architektura

Z czego budować pod znakiem ekologii i energooszczędności – sezon budowlany już w pełni!

16-04-2024

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny nie tylko natura budzi się do życia. Dłuższe dni oraz wyższe temperatury sprzyjają także intensywniejszym pracom na placach budowy, na których inwestorzy rozpoczynają realizację swoich wymarzonych czterech ścian. I choć zazwyczaj najwięcej uwagi poświęca się aspektom wizualnym, nie można bagatelizować kwestii Z CZEGO wybudować dom, tym bardziej, że materiały konstrukcyjne mają bardzo istotny wpływ na późniejszy komfort życia i bezpieczeństwo. Sprawdź z jakich rozwiązań warto skorzystać, by sprawnie zrealizować budowę jeszcze przed wakacjami i cieszyć się ekologicznym, energooszczędnym domem na lata.

czytaj dalej

Renowacja i termomodernizacja budynków – wymóg i trend, w którego realizacji pomóc mogą nowoczesne okna i drzwi

12-04-2024

Efektywność energetyczna budynków ma istotny wpływ na stan środowiska, nasze zdrowie i finanse. O ile nowe inwestycje powstają zgodnie z obowiązującymi przepisami i spełniają wymagania w tym zakresie, to w przypadku istniejących już obiektów wiele jest jeszcze do zrobienia. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem tempa renowacji, które zgodnie z unijnymi wymogami strategii dekarbonizacji w 2024 powinno wzrosnąć z 1 do 3%. Do włączenia się do tej budowlanej rewolucji zachęcają nie tylko oczywiste korzyści z termomodernizacji, ale też specjalne instrumenty finansowe oraz firmy z branży budowlanej. Jedną z nich jest Aluprof – lider w produkcji systemów aluminiowych dla budownictwa, oferujący rozwiązania spełniające najwyższe wymagania w zakresie termoizolacji, które dodatkowo wpisują się w wymagania programów rządowych.

czytaj dalej

Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?

05-04-2024

Liczba pożarów w Polsce z roku na rok zwiększa się, wynika z danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. W związku ze zmianami klimatycznymi, przewiduje się, że samozapłony budynków będą występowały jeszcze częściej. Branża budowlana już dostosowuje się do zmian. Szczególnie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa dachu, który jest elementem najbardziej narażonym na silne działanie słońca, wody i wiatru. Odporność tej części można zwiększyć dzięki użyciu odpowiednich, niezapalnych produktów. W jaki sposób chronią dach?

czytaj dalej

Elegancka rezydencja inspirowana architekturą krajów Beneluxu

03-04-2024

Willa wpisuje się w marzenia inwestorów, którzy podróżując po Europie, zachwycili się architekturą krajów Beneluxu. Inspiracją dla ich nowego domu stały się charakterystyczne holenderskie domy z cegły, bogate w detale wille i rezydencje z przestronnymi oknami, otwierającymi się na urokliwe ogrody.

czytaj dalej

Jak zdobyć dofinansowanie do termomodernizacji budynku w 2024 roku?

02-04-2024

Termomodernizacja to skuteczny sposób na zmniejszenie zużycia energii, oszczędności w domowym budżecie i poprawę komfortu życia. Najlepsze efekty daje kompleksowa termomodernizacja: wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej, ocieplenie budynku oraz wymiana źródła ciepła. W 2024 roku przy termomodernizacji możemy skorzystać m.in. ze wsparcia z programu „Czyste Powietrze” oraz z ulgi termomodernizacyjnej. Jak zdobyć dofinansowanie?

czytaj dalej

Nowoczesność, trwałość i bezpieczeństwo- trendy oraz inspiracje dachowe na 2024

02-04-2024

Styl nowoczesny od kilku lat króluje na dachach. Nie inaczej będzie w 2024 roku. Analizując dynamiczny rozwój rynku pokryć dachowych, eksperci branżowi jednomyślnie wskazują na nowoczesność jako kluczowy trend w branży dekarskiej. Dominować będą dachówki płaskie, które znajdą zastosowanie w minimalistycznych konstrukcjach oraz budynkach inspirowanych stylem nowoczesnej stodoły. Tendencję tę potwierdzają również specjaliści z firmy BMI Polska – światowego eksperta w dziedzinie pokryć dachowych i hydroizolacji na dachy płaskie (Icopal) i skośne (Braas).

czytaj dalej

Konferencja „Kolor w architekturze”

02-04-2024

W ostatnich latach kolor stał się bardziej popularny. Po inspirowanej modernizmem modzie na biel i motywowanym ekologicznie zwrocie w kierunku natury – drewna i tekstur naturalnych, ostatnie lata oznaczają powrót kolorów, które niosą ze sobą emocje. Przyciągają i czynią przestrzeń bardziej atrakcyjną, indywidualizując ją oraz wywołując reakcje użytkowników. W czasie naszej konferencji zajmiemy się problemem kształtowania kolorystyki przestrzeni ze względu na zasady evidence based design. Zapraszamy 10 kwietna 2024 na godz. 9:00 do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

czytaj dalej

Jak wybrać instalatora do montażu pompy ciepła?

26-03-2024

Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup pompy ciepła, która zatroszczy się o komfort cieplny w naszym domu, powinniśmy zadać sobie właśnie takie pytanie. Nieodpowiednio dobrana pompa lub niefachowy jej montaż nie zapewnią efektywnej, ekonomicznej i bezpiecznej pracy danego modelu, a takiej przecież wszyscy oczekujemy.

czytaj dalej

Czy muzeum czekolady w Warszawie będzie z czekolady? Arup zdradza szczegóły prac nad największą od 100 lat inwestycją Wedla

25-03-2024

Muzeum i fabryka Wedla w Warszawie zostanie otwarte już jesienią 2024 roku. Będzie to jedyne muzeum czekolady o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nad projektem pracowała m.in. firma Arup, znana z takich realizacji, jak Opera w Sydney, Orientarium w Łodzi czy Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Tym razem przy współpracy z Arup powstał w Warszawie obiekt w kształcie czekoladowych kostek, który będzie angażować wszystkie zmysły w kontekście słodyczy. Czym będzie zachwycać nowe muzeum Wedla?

czytaj dalej

BIN House – dom zintegrowany z krajobrazem

20-03-2024

W architekturze coraz mocniejszy nacisk kładzie się na aspekty związane z naturą. Domy, które wokół nas powstają są nie tylko funkcjonalne, estetyczne, lecz także połączone z naturą, dzięki czemu idealnie wtapiają się w krajobraz, stając się jego integralną częścią. Wyrazem takiego zrównoważonego podejścia do projektowania jest BIN House w Warszawie – zdobywca nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2023 w kategorii nowych domów jednorodzinnych.

czytaj dalej