architektura

Już w piątek rozpocznie się wielkie święto architektury! Harmonogram wystawy Plany na Przyszłość LAB

28-06-2022

Wystawa „Plany na przyszłość” stała się obowiązkowym punktem w kalendarzu architektów i projektantów oraz miłośników architektury i urbanistyki. Podczas tegorocznej odsłony Plany na przyszłość LAB będzie można zobaczyć 67 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych etc. z 45 pracowni architektonicznych. Wystawie będzie również towarzyszyć wiele dodatkowych wydarzeń.

czytaj dalej

Konsekwentnie podążamy własną drogą

27-06-2022

Od wizualnego nadmiaru wolimy lekki niedosyt. Takie przestrzenie nas uspokajają. Nasze projekty są uporządkowane, bo my tacy jesteśmy. Projektujemy wnętrza, w których sami dobrze się czujemy - mówi Hanna Bajer, architektka wnętrz, która wraz z mężem prowadzi cenioną warszawską pracownię Bajer - Sokół Team.

czytaj dalej

Jak urządzić letnią strefę wypoczynku w ogrodzie

22-06-2022

W czasie pandemii doceniliśmy możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni. Na popularności zyskały więc domy z ogrodem, a także ogródki działkowe. Ten trend się utrzymuje, co sprawia, że własny kawałek zielonej przestrzeni stał się bardzo cenny. Nawet na niewielkiej działce możemy z powodzeniem urządzić wygodne miejsce do odpoczynku. Jak zaaranżować ogrodową strefę relaksu na lato?

czytaj dalej

Dom po drugiej stronie lustra – surrealistyczny obraz zawieszony w przestrzeni leśnej

15-06-2022

Dom po drugiej stronie lustra to kolejny projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Został zlokalizowany na działce leśnej, a głównym założeniem inwestora była chęć oddzielenia budynku od ulicy i maksymalne otwarcie na działkę od strony głównego ogrodu. Dzięki zastosowaniu lustrzanej elewacji parteru otrzymano złudzenie lewitującego betonowego „obrazu” w przestrzeni leśnej.

czytaj dalej

ASSA ABLOY rozbudowuje zakład w Dobrzeniu Wielkim

14-06-2022

Globalny lider w dziedzinie kompleksowych zabezpieczeń budynków inwestuje w rozwój fabryki pod Opolem. Dotychczas funkcjonujący zakład ma być nowocześniejszy w obszarze automatyzacji produkcji oraz zwiększenia dopasowania produktów do indywidualnych potrzeb klienta. Wskutek modernizacji będzie możliwe podwojenie aktualnych mocy produkcyjnych, co wg wstępnych założeń powinno się przełożyć na zwiększenie zatrudnienia o 10% rocznie w ciągu najbliższych 5 lat.

czytaj dalej

Jak projektuje się mieszkaniowe nieruchomości premium?

10-06-2022

W przypadku inwestycji premium, wysoki standard to… standard. Podobnie jak atrakcyjna, prestiżowa lokalizacja czy liczne udogodnienia dla mieszkańców. Świadomi nabywcy nieruchomości mieszkaniowych „z wyższej półki” doskonale wiedzą jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze. A jak to wygląda z punktu widzenia architekta? Jak projektować, by „premium” w kontekście kolejnej inwestycji nie było określeniem czysto marketingowym? Na te pytania odpowiada ekspert pracowni Roark Studio.

czytaj dalej

Konkurs! Zostań eko-architektem!

10-06-2022

Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu na najlepszy projekt proklimatycznego domu, do wygrania zagraniczny wyjazd studyjny i nagrody rzeczowe! Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Oddział Warszawski SARP zapraszają do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej domu jednorodzinnego. Pokaż projekt ekologicznego domu jednorodzinnego – możesz zaprojektować go od podstaw lub pochwalić się projektem stworzonym na studiach.

czytaj dalej