W ostatnich latach rośnie liczba upalnych dni w roku – takich, w których temperatura maksymalna przekracza 30°C¹ – a koszty energii, w tym chłodzenia domów, stale się zwiększają. Warto pamiętać, że dobra izolacja termiczna działa nie tylko zimą – odpowiednio dobrane rozwiązania mogą znacząco poprawić komfort cieplny wnętrz również latem. Maria Witkowska, ekspertka firmy Armacell, wyjaśnia, dlaczego warto zadbać o izolację przed sezonem letnim.
Wysokie temperatury powodują wzrost zapotrzebowania na energię do chłodzenia. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) zużycie energii na klimatyzację może potroić się do 2050 roku, jeśli nie zostaną podjęte działania prewencyjne, w tym poprawa izolacyjności budynków².Wielu inwestorów i właścicieli budynków utożsamia izolację wyłącznie
z zabezpieczeniem przed utratą ciepła zimą. Tymczasem nie należy zapominać, że izolacja termiczna ma za zadanie ograniczać przepływ ciepła przez przegrodę w obu kierunkach. Dobrze zaizolowany budynek i instalacje to również sposób na ochronę wnętrz przed nadmiernym nagrzewaniem się latem.
– Dobra izolacja urządzeń to sposób na skuteczne chłodzenie pomieszczeń. Dzięki niej można znacząco zwiększyć efektywność działania klimatyzacji i obniżyć koszty jej użytkowania – tłumaczy Maria Witkowska, Technical Manager Europe East Armacell Poland Sp. z o.o. – To rozwiązanie korzystne zarówno dla portfela, jak i dla środowiska.
Nieodpowiednio zaizolowane elementy budynku mają istotny wpływ na komfort cieplny latem. Na wzrost temperatury pomieszczeń wpływa nie tylko przenikanie ciepła przez przegrody budowlane, ale także utrata chłodu przez niechronione instalacje. Brak odpowiedniej izolacji przewodów klimatyzacyjnych i chłodniczych może prowadzić do strat energii i zwiększonego zużycia urządzeń chłodniczych.
– Jeśli planujesz modernizację lub budowę domu, zwróć uwagę zarówno na termoizolację miejsc szczególnie narażonych na nagrzewanie – dachów, poddaszy, okien i witryn – jak i na prawidłowe wykonanie instalacji HVAC. Odpowiednie zaizolowanie przewodów i kanałów może realnie poprawić komfort cieplny – dodaje ekspertka Armacell.
Produkty z serii ArmaFlex® – sztandarowej marki Armacell – to zaawansowane rozwiązania izolacyjne, które pomagają chronić instalacje przed niepożądanymi stratami energii cieplnej. Dzięki zamkniętokomórkowej strukturze materiału na bazie pianki elastomerowej, ArmaFlex® zapobiega kondensacji i przenikaniu pary wodnej na przewodach zimnej wody, wody lodowej oraz kanałach HVAC, a także chroni przed zjawiskiem CUI (korozji pod warstwą izolacji). To szczególnie istotne latem, gdy różnice temperatur są duże, a wilgotność powietrza wzrasta.
Dodatkowo dzięki zastosowaniu technologii MICROBAN® w wybranych produktach ArmaFlex materiał izolacyjny zapewnia ochronę przed drobnoustrojami, pleśnią i grzybami.Dla bardziej wymagających zastosowań dostępna jest linia ArmaFlex® Ultima, która oferuje nie tylko doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale także zmniejszona emisje dymu w trakcie pożaru – potwierdzoną europejską klasą ogniową BL-s1, d0, B-s2,d0.
– Inwestycja w dobrej jakości izolację to krok w stronę zrównoważonego budownictwa. Redukujemy zużycie energii, obniżamy koszty eksploatacji, a jednocześnie podnosimy komfort życia na co dzień – mówi Maria Witkowska z Armacell. – Na izolacji nie warto oszczędzać – to inwestycja, która się zwraca.
Nie należy sprowadzać pojęcia izolacji wyłącznie do sezonu grzewczego. W dobie rosnących temperatur i coraz wyższych kosztów energii warto podejść do tematu kompleksowo. Biorąc pod uwagę, że nawet 85% zużycia energii w budynkach w gorącym klimacie może być przeznaczane na chłodzenie powietrza, co dodatkowo pogłębia zmiany klimatyczne, izolacja urządzeń oferuje w tym kontekście istotny potencjał oszczędności.
Efektywne projektowanie i zastosowanie najwyższej klasy rozwiązań w zakresie izolacji sprzętu ma kluczowe znaczenie dla obniżenia kosztów chłodzenia oraz zwiększenia ogólnego komfortu w nieruchomości, tworząc trwałą wartość dla klientów.
[1 https://www.gov.pl/web/edukacja-ekologiczna/najwieksze-mity-o-zmianach-klimatu ]
[2 IEA, „The Future of Cooling”, 2018: https://www.iea.org/reports/the-future-of-cooling ]