W projekcie Fabryka Czekolady E.Wedel inżynierowie wdrożyli zrównoważone rozwiązania pod kątem wartości społecznej. Dzięki temu obiekt stał się miejscem eksperymentów oraz obserwacji dla osób w każdym wieku i jednocześnie przyczynił się do rewitalizacji warszawskiej Pragi. Za doradztwo techniczne w projekcie muzeum, będącego częścią obiektu, odpowiadała firma Arup, znana z takich realizacji, jak Opera w Sydney, Orientarium w Łodzi czy Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. Budynek jest największą od niemal 100 lat inwestycją LOTTE Wedel, a znajdujące się w nim muzeum czekolady jest jedynym o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W jaki sposób tworzono to miejsce?
Fabryka Czekolady E.Wedel jest otwarta już od Międzynarodowego Dnia Czekolady, czyli 4 września. Obiekt z daleka przyciąga uwagę swoim nietypowym wyglądem, przypominającym kształt gigantycznych kostek czekolady. Budynek powstał w zrewitalizowanej budowli silosów na warszawskim Kamionku, która dawniej służyła do magazynowania ziaren kakao. Cała realizacja przyczynia się do rewitalizacji Pragi w Warszawie i jest odwołaniem do ważnej roli firmy LOTTE Wedel w historii lokalnej społeczności. Projekt Fabryki Czekolady E.Wedel jednocześnie otwiera świat słodyczy dla każdego, niezależnie od wieku. W obiekcie funkcjonuje muzeum czekolady, stworzone przy wsparciu firmy Arup, która współpracowała przy budowie takich polskich pereł współczesnej architektury, jak Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czy galeria Złote Tarasy.
Fabryka Czekolady E.Wedel została opracowana tak, aby odzwierciedlać słodką część historii warszawskiej Pragi. Po I wojnie światowej Karol Wedel przeniósł zakłady produkcyjne czekolady na warszawski Kamionek, gdzie funkcjonują do dzisiaj. To od lat ważne miejsce pracy dla lokalnej społeczności, a wytwarzane w niej produkty, zyskały uznanie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Fabryka Czekolady E.Wedel powstała w miejscu silosów, z których funkcjonowania firma LOTTE Wedel zrezygnowała dziesiątki lat temu, aby ograniczyć emisje w mieście. Dzięki renowacji obiekt dostosowano do nowych potrzeb, tak aby prezentował ważną część historii miejsca oraz jednocześnie funkcjonował jako fabryka. Już z oddali wielki budynek w kształcie tabliczek czekolady przypomina o znaczeniu słodkich wyrobów dla regionu. W środku muzeum znajduje się wiele elementów dotyczących historii marki LOTTE Wedel i społeczności. Zwiedzający mogą dotknąć oryginalnych eksponatów, takich jak przycisk do papieru przedstawiający Chłopca na Zebrze z lat 30. oraz figurka-opakowanie z tego samego okresu, stworzona przez lalkarza Edwarda Manitiusa.
– Muzeum w Fabryce Czekolady E.Wedel jest bardzo kreatywnym projektem, przyczyniającym się do rewitalizacji wschodniej części Warszawy i odzwierciedlającym dorobek kulturowy lokalnej społeczności. To już druga tego rodzaju inwestycja na warszawskiej Pradze, w której tworzeniu brał udział Arup. W 2018 roku na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódki „Koneser” zostało otwarte Muzeum Polskiej Wódki, przy którym także pracowaliśmy. Cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy opracować ważny element historycznego krajobrazu miasta, tym razem w „słodkim” wydaniu – mówi Elżbieta Cichońska, Prezes Arup.
Fabrykę Czekolady E.Wedel stworzono z myślą o różnorodnych osobach, niezależnie od wieku i zainteresowań. Inżynierowie dostosowali obiekt także do potrzeb niepełnosprawnych. Natomiast wystawy są na tyle zróżnicowane, aby wizyta była interesująca dla każdego. Zwiedzający mogą przejść przez różnorodne strefy, przedstawiające etapy produkcji czekolad i angażujące na różnych poziomach - od tworzenia własnego projektu opakowania pianek Ptasie Mleczko® po skakanie na wielkiej tabliczce czekolady. Eksponaty opracowano tak, aby goście mogli wchodzić z nimi w interakcję, angażując wszystkie swoje zmysły poprzez m.in. unikalne zapachy, interaktywne wystawy, teksturę obiektów oraz próbowanie wedlowskich czekolad.
– Muzeum w Fabryce Czekolady E.Wedel w Warszawie jest przygotowane na różnorodnych gości tak, aby wizyta była komfortowa i wartościowa dla każdego. To miejsce angażujące dzieci, seniorów, dorosłych i osoby z niepełnosprawnościami. Taka otwartość sprawia, że Fabryka Czekolady E.Wedel jest budynkiem godnym naśladowania w kontekście wdrażania zasad zrównoważonego projektowania z myślą o społecznościach. Ten aspekt staje się w inżynierii coraz ważniejszy, bo to właśnie tworzenie z myślą o ludziach pozwala podnosić jakość życia i poprawiać odbiór oraz dostępność otoczenia – mówi Maciej Maj, Senior Project Manager w Arup.
Firma Arup zajmowała się doradztwem inżynieryjno-technicznym muzeum pod nazwą “Fabryka Czekolady E. Wedel” w całym cyklu inwestycyjnym. Projekt nowego budynku został zrealizowany przez renomowaną warszawską pracownię architektoniczną BiM Architekci. Wystawę w Fabryce Czekolady E. Wedel przygotowała Pracownia WWAA, a za treści multimedialne odpowiada Lunapark Motion Arts Collective. Identyfikację wizualną stworzyło Studio Homework, konsultowane z Patrykiem Hardziejem, uczniem Karola Śliwki, projektanta kultowego opakowania Czekolady Jedynej. Do połowy października trwa także kampania marketingowa Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel pod nazwą „MOŻNA”.