Architektura w Polsce

Odkrywanie architektury i przestrzeni inspiracją dla Osiedla Opacka nad Potokiem Oliwskim

1 grudzień 2022

Zaprojektowane przez Roark Studio Osiedle Opacka położone jest nad Potokiem Oliwskim w miejscu dawnych terenów cysterskich i sąsiedztwie Katedry Oliwskiej. Taki kontekst zobowiązuje. Celem architektów było stworzenie zabudowań, które uzupełnią historyczną tkankę, ale nie będą z nią konkurowały. Zespół Roark Studio nie kopiuje historycznych rozwiązań, ale bazuje na skojarzeniach. Inspiracją dla projektu, wyróżnionego tegoroczną nagrodą European Property Award, było odkrywanie architektury i przestrzeni.

czytaj dalej

Dubajski standard w Wiśle

1 grudzień 2022

Wnętrza apartamentów w inwestycji Magiczny Horyzont w Wiśle zaplanują projektantki z warszawskich pracowni – Sylwia Pogorzelska z OIKOI oraz Magdalena Śliwka z pracowni Black Deer Workshop. Wcześniej urządzały wnętrza m.in. dla Ritz Carlton. Apartamentowce spółki WeWell w Wiśle przechodzą właśnie metamorfozę. Budynki już stoją, zostały wprowadzone do sprzedaży, a obecnie trwa modernizacja ich elewacji.

czytaj dalej

Dom z widokiem po horyzont

30 listopad 2022

Bryła nowoczesnego domu autorstwa Grupy Verso zlokalizowana jest na wyżynie Śląsko-Krakowskiej. Działka z pięknym widokiem na rozległe wzgórza i łąki wymagała niestandardowego projektu. Niemal połowę przestrzeni domu architekci wpisali w tarasowe podcienia, ukrywając wnętrza w ich głębi. Skutecznie nawiązują one jednak dialog z zielonym otoczeniem dzięki szklanym ścianom, z których największa ma aż 30 m długości.

czytaj dalej

Osiedle, które pomoże w oszczędzaniu – energooszczędne i niskoemisyjne technologie w inwestycjach mieszkaniowych

21 listopad 2022

Nowoczesne technologie i niskoemisyjne rozwiązania stosowane w mieszkaniach i na osiedlach mogą przekładać się na znaczące oszczędności zarówno dla indywidualnego, jak i wspólnego budżetu mieszkańców. Zmniejszenie zużycia prądu nawet o 30%, straty ciepła zimą niższe o 20% – to realne korzyści możliwe do uzyskania dzięki rozwiązaniom technologicznym stosowanym przez ROBYG. Zyskują na nich nie tylko mieszkańcy, ale także środowisko.

czytaj dalej

Global Office Park ze szklaną fasadą elementową

15 listopad 2022

Fasada elementowa umożliwia nadanie konstrukcjom większej unikalności. Na tak złożonej technicznie koncepcji oparto Global Office Park, nowy kompleks biurowo-mieszkaniowy w Katowicach (Polska). Na potrzeby budowy kompleksu dostarczyliśmy ponad 25 tys. m2 szyb zespolonych. W konstrukcji wykorzystane zostało szkło przeciwsłoneczne oraz niskoemisyjne.

czytaj dalej

Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projektu Tremend, otrzymuje wyróżnienie Green Building Awards 2022 w konkursie PLGBC

27 październik 2022

Projektowanie zgodne z wytycznymi ekologicznymi i zrównoważonego rozwoju to priorytet w działalności warszawskiego biura projektowego Tremend. Od lat podkreślają swoje zaangażowanie w tym temacie, nic więc dziwnego, że zaprojektowany przez pracownię Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projektu Tremend, otrzymał wyróżnienie Green Building Awards 2022 w konkursie PLGBC

czytaj dalej

High5ive - 5 wspaniałych budynków w centrum Krakowa

26 październik 2022

Nowoczesny kompleks biurowy wypełnia przestrzeń w centrum Krakowa. Swoją obecnością ożywi niezagospodarowany dotąd obszar obok Dworca Głównego. Inwestycja prowadzona przez Skanska, a zaprojektowana przez MoonStudio zachwyca architekturą, rozwiązaniami technicznymi i ekologiczną wrażliwością.

czytaj dalej

Dwa katowickie projekty od Medusa Group nagrodzone w konkursie European Property Awards 2022

17 październik 2022

Katowickie wieże .KTW oraz Pierwsza Dzielnica zostały polskim laureatami nagrody prestiżowego, międzynarodowego konkursu European Property Awards 2022. .KTW zostały docenione w kategorii Commercial High-rise Architecture, natomiast Pierwsza Dzielnica jest zwycięzcą w kategorii Residential High-rise Architecture. Tym samym obie realizacje mają szansę na nominacje do nagrody ogólnoeuropejskiej. Property Awards określane są mianem Oskarów branży nieruchomości. Europejska edycja jest częścią organizowanego od 1993 r. konkursu International Property Awards, który nagradza najlepsze realizacje architektoniczne z całego świata.

czytaj dalej