Architektura w Polsce

Kolejny etap osiedla Sokołówka w Łodzi ukończony. Mieszkańcy odbierają już klucze

18 maj 2023

Osiedle Sokołówka na łódzkim Julianowie zapełnia się kolejnymi mieszkańcami. Klucze do swoich lokali wybudowanych przez dewelopera SGI zgodnie z harmonogramem odbierają właściciele mieszkań znajdujących się w IV etapie tej inwestycji. Dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad kupnem mieszkania w tej okolicy, mamy dobrą wiadomość. Na osiedlu Sokołówka powstaną kolejne dwa bloki z przestronnymi i jasnymi mieszkaniami. Różnorodność metraży zaczynających się już od 47 mkw. sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

czytaj dalej

Łodzie na Podhalu. Widzieliśmy jak wygląda w środku projekt Jana Karpiela-Bułecki

20 kwiecień 2023

Architekt połączył nowoczesność z ogromnym szacunkiem do tradycji. Zaprojektowane przez niego „Łodzie” spływają po zboczu Kościeliska. W ten sposób Jan Karpiel-Bułecka zaznaczył obecność nowego mieszkańca Podhala, który choć pochodzi z Gdyni to najbardziej pokochał góry. Olimpia Ajakaiye z programu „Show Room” po raz pierwszy pokazała jak wygląda ten nietuzinkowy projekt od środka.

czytaj dalej

Kaufland otrzymał certyfikat budynków ekologicznych BREEAM In-Use

12 kwiecień 2023

Jako odpowiedzialna sieć handlowa Kaufland przywiązuje dużą wagę do zrównoważonego budownictwa. W swoich sklepach firma inwestuje m.in. w odzysk ciepła odpadowego, oświetlenie LED czy zieloną energię. Ale nie tylko sklepy sieci Kaufland budowane są w sposób zrównoważony. Siedziba główna firmy – Centrum Usług Wspólnych – zdobyła właśnie certyfikat BREEAM In-Use przyznawany obiektom, które zostały stworzone i są utrzymywane w oparciu o standardy ekologicznego budownictwa. Proces certyfikacji przeprowadziła firma doradcza JW+A, specjalizująca się w zielonym budownictwie i certyfikacjach wielokryterialnych.

czytaj dalej

Startuje druga faza kompleksu biurowego Skyliner

4 kwiecień 2023

Grupa Karimpol otrzymała pozwolenie na budowę drugiego etapu kompleksu Skyliner. Biurowiec o wysokości 130 metrów powstanie przy Rondzie Daszyńskiego na warszawskiej Woli i zajmie miejsce tuż obok pierwszego etapu inwestycji. Rozpoczęcie realizacji drugiej fazy kompleksu spod kreski pracowni APA Wojciechowski Architekci jest planowane na jesień tego roku. Łącznie cały kompleks przy ul. Prostej 67 będzie oferował 73.000 mkw. powierzchni wynajmu.

czytaj dalej

Uroki Karkonoszy zaklęte w hotelu Mercure Szklarska Poręba

27 marzec 2023

Położona w dolinie rzeki Kamiennej, a od południa na stokach Karkonoszy, Szklarska Poręba to jedno z ulubionych miejsc na odpoczynek – nie tylko ten wakacyjny. Ten znany górski kurort z charakterystyczną architekturą, tętni życiem przez cały rok. Tu też powstał 4 gwiazdkowy hotel Mercure Szklarska Poręba, którego wnętrza zaprojektowała warszawska pracownia architektoniczna Tremend.

czytaj dalej

Tu Las Tam Woda – miejsce inspirowane naturą

27 marzec 2023

Poranna kawa na pomoście, rejs łódką z przyjaciółmi, wędkowanie lub po prostu codzienny relaks i oglądanie zachodu słońca – kiedy mieszka się nad pięknym jeziorem, możliwości stają się nieograniczone. Niezależnie od tego czy będzie to nasz drugi dom czy wakacyjny azyl z możliwością czerpania dochodu z wynajmu, inwestycję Nowe Liliopolis „Tu Las Tam Woda”, autorstwa pracowni Boris Kudlička with Partners, zaprojektowano tak, by w pełni wykorzystać potencjał Kalborni, jednej z najbardziej pożądanych lokalizacji w sercu Mazur. Mieszkańcy i ich goście będą mogli wkrótce zanurzyć się w wodach jeziora Dąbrowa Wielka, ciesząc się posiadaniem jednej z najbardziej oryginalnych nieruchomości w okolicach Wzgórz Dylewskich.

czytaj dalej

Zrównoważony i oszczędny jak P180. Warszawski biurowiec Skanska z platynowym certyfikatem LEED

22 marzec 2023

Zużycie energii mniejsze o niemal 48%, prawie 4 miliony litrów wody zaoszczędzonej w ciągu roku i emisja CO2 zredukowana o ponad 3900 ton – nie ma lepszego dowodu na to, że budynek biurowy może być zrównoważony. Takie oszczędności generuje warszawski biurowiec P180, zrealizowany przez Skanska tuż przy metrze Wilanowska. Inwestycja otrzymała właśnie prestiżowy certyfikat LEED Core & Shell na najwyższym, platynowym poziomie.

czytaj dalej

Domy Przyszłości zasługują na rozwiązania jutra. Okna OknoPlus wykorzystane w projekcie nowoczesnego osiedla domów energooszczędnych od HausWerk

21 marzec 2023

Ekologiczny, ekonomiczny, ciepły, bezpieczny, a do tego wpisujący się w najnowsze trendy architektoniczne – brzmi jak fantazja lub dom dostępny tylko na kartach katalogów? Nic bardziej mylnego. W otuleniu zieleni, w cieniu polskiej stolicy królów powstaje kameralne osiedle Domów Przyszłości, a że nazwa zobowiązuje, jego generalny wykonawca do współpracy zaprosił producenta okien, który o energooszczędności, jakości oraz innowacjach wie naprawdę wszystko. Tak na placu budowy osiedla domów prefabrykowanych od HausWerk zagościły rozwiązania OknoPlus.

czytaj dalej

Underpass: Rezydencja zawieszona na wodzie

15 marzec 2023

Rozpostarty nad taflą stawu, zdaje się nie dotykać gruntu. Przestrzeń przenika przez budynek za sprawą 200 m kw. przeszkleń. Choć skala najnowszego projektu pracowni Mobius Architekci jest monstrualna, dom nie dominuje, nie przytłacza, lecz kusi tajemniczością i zachęca do odkrywania jej zakamarków.

czytaj dalej