Poznaliśmy zwycięzców PLGBC Green Building Awards 2019. Wśród nich znalazła się jedna inwestycja z Trójmiasta - Botanica Jelitkowo. Osiedle zdobyło nagrody w aż dwóch kategoriach: „Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna” oraz „Najlepsze zrównoważone wnętrze”.
W tym roku odbyła się już 9 edycja konkursu, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Jury tworzone przez ekspertów budownictwa, architektury i nieruchomości oceniało budynki i wnętrza zrealizowane w okresie dwóch lat, według kryteriów związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Istotne były również nowatorskie rozwiązania oraz walory dotyczące architektonicznych i estetycznych sposobów realizacji inwestycji.
Botanica Jelitkowo to jedno z najbardziej luksusowych trójmiejskich osiedli, położone na granicy Gdańska i Sopotu. Osiedle jest hołdem dla natury i powstało zgodnie z trendem urban jungle. Architekci z MAARTE i Studia Krajobraz stworzyli tu przestrzeń idealnie wkomponowaną w okoliczne zielone parki i nadmorskie krajobrazy.
- Osiedle Botanica z założenia ma nie emitować szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska. Architektura kształtować ma społeczną wrażliwość mieszkańców i ich gości na naturę, zapewniać integrację człowieka ze środowiskiem i naturalnymi materiałami. - mówi architekt Marek Łańcucki z MAARTE - Postaraliśmy się, aby każda z decyzji dotyczących drobnych i generalnych rozwiązań projektowych była ukierunkowana na stworzenie możliwie naturalnego i przyjaznego środowiska, rozumianego dwojako – jako środowiska zurbanizowanego i środowiska naturalnego.
Jury konkursu doceniło niezwykle rozbudowane przestrzenie zielone Botanici. Zasadzenie ponad 18 tysięcy roślin wokół niskich budynków pozwoliło stworzyć piękną, naturalną przestrzeń w mieście i umożliwiło zagospodarowanie wód opadowych.
- Budynki wykończone są surowymi i naturalnymi materiałami: drewnem, wydłużonymi cegłami ceramicznymi, ceramiczną dachówką, stalą ocynkowaną, surowym betonem. – mówi architekt Marek Łańcucki - Jednocześnie otoczone są miękkimi formami zieleni o zróżnicowanym ubarwieniu, fakturze, bryle. Zieleń występuje w formie płaskich dachów zielonych i traw, dynamicznych form krzewów i drzew, pionowo rosnących pnączy.
Uwagę jury przyciągnęła też strefa fitness zaprojektowana przez pracownię LOFT Magdaleny Adamus. Komfort termiczny i dostęp do naturalnego światła jest tu otrzymywany jest m.in. dzięki zastosowaniu naturalnego ogrodu wewnętrznego, który poprawia jakość powietrza. W samym sercu SPA zasadzono rozłożyste drzewo. Zastosowano energooszczędne rozwiązania i naturalne materiały, jak drewno jesionowe, marmur i granit. Na ścianach, zamiast tradycyjnych tapet, znajduje się naturalna roślinność.
Praca wielu ekspertów oraz troska o naturę i detal pozwoliły stworzyć osiedle nie tylko prestiżowe i eleganckie, ale też ekologiczne, co doceniło jury Green Building Symposium.