miejsce publiczne

Jakie wyzwania niesie projektowanie metra? Ekspert komentuje 

26-07-2022

W lipcu oficjalnie uruchomiono dwie nowe stacje II linii metra – Ulrychów i Bemowo. Choć metro to jedna z bardziej oczekiwanych inwestycji w kraju, w dyskusji o tym środku transportu największą uwagę przykłada się do samego wyglądu stacji i projektu architektonicznego. Dziś natomiast przyjrzymy się projektowaniu metra z innej strony. O tym, jakie wyzwania stoją przed inżynierami, opowiada Marcin Przepiórka, członek zarządu ILF Polska – firmy zaangażowanej w projektowanie większości stacji warszawskiego metra. 

czytaj dalej

Jak dziś projektuje się podmiejskie osiedla?

15-07-2022

O ile jeszcze parę lat temu Polacy chętnie przeprowadzali się do większych miast, dziś szukają kompromisu. Obszary podmiejskie w ostatnich latach zauważalnie się rozwijają. Coraz lepsza infrastruktura to powód, dla którego nabywcy decydują się zamieszkać w spokojniejszej okolicy. Co przekonuje do zakupu nieruchomości poza miastem?

czytaj dalej

7 najważniejszych cech, które decydują o higieniczności posadzek żywicznych

14-12-2021

Zastosowanie bezspoinowych posadzek żywicznych, stanowiących wierzchnią warstwę podłogi, pozwala na zachowanie w pomieszczeniu wysokiego poziomu higieny. Samo pojęcie „higieniczny” według Słownika Języka Polskiego PWN oznacza „służący przestrzeganiu czystości”, inaczej „służący zdrowiu”. W przypadku rozwiązań posadzkowych o ich korzystnych właściwościach w tym zakresie decyduje wiele czynników. Eksperci marki Flowcrete, wiodącego producenta i dostawcy materiałów oraz technologii do wykonywania posadzek na bazie żywic syntetycznych, przedstawiają najważniejsze z nich.

czytaj dalej

24 października, Międzynarodowe Święto Roweru. Inspiracje projektowe – aranżacje miejsc dla rowerów na parkingach z wykorzystaniem kolorowych posadzek żywicznych

21-10-2021

Międzynarodowe Święto Roweru, które przypada 24 października, to dobra okazja, aby zwrócić uwagę na to, że rowerzyści stanowią coraz liczniejszą grupę użytkowników ulic miast, a co za tym idzie, także parkingów w budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych, w biurowcach, w szkołach i na uczelniach oraz w innych obiektach publicznych. Sposób aranżacji miejsc postojowych dla tych pojazdów powinien być atrakcyjny estetycznie, ale przede wszystkim czytelny i bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.

czytaj dalej

Chrońmy nasz krajobraz! Kilka słów o potrzebie tworzenia parków kulturowych

21-07-2021

Krajobraz to pojęcie pozornie oczywiste, używane intuicyjnie – wszystko to, co nas otacza, przestrzeń, którą widzimy, rozglądając się dookoła. Jednak krajobraz stanowi przedmiot zainteresowania różnych dziedzin nauki i można rozpatrywać go z wielu perspektyw. Obok krajobrazu naturalnego, będącego wytworem sił przyrody, istnieje krajobraz kulturowym, tj. współtworzony przez człowieka. Krajobraz kulturowy jest odbiciem sposobu życia społeczeństwa i jego potrzeb, także tych estetycznych i emocjonalnych. Ważne, aby krajobraz ten – suma działań człowieka i wytworów natury – stanowił harmonijną i zrównoważoną całość. Jak tego dokonać? Co zrobić, by krajobraz mojego miasta zachwycał? Jedną z odpowiedzi na to pytanie jest park kulturowy.

czytaj dalej