Architekci

Projektowanie dla ludzi i planety - zrównoważone inspiracje na 2024 rok

31 styczeń 2024

Budynki odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2.[1] Tymczasem poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji projektowych emisję można zmniejszyć nawet o połowę. Co więcej, może przyczynić się to również do wsparcia społeczności oraz wdrażania efektywniejszych rozwiązań. Jak tego dokonać? Na przykład inspirując się przyjaznymi dla otoczenia projektami z całego świata. Wybrane z nich prezentuje Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią. Realizacje te wyznaczają kierunki współczesnej inżynierii i zachęcają do stosowania zrównoważonych rozwiązań w nowym roku.

czytaj dalej

Uciekamy przed byciem modnymi w projektowaniu. Rozmawiamy z Boris Kudlička with Partners

25 styczeń 2024

Projekty Boris Kudlička with Partners stały się synonimem eklektyzmu, wyrafinowania i stylu reprezentującego wysoką jakość. Warszawskie biuro realizuje projekty dla prestiżowych klientów, począwszy od prywatnych rezydencji, biur, hoteli, kompleksów domów, aż po wnętrza helikopterów. Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia, buduje swą narrację projektową wokół poszukiwania tego, co wyjątkowe. Dziś Boris Kudlička wspólnie z Partnerami - Weroniką Libiszowską, Rafałem Otłogiem i zespołem kilkunastu profesjonalistów, umacniają swą pozycję w świecie projektowania wnętrz o najwyższych standardach. Ich realizacje poruszają się pomiędzy funkcjonalnością i nieprzemijającym pięknem, które zawsze pozostaje w zgodzie z unikatowymi gustami międzynarodowej klienteli biura.

czytaj dalej

Architekci patrzą optymistycznie w przyszłość

12 grudzień 2023

Największa zmiana widoczna jest w sektorze mieszkaniowym. To od deweloperów otrzymujemy obecnie najwięcej zapytań dotyczących nowych projektów – mówi architekt Maciej Zuber, właściciel pracowni projektowej Archas Design w Bielsku-Białej.

czytaj dalej

Jo Da Silva: Przyszłość jest fikcją - powinniśmy budować jutro w sposób zrównoważony. Jak Polska może czerpać z doświadczeń Wielkiej Brytanii?

27 listopad 2023

Globalna temperatura jest średnio o 1,2 stopnia Celsjusza wyższa od poziomu przedindustrialnego, co sprawia, że jesteśmy w momencie ważnych i trudnych zmian, które wpłyną na proces projektowania. Wielka Brytania i Unia Europejska wyprzedzają resztę świata pod względem polityki, regulacji i standardów raportowania, dlatego kwestie klimatyczne mogą odegrać kluczową rolę w partnerstwie Wielkiej Brytanii z Polską. O prognozach, zagrożeniach i możliwościach rozwoju opowiedziała znana brytyjska inżynier Dame Jo Da Silva w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie.

czytaj dalej

JEMS Architekci przedstawiają wystawę „Warstwy” w Architektur Galerie Berlin

22 listopad 2023

W dniach 3 listopada - 9 grudnia 2023 r. prestiżowa berlińska Architektur Galerie będzie gościć wystawę „Warstwy”, przygotowaną przez warszawskie biuro architektoniczne JEMS Architekci. W obliczu dynamicznych zmian i wyzwań gospodarczych, społeczno-politycznych oraz środowiskowych, architektura współczesna koncentruje się na poszukiwaniu rozwiązań technicznych i ideowych, dostosowując się do zmieniających się warunków zewnętrznych. Jednakże, równocześnie, tradycyjne pojęcie architektury jako sztuki budowania trwałych, prostych, ponadczasowych i uniwersalnych obiektów ulega erozji.

czytaj dalej

W berlińskiej kamienicy

10 listopad 2023

Mieszkanie w klimatycznej berlińskiej kamienicy emanuje spokojną elegancją, typową dla projektów Marii Murawsky. Tu, w otoczeniu naturalnych kolorów i materiałów, i z widokiem na korony pobliskich drzew, można złapać oddech od zgiełku wielkiego miasta.

czytaj dalej

ID Days – dni kuchennych inspiracji

18 październik 2023

We wrześniu odbyły się w siedzibie firmy SieMatic ID Days. Jest to coroczne spotkanie, podczas którego partnerzy marki z całego świata wkraczają do inspirującego świata luksusowych kuchni. Odbyło się ono pod hasłem „inspiracja, innowacja i fascynacja”. Na potrzeby ID Days powstała zajmująca powierzchnię 1600 metrów kwadratowych wystawa prezentująca najnowsze trendy w projektowaniu kuchni od niemieckich projektantów.

czytaj dalej

Słońce, figi i leniwe niedziele,czyli wyśnione życie Kariny Snuszki

18 październik 2023

Dom odnalazła przypadkiem, choć jak sama twierdzi, bardziej wierzy w przeznaczenie. - Słonecznej ostoi, z dala od zgiełku miasta, szukałam latami. Miały być Włochy, w końcu znam je od dzieciństwa, ale to właśnie Akwitania rozkochała mnie w sobie bez pamięci. I ten dom! Wystarczyło jedno spojrzenie — wspomina Karina Snuszka — architektka i współzałożycielka studia Mood Works.

czytaj dalej

Inspirujące wykłady Alejandro Araveny zgromadziły w Warszawie i Krakowie tłumy zainteresowanych architekturą społeczną

25 wrzesień 2023

Na zaproszenie firmy Geberit odwiedził Polskę Alejandro Aravena, wybitny twórca, laureat Nagrody Pritzkera i przewodniczący jury tego prestiżowego konkursu, finalista Mies van der Rohe Award – teoretyk i praktyk architektury zaangażowanej społecznie. Chilijski architekt wygłosił w Warszawie i Krakowie wykład zatytułowany „Alejandro Aravena i architektura, która stawia na pierwszym miejscu ludzi i miejsca, które tego najbardziej potrzebują” oraz spotkał się z przedstawicielami mediów. Pierwsze w Polsce publiczne wystąpienia Araveny były prawdziwym świętem architektury.

czytaj dalej

Najpopularniejszy polski program śniadaniowy „Dzień Dobry TVN” z nową aranżacją studia. Za projektem stoi pracownia Sikora Wnętrza

6 wrzesień 2023

„Dzień Dobry TVN” to najpopularniejszy program śniadaniowy nadawany od 18-lat w telewizji TVN. Codziennie na jego kanapach goszczą eksperci z różnych dziedzin – psychologii, kultury, czy nauki. Podana kilka tygodni temu informacja o zmianie studia zelektryzowała nie tylko widzów, ale i media. Rozbudziła ciekawość – jak teraz będzie wyglądało studio, ale też pojawiło się pytanie kto zaprojektuje nową przestrzeń? Dziś znamy na nie odpowiedź – Sikora Wnętrza. Profesor Jan Sikora opowiedział nam o całym procesie powstania i realizacji koncepcji.

czytaj dalej