arup

Fabryka Czekolady E.Wedel jest nie tylko słodka, ale też wpisuje się w kontekst historyczny oraz kulturowy okolicy. W jaki sposób powstawała?

19-09-2024

W projekcie Fabryka Czekolady E.Wedel inżynierowie wdrożyli zrównoważone rozwiązania pod kątem wartości społecznej. Dzięki temu obiekt stał się miejscem eksperymentów oraz obserwacji dla osób w każdym wieku i jednocześnie przyczynił się do rewitalizacji warszawskiej Pragi. Za doradztwo techniczne w projekcie muzeum, będącego częścią obiektu, odpowiadała firma Arup, znana z takich realizacji, jak Opera w Sydney, Orientarium w Łodzi czy Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Budynek jest największą od niemal 100 lat inwestycją LOTTE Wedel, a znajdujące się w nim muzeum czekolady jest jedynym o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W jaki sposób tworzono to miejsce?

czytaj dalej

Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata

19-08-2024

Jak stworzyć krzesła idealne na trybuny olimpijskich aren? Wie to firma Nowy Styl, która dostarczyła 95 tys. sztuk na potrzeby paryskiej olimpiady. Ich design to jednak dzieło międzynarodowej firmy inżynierskiej i projektowej Arup, która już 15 lat temu opracowała dla Nowego Stylu wzór, będący od tego czasu jednym z najbardziej wydajnych na rynku. Zespoły Arup tworzyły także złożone rozwiązania dla obiektów sportowych, takich jak stadion Santiago Bernabéu w Hiszpanii czy Etihad w Wielkiej Brytanii. W Polsce firma znana jest z m.in. projektu Złotych Tarasów czy Łódzkiego Orientarium.

czytaj dalej

Raport Arup: Zrównoważone budownictwo musi mieć wartość społeczną. W jaki sposób projektować dla ludzi?

26-06-2024

Mimo rosnącej popularności zrównoważonych rozwiązań, branża budowlana wciąż w zbyt małym stopniu bierze pod uwagę wartość społeczną, apeluje Arup, międzynarodowy lider w zakresie zrównoważonej inżynierii. Firma opracowała raport, w którym prezentuje kluczowe elementy projektowania z myślą o ludziach oraz zbiera inspiracje z całego świata. Wśród nich jest m.in. przedszkole skonstruowane z przyjaznych dla środowiska i dostępnych lokalnie materiałów oraz projekt inkluzyjnych ścieżek rowerowych.

czytaj dalej

Budynek jak kopiec termitów, rzeka z własnymi prawami, czyli projektowanie regeneracyjne. Powstał nowy raport z inspiracjami z całego świata

27-05-2024

Rocznie budynki odpowiadają za około 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii. Jeśli cele zrównoważonego rozwoju mają zostać osiągnięte, branża musi odejść od podejścia „weź, wyprodukuj, wyrzuć”. Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, opracowała raport, prezentujący w jaki sposób projektanci mogą tworzyć w zgodzie z koncepcją regeneracyjną. Firma przedstawia tak innowacyjne projekty, jak budynek na wzór kopca termitów czy nadanie praw, które ustanawiają podmiotowość rzeki.

czytaj dalej

Fabryka PepsiCo wyróżnia się nie tylko przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami. Obiekt ma najlepszy projekt instalacji HVAC w Polsce

16-04-2024

Fabryka PepsiCo w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej to najbardziej zrównoważony zakład produkcyjny koncernu w Europie. Za projektowanie i zarządzanie procesem budowy odpowiedzialna była firma Arup, specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, która współtworzyła takie obiekty, jak nowy browar Carlsberg w Hamburgu, zakład cukierniczy Cadbury-Wedel w Skarbimierzu czy fabryka Toyoty w tureckim Adapazari. Zakład PepisCo wyróżnia się również instalacjami HVAC. W kwietniu br. Stowarzyszenie Polska Wentylacja przyznało Arup za projekt nagrodę PASCAL 2024.

czytaj dalej

Sagrada Familia na ostatniej prostej. Tristram Carfrae: to inspirujący przykład stosowania niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie

08-04-2024

Środowisko budowlane odpowiada aż za 38 proc. emisji CO2 na świecie i jest jednym z najbardziej emisyjnych obszarów.[1] W związku z tym stosowanie niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie staje się coraz istotniejszą kwestią. Dotyczy to nie tylko obiektów współczesnych, ale też takich, przy których prace trwają nawet od XIX wieku. Najlepszym na to przykładem jest katedra Sagrada Familia w Barcelonie, w której od dłuższego czasu wprowadzane są rozwiązania mające zredukować emisyjność. To właśnie o nich 14 marca w Warszawie opowiadał Tristram Carfrae, inżynier kierujący zespołem Arup, pomagającym ukończyć Sagradę Familię.

czytaj dalej

Czy muzeum czekolady w Warszawie będzie z czekolady? Arup zdradza szczegóły prac nad największą od 100 lat inwestycją Wedla

25-03-2024

Muzeum i fabryka Wedla w Warszawie zostanie otwarte już jesienią 2024 roku. Będzie to jedyne muzeum czekolady o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nad projektem pracowała m.in. firma Arup, znana z takich realizacji, jak Opera w Sydney, Orientarium w Łodzi czy Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Tym razem przy współpracy z Arup powstał w Warszawie obiekt w kształcie czekoladowych kostek, który będzie angażować wszystkie zmysły w kontekście słodyczy. Czym będzie zachwycać nowe muzeum Wedla?

czytaj dalej

Arup i WBCSD: Konieczne są pilne działania w kierunku dekarbonizacji budynków. Nie osiągniemy zrównoważonych celów bez kluczowych ustaleń

23-02-2024

Eksploatacja budynków odpowiada za około 28 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Wprowadzenie zmian w tym obszarze jest kluczowe do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Jednak bez jasnych globalnych definicji i certyfikacji świat nie będzie w stanie podjąć niezbędnych działań na czas – apeluje Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii i Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD).

czytaj dalej

Projektowanie dla ludzi i planety - zrównoważone inspiracje na 2024 rok

31-01-2024

Budynki odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2.[1] Tymczasem poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji projektowych emisję można zmniejszyć nawet o połowę. Co więcej, może przyczynić się to również do wsparcia społeczności oraz wdrażania efektywniejszych rozwiązań. Jak tego dokonać? Na przykład inspirując się przyjaznymi dla otoczenia projektami z całego świata. Wybrane z nich prezentuje Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią. Realizacje te wyznaczają kierunki współczesnej inżynierii i zachęcają do stosowania zrównoważonych rozwiązań w nowym roku.

czytaj dalej

Świat za 25 lat: eksperci zrównoważonej inżynierii z Arup komentują wizje dzieci

04-12-2023

Czy za 25 lat będziemy mieszkać w domach z pączków i czekolady lub posiadać translatory psiej mowy? Nie możemy być tego pewni, jednak dziecięce wizje często są zbieżne z projektami współczesnych architektów i inżynierów. O pomysły dotyczące przyszłości świata zapytała dzieci pracowników, firma Arup specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii. Według zatrudnionych w niej ekspertów, już teraz zmiany wskazują na możliwość spełnienia się wielu wizji. Co jest możliwe do zrealizowania i jak mogą wyglądać miasta i budynki za 25 lat?

czytaj dalej