• Strona główna
  • 24 października, Międzynarodowe Święto Roweru. Inspiracje projektowe –...

24 października, Międzynarodowe Święto Roweru. Inspiracje projektowe – aranżacje miejsc dla rowerów na parkingach z wykorzystaniem kolorowych posadzek żywicznych

21 październik 2021  

Międzynarodowe Święto Roweru, które przypada 24 października, to dobra okazja, aby zwrócić uwagę na to, że rowerzyści stanowią coraz liczniejszą grupę użytkowników ulic miast, a co za tym idzie, także parkingów w budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych, w biurowcach, w szkołach i na uczelniach oraz w innych obiektach publicznych. Sposób aranżacji miejsc postojowych dla tych pojazdów powinien być atrakcyjny estetycznie, ale przede wszystkim czytelny i bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.

Eksperci marki Flowcrete, wiodącego producenta posadzek żywicznych, przedstawiają przykłady inspirujących realizacji posadzkowych, w których kolorowe powłoki parkingowe Deckshield wykorzystano do graficznego wydzielenia przestrzeni dla rowerów. 

Strefy ruchu dla rowerów w kontrastowym kolorze
Najprostszym sposobem wydzielenia miejsc dla rowerzystów jest wykonanie na posadzce oznakowania poziomego, w formie czytelnych symboli, najlepiej w połączeniu z kontrastową kolorystyką. W nowoczesnym budynku biurowym Warsaw Unit, usytuowanym przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie (proj. Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt), strefy ruchu dla rowerów wyróżniono, podobnie jak słupy, pomarańczową barwą. Takie rozwiązanie zwiększa ich widoczność z punktu widzenia osób kierujących samochodami, a tym samym podnosi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników parkingu. 

Subtelne oznakowanie poziome wzmocnione przez symbole na ścianach
Innym rozwiązaniem, stosowanym na przykład, gdy miejsca postojowe dla rowerów są usytuowane na uboczu, poza głównymi ciągami komunikacyjnymi, jest zastosowanie subtelnego oznakowania poziomego na posadzce, wzmocnionego przez symbole namalowane na powierzchniach pionowych. Takie rozwiązanie zastosowano między innymi w budynkach biurowych Q22 w Warszawie (proj. Kuryłowicz & Associates) oraz Argon, w kompleksie Alchemia w Gdańsku (proj. APA Wojciechowski). Starannie zaprojektowane znaki graficzne wykonane na ścianach są widoczne z daleka, a do tego sprawiają, że przestrzeń parkingu jest odbierana jako miejsce estetyczne i przyjazne dla wielbicieli dwóch kółek.

Przestrzeń dedykowana wyłącznie rowerom 
O rosnącej popularności roweru jako środka komunikacji wśród osób dojeżdżających do pracy w centrum miast świadczy również to, że w najbardziej prestiżowych biurowcach przewiduje się przeznaczone dla nich przestrzenie, z pełną infrastrukturą – przebieralniami, szatniami, prysznicami. Najlepiej, gdy te strefy znajdują się na parterze, blisko wejścia do budynku, aby rowerzyści nie musieli korzystać z ramp i dróg komunikacyjnych przeznaczonych dla samochodów. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w Warsaw Hub (proj. AMC – Andrzej M. Chołdzyński).

Małe parkingi – optymalne wykorzystanie przestrzeni poza strefą ruchu pojazdów
W nowo budowanych obiektach mieszkaniowych wielorodzinnych, ze względu na niewielką powierzchnię parkingów, wygospodarowanie miejsca dla rowerów często jest dużym wyzwaniem projektowym. W takich sytuacjach przydatne są sprytne rozwiązania, które pozwalają na optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni.  W inwestycji Serce Zajezdni Wrzeszcz w Gdańsku, zrealizowanej przez PPUH ARPI Sp. z o.o., wieszaki na rowery zamontowano na ścianach i strefę tę wydzielono wizualnie od drogi dla samochodów poprzez zastosowanie posadzki parkingowej w jaśniejszym odcieniu oraz zamontowanie słupków w odblaskowych kolorach.

Posadzki parkingowe Deckshield są wykonywane z bezrozpuszczalnikowych żywic poliuretanowych i piasku kwarcowego. Charakteryzuje je wysoka wytrzymałość mechaniczna i odporność chemiczna na typowe substancje występujące na powierzchni parkingów, takie jak paliwa, płyny eksploatacyjne samochodów oraz składniki soli odladzających. Są elastyczne i wodoszczelne. Powłoki te nie tylko chronią podłoże betonowe przed czynnikami zewnętrznymi, ale także podnoszą funkcjonalność i bezpieczeństwo garażu. Zawartość piasku kwarcowego nadaje im antypoślizgową powierzchnię, a zróżnicowana kolorystyka pozwala na czytelne oznakowanie ciągów pieszych, miejsc postojowych, komunikacji, a także stref dla rowerów. Przy wyborze optymalnych rozwiązań w tym zakresie warto skorzystać z pomocy ekspertów od posadzek żywicznych.