe rozwiązania? O zdanie pytamy architektów.

czytaj dalej

Odpowiedzialne projektowanie. Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum.

26-05-2020

Sposób myślenia o projektowaniu budynków i co za tym idzie o procesie realizacji, a także produkcji materiałów budowlanych w wyniku doświadczenia pandemii zmieni się bezpowrotnie. Odpowiedzialne projektowanie, w jeszcze większym niż dotychczas stopniu, będzie opierało się o aspekty ekologiczne. Nadrzędnym celem inwestorów i branży stanie się zapewnienie użytkownikom obiektów komfortu na wielu różnych poziomach.

czytaj dalej

Wywiad z arch. Łukaszem Platą nt. inwestycji Star Tower

30-01-2020

Gdańska Letnica to dzielnica, która od kilku lat przyciąga coraz większe zainteresowanie inwestorów szukających działek pod ciekawe projekty mieszkaniowe. Miejsce to przechodzi ogromne przeobrażenia od czasu, kiedy powstał tam słynny stadion na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Szybko zdano sobie sprawę z walorów lokalizacyjnych dzielnicy i drzemiącego w niej potencjału. Rozpoczęły się budowy i pieczołowita rewitalizacja malowniczych ulic historycznej dzielnicy. Jednym z projektów, który ma szansę stać się znakiem rozpoznawczym Letnicy, jest Star Tower – nowoczesny budynek, realizowany przez dewelopera Budner Inwestycje. O pracy nad jego projektem opowiada 28-letni architekt prowadzący z pracowni WMO Architekci, Łukasz Plata.

czytaj dalej

Wywiad z Robertem Koniecznym

16-10-2019

A jak konkretnie światło wpływa na bryłę budynku? To dla zwykłego śmiertelnika dosyć nieczytelne, trudne połączenie. Dom kojarzy się jeszcze z tradycyjną kompozycją fundamentów, ścian i dachu. Dla inwestora wpływ światła na bryłę budynku nadal pozostaje nieczytelnym, trudnym połączeniem. Jak światło może kreować bryłę?

czytaj dalej