architektura

Polacy odnawiają jeden z największych mostów łukowych w Europie. Codziennie porusza się nim 230 tys. pojazdów

24-03-2023

Polski zespół międzynarodowej firmy doradczej Arup uczestniczy w renowacji holenderskiego Van Brienenoordbrug, największego podwójnego mostu łukowego w Europie. Obiekt o długości 1320 metrów jest jednocześnie jednym z najbardziej ruchliwych odcinków drogowych w Holandii. Polacy przygotowali modele 3D, które pomogły skrócić zakłócenia ruchu do 6 tygodni. Żywotność mostu ma zostać przedłużona o 100 lat i zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej wykorzystana zostanie część starej konstrukcji. Arup zakończył już prace nad projektem, którego realizacja zacznie się w 2025 roku.

czytaj dalej

Narzędzia ręczne niezbędne podczas prac remontowych i budowlanych

21-03-2023

Właśnie wchodzimy w najlepszy moment na przeprowadzanie prac remontowych i budowlanych. Łagodniejsze warunki atmosferyczne sprzyjają rozpoczęciu działań zaplanowanych zimą. Do tego z pewnością przydadzą się narzędzia, które wesprą pracę maszyn budowlanych. W trakcie czynności remontowo-budowlanych warto uzbroić się w solidne produkty, które poradzą sobie z różnorodnymi zadaniami związanymi z budową. Począwszy od stawiania fundamentów czy ścian poprzez układanie podłóg, montaż konstrukcji wspierających prace na wysokości, kończąc na układaniu rur i instalacji elektryki oraz centralnego ogrzewania. W tym wypadku warto postawić na jakość i wytrzymałość, tak aby wybrane produkty mogły znaleźć zastosowanie również do innych prac, drobnych napraw czy nowych projektów.

czytaj dalej

Konkursy drogą rozwoju

20-03-2023

Pierwsze lata w zawodzie wypełniała mi głównie praca nad konkursami. Byłem świadom, że szanse na to, iż dwu, trzyosobowe biuro wygra konkurs na olbrzymi master plan czy konstrukcję mostową są bardzo małe, ale mimo to startowałem. Z perspektywy czasu uważam, że to właśnie te konkursy najbardziej mnie rozwinęły, chociaż de facto do nich dokładałem – mówi architekt Bogusław Barnaś, właściciel BXB Studio, autor obsypanego nagrodami Domu Zagrodowego, juror konkursu architektonicznego Saint-Gobain Glass Design Award organizowanego przez markę Saint-Gobain Glass Polska.

czytaj dalej

Trzy sposoby na czarny mat w łazience

16-03-2023

Matowa czerń to jedno z najpopularniejszych wykończeń w łazience. Jest elegancka, ponadczasowa i pasuje dosłownie wszędzie. Dowód? Trzy różne aranżacje, a każda prezentuje inne podejście do tego motywu. Poznajmy je!

czytaj dalej

Piotr Kuchciński o sobie i projektowaniu

14-03-2023

W czwartek 2 marca, w warszawskim NOTI STUDIO, odbyło się spotkanie z Piotrem Kuchcińskim, połączone z prezentacją pięciu najnowszych kolekcji jego autorstwa. Spotkanie niezwykłe, ponieważ dyrektor artystyczny NOTI po raz pierwszy opowiedział historię swojej współpracy z marką i o podejściu do procesu projektowania.

czytaj dalej

Systemy, które komponują przestrzeń. Nowoczesne rozwiązania Aluprof w najpiękniejszych filharmoniach, operach i salach koncertowych w Polsce

14-03-2023

Co łączy teatr muzyczny Capitol We Wrocławiu, filharmonię w Szczecinie, budynek NOSPR w Katowicach i pierwszą w Polsce prywatną salę koncertową Cavatina Hall? Poza tym, że to jedne z najpiękniejszych w naszym kraju budynków pełniących funkcje kulturalne, mają jeszcze jeden wspólny mianownik. W każdym z nich wykorzystano rozwiązania firmy Aluprof, lidera w zakresie dostarczania systemów aluminiowych przeznaczonych do produkcji m.in. okien, drzwi i fasad dla branży budowlanej i konstrukcyjnej.

czytaj dalej

Tam, gdzie technologia spotyka sztukę. Know-how Hydro i wyobraźnia Toma Dixona

07-03-2023

Czasy, w których design postrzegany był wyłącznie w kategoriach estetycznych odeszły do lamusa. Dziś nowoczesne wzornictwo stawia przed sobą wiele wyzwań – projektowane przedmioty muszą być nie tylko oryginalne, ale przede wszystkim funkcjonale, długowieczne i ekologiczne. Inaczej mówiąc, powinny nieść za sobą cały szereg wartości dodanych, łącząc to, co efektowne z tym, co niezwykle efektywne. Doskonałym przykładem będzie tu innowacyjne, aluminiowe krzesło Toma Dixona, któremu finalny szlif nadała firma Hydro.

czytaj dalej

Quick-Step: podłogi, które wytrzymują próbę czasu i… wody!

28-02-2023

Codzienne zmory, takie jak mokre, zabłocone buty w korytarzu, rozbita na podłodze w kuchni filiżanka kawy czy dziecięce harce w wannie, łatwiej potraktować z dystansem, jeśli radzi sobie z nimi nasza podłoga. Projektanci Quick-Step opracowali właśnie takie, wodoszczelne innowacje, które uniemożliwiają wilgoci i brudowi skorzystanie z nadarzającej się okazji. W rezultacie nasza podłoga wytrzyma dziesiątki lat nawet intensywnego użytkowania.

czytaj dalej