Architektura w Polsce

Zrównoważony i oszczędny jak P180. Warszawski biurowiec Skanska z platynowym certyfikatem LEED

22-03-2023

Zużycie energii mniejsze o niemal 48%, prawie 4 miliony litrów wody zaoszczędzonej w ciągu roku i emisja CO2 zredukowana o ponad 3900 ton – nie ma lepszego dowodu na to, że budynek biurowy może być zrównoważony. Takie oszczędności generuje warszawski biurowiec P180, zrealizowany przez Skanska tuż przy metrze Wilanowska. Inwestycja otrzymała właśnie prestiżowy certyfikat LEED Core & Shell na najwyższym, platynowym poziomie.

czytaj dalej

Domy Przyszłości zasługują na rozwiązania jutra. Okna OknoPlus wykorzystane w projekcie nowoczesnego osiedla domów energooszczędnych od HausWerk

21-03-2023

Ekologiczny, ekonomiczny, ciepły, bezpieczny, a do tego wpisujący się w najnowsze trendy architektoniczne – brzmi jak fantazja lub dom dostępny tylko na kartach katalogów? Nic bardziej mylnego. W otuleniu zieleni, w cieniu polskiej stolicy królów powstaje kameralne osiedle Domów Przyszłości, a że nazwa zobowiązuje, jego generalny wykonawca do współpracy zaprosił producenta okien, który o energooszczędności, jakości oraz innowacjach wie naprawdę wszystko. Tak na placu budowy osiedla domów prefabrykowanych od HausWerk zagościły rozwiązania OknoPlus.

czytaj dalej

Underpass: Rezydencja zawieszona na wodzie

15-03-2023

Rozpostarty nad taflą stawu, zdaje się nie dotykać gruntu. Przestrzeń przenika przez budynek za sprawą 200 m kw. przeszkleń. Choć skala najnowszego projektu pracowni Mobius Architekci jest monstrualna, dom nie dominuje, nie przytłacza, lecz kusi tajemniczością i zachęca do odkrywania jej zakamarków.

czytaj dalej

Dom, który posiada w sobie DNA wyjątkowego modelu Ferrari. Nowy projekt REFORM ARCHITEKT

15-03-2023

Inspiracją do stworzenia projektu MONZA CASA dla Marcina Tomaszewskiego z REFORM ARCHITEKT był zjawiskowy model Ferrari - Monza. Ten samochód ma swoje unikatowe DNA - to właśnie pod jego design i charakterystyczną linię, tworzony był projekt tego domu. Wyjątkowa kolorystyka, dynamiczna bryła, krawędziowa linia oświetlenia czy wąski boczny wlot powietrza - to tylko niektóre elementy, które są swoistym hołdem dla Ferrari Monza. Nie przypadkiem projekt ten realizuje właśnie Tomaszewski – prywatnie fan Ferrari.

czytaj dalej

Systemy, które komponują przestrzeń. Nowoczesne rozwiązania Aluprof w najpiękniejszych filharmoniach, operach i salach koncertowych w Polsce

14-03-2023

Co łączy teatr muzyczny Capitol We Wrocławiu, filharmonię w Szczecinie, budynek NOSPR w Katowicach i pierwszą w Polsce prywatną salę koncertową Cavatina Hall? Poza tym, że to jedne z najpiękniejszych w naszym kraju budynków pełniących funkcje kulturalne, mają jeszcze jeden wspólny mianownik. W każdym z nich wykorzystano rozwiązania firmy Aluprof, lidera w zakresie dostarczania systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji m.in. okien, drzwi i fasad dla branży budowlanej i konstrukcyjnej.

czytaj dalej

Krakowska perła hotelowa znów lśni

13-02-2023

Otwarty ponownie Hotel Saski Curio Collection by Hilton w Krakowie to doskonały przykład budowania historycznego pomostu pomiędzy tradycją, a dniem współczesnym. Po 200 latach od swojego powstania ponownie zaprasza w swoje progi. Luksusowy, wysmakowany i wzbudzający zaciekawienie każdym detalem.

czytaj dalej

Okna i fasady Aluprof w Nowym Rynku D, najlepszym ekologicznym budynku roku według PLGBC

03-01-2023

W ostatnich latach coraz więcej nieruchomości komercyjnych powstaje w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Wynika to nie tylko z zaostrzenia norm budowlanych, ale też jest odpowiedzią na oczekiwania inwestorów, którym zależy na ograniczeniu wpływu budynku na środowisko oraz niższych kosztach jego utrzymania, w tym mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Przykładem takiej inwestycji jest poznański biurowiec Nowy Rynek D. Obiekt nie tylko wyróżnia się nowoczesnymi rozwiązaniami proekologicznymi, które doceniono, przyznając mu nagrodę w prestiżowym konkursie Green Building Awards, ale też zachwyca spektakularnym wyglądem. Duża w tym zasługa firmy Aluprof, lidera wśród dostawców systemów aluminiowych, którego systemy zastosowano w budynku.

czytaj dalej