fotowotaika

Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności? Analiza

25-04-2024

Fotowoltaika to inwestycja zaprojektowana z myślą o funkcjonowaniu przez wiele lat. Dlatego też przy wyborze konkretnych produktów koniecznie należy zwrócić uwagę na kwestię ich trwałości, żywotności oraz wydajności po upływie dłuższego czasu. Spadek tych parametrów jest nieunikniony, jednak w przypadku najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań będzie on stosunkowo nieznaczny. Sprawdźmy jak na tle rynkowych standardów wygląda wydajność zintegrowanego systemu VARIO – nowości 2024 na rynku fotowoltaiki.

czytaj dalej

Cemex osiąga w Europie Centralnej kamień milowy w dziedzinie energii słonecznej

08-03-2024

1 GWh - tyle energii elektrycznej wyprodukowały już od 2023 r. instalacje fotowoltaiczne działające w wytwórniach betonu i kopalniach kruszyw w Europie Centralnej. To znacznie więcej niż potrzeba do zasilania 333 gospodarstw domowych przez cały rok. Cemex planuje dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach globalnej strategii o nazwie „Future in Action,” której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

czytaj dalej

Arup i WBCSD: Konieczne są pilne działania w kierunku dekarbonizacji budynków. Nie osiągniemy zrównoważonych celów bez kluczowych ustaleń

23-02-2024

Eksploatacja budynków odpowiada za około 28 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Wprowadzenie zmian w tym obszarze jest kluczowe do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Jednak bez jasnych globalnych definicji i certyfikacji świat nie będzie w stanie podjąć niezbędnych działań na czas – apeluje Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii i Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD).

czytaj dalej

Dotacje na fotowoltaikę kluczem do zielonej transformacji? Polska wśród państw z najskuteczniejszymi programami dofinansowań zielonych technologii

23-01-2024

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii słonecznej w Europie. W ciągu ostatniej dekady w naszym kraju wprowadzono szereg rozwiązań, które mają wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym także fotowoltaiki i przyspieszać zieloną transformację. Polskie inicjatywy wyróżniają się na tle innych krajów, w tym również programy dotacji dostępne dla obywateli. Choć Polska jest na dobrym torze, warto przyjrzeć się, jakie kroki podejmują inni, aby poznać pełen zakres możliwości i potencjału rozwoju sektora PV.

czytaj dalej

Gdzie w Polsce fotowoltaika ma największy potencjał?

23-01-2024

⦁ Polska jest w czołówce krajów UE inwestujących w fotowoltaikę. W ubiegłym roku pod względem przyrostu mocy zainstalowanej wyprzedziła nawet słoneczną Hiszpanię. ⦁ Potencjał pozyskiwania energii słonecznej w dużej mierze zależy od stopnia nasłonecznienia danego terenu. W kraju wyróżniają się na tym polu województwa: lubelskie, podkarpackie, małopolskie, opolskie, dolnośląskie i świętokrzyskie. ⦁ Moc zainstalowana z PV w Małopolsce czy na Opolszczyźnie jest jednak stosunkowo niska. Na decyzję o wybudowaniu farmy fotowoltaicznej wpływają bowiem także inne czynniki, jak klasa bonitacyjna gleby, obecność obszarów chronionych oraz odległość od głównego punktu zasilania (GPZ).

czytaj dalej

5 niezbędnych elementów nowoczesnej termomodernizacji budynku: okna, drzwi, styropian, pompa ciepła, fotowoltaika 

11-12-2023

Wiele budynków mieszkalnych w Polsce nie spełnia standardów w zakresie energooszczędności. Część z nich to „wampiry energetyczne”, czyli obiekty zużywające najwięcej energii. Rozwiązaniem, które poprawia komfort użytkowania budynków i pozwala zaoszczędzić na ich ogrzewaniu jest dobrze wykonana termomodernizacja. Na czym polega ten proces i jako są jego kluczowe elementy?

czytaj dalej

Nowa szansa dla Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych – fotowoltaika i prosument lokatorski pozwolą zmniejszyć czynsz dla mieszkańców bloków

07-09-2023

28 sierpnia 2023 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która wnosi znaczące zmiany w polskim sektorze energetycznym, w tym modyfikuje rozliczenie energii z fotowoltaiki dla Wspólnot Mieszkaniowych i Spółdzielni. Wprowadzone zmiany mogą sprawić, że zmniejszą się opłaty dla mieszkańców np. z tytułu funduszy remontowych, sprzątania czy użytkowania części wspólnych.

czytaj dalej

Fotowoltaika na dachu hal przemysłowych. Nowa moda czy już standard?

14-06-2023

Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, o które najczęściej, w kontekście proekologicznych technologii, pytają inwestorzy oraz najemcy hal przemysłowych. I nie ma się co dziwić – jej montaż pozwala na zasilenie obiektu w zieloną energię, a korzystanie z niej pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale także na postrzeganie firmy przez jej otoczenie biznesowe. Co więcej, w dobie rosnących cen energii, ta pozyskana ze słońca pozwala znacząco redukować bieżące koszty związane z utrzymaniem budynku. Czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachach magazynów oraz zakładów produkcyjnych to na razie tylko nowa moda czy może już standard?

czytaj dalej

Cosentino uruchamia jedną z największych instalacji fotowoltaicznych na własny użytek w Europie

06-09-2021

Firma Cosentino, producent spieku Dekton, konglomeratu Silestone i kamieni naturalnych Sensa wprowadza nowy model zarządzania energią odnawialną w sektorze przemysłowym. Instalacja będzie miała moc ponad 20 megawatów i stanowić będzie około 25% rocznego zużycia energii elektrycznej firmy Cosentino. Przy inwestycji przekraczającej 10 milionów euro uruchomienie platformy zaplanowano na pierwszą połowę 2022 roku.

czytaj dalej