Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za wpływ na środowisko stają się kluczowymi tematami dla branży budowlanej. W obliczu wyzwań, jakie niesie za sobą Dyrektywa CSRD, firmy muszą zmieniać swoje podejście do zarządzania łańcuchem wartości, aby sprostać rosnącym wymaganiom. W szczególności nadchodzący rok 2025 zapowiada się jako kluczowy dla przedsiębiorstw, które staną przed koniecznością raportowania zgodnego z prawem oraz kalkulowania śladu węglowego, zwłaszcza w zakresie trzecim.
Podczas konferencji SUSTAIN TOMORROW CONFERENCE, organizowanej przez Wprost & TAILORS Group, eksperci z polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym przedstawiciele firmy WIŚNIOWSKI, dzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu zrównoważonego zarządzania łańcuchem wartości. Firmy budowlane, jako jedne z kluczowych graczy gospodarczych, muszą przyjrzeć się swojemu oddziaływaniu na otoczenie, zarówno w kontekście bezpośredniej działalności, jak i współpracy z podwykonawcami i dostawcami. Zrównoważone podejście w łańcuchu wartości to nie tylko minimalizowanie emisji, ale także efektywna wymiana danych, współpraca z partnerami, którzy także realizują zasady ESG oraz identyfikacja i ograniczanie negatywnych oddziaływań w całym cyklu życia budynków. Podczas konferencji eksperci wskazali, jak łączyć te aspekty, by w praktyczny sposób dostosować się do zmieniających się regulacji.
Projektowanie wyrobów budowlanych, w dobie rosnącej świadomości ESG, wymaga wprowadzenia zmian na każdym etapie cyklu życia produktu. Już na etapie projektowania ważne, by minimalizować odpady, maksymalizować ponowne wykorzystanie materiałów oraz zmniejszać wpływ na środowisko. Mówiła o tym Karolina Dorula-Mamala, kierownik działu badań i certyfikacji oraz projektów ESG:
– Ustawa nt. CSRD i dyrektywa ekodesignu wymuszają na nas, producentach projektowanie ekologiczne. Oprócz motywacji legislacyjnej, motywuje nas do tych działań także rosnąca świadomość naszych konsumentów i partnerów biznesowych. Dlatego od pierwszego etapu projektowania, powinniśmy zadbać o wybór odpowiednich, jakościowych materiałów (np. stal może być przetwarzana wielokrotnie bez utraty jakości), a także stosować np. recyklaty – przykładowo PVC z recyklingu stosowane w modelu okien DEVELO pozwoliło zaoszczędzić do 2 ton CO2 na każdą tonę użytego surowca – komentuje prelegentka.
Ważny jest także proces technologiczny, który oszczędza zasoby naturalne. Ekspertka podkreślała, że w przypadku np. malowania proszkowego segmentów bramowych garażowych, w WIŚNIOWSKI zastosowano technikę niemal 100% odzysku proszku. Powtórne wykorzystanie raz użytej wody w procesach malowania proszkowego i cynkowania to wymierna oszczędność 10 000 m3 wody rocznie.
Innym ważnym elementem projektowania cyrkularnego jest modularność produktów, łatwy demontaż i szeroka dostępność części zamiennych. – W myśl obowiązujących ustaw, jesteśmy zobligowani do takiego projektowania, które pozwala na samodzielną naprawę czy łatwe zdemontowanie części bez wymiany całego produktu. Dzięki temu, konsumenci mają gwarancję długowieczności produktu; dostęp do komponentów jest szeroki, nie tylko wśród dystrybutorów, ale i w naszym e-sklepie. Pamiętamy też o modułowych komponentach, które można łączyć ze sobą, wymieniać poszczególne segmenty i zamieniać je na nowe – takie podejście stosujemy m.in. w bramach garażowych segmentowych czy bramach przemysłowych – mówiła podczas konferencji ekspertka z firmy WIŚNIOWSKI.
Podczas konferencji ważną prelekcją była rozmowa nt. gospodarki cyrkularnej. Jak zaznaczyli prelegenci z różnych branż, gospodarka obiegu zamkniętego jest wciąż dość słabo znana i rzadko stosowana wśród społeczeństwa. Dla wielu, cyrkularność to tylko segregowanie odpadów. Jednak w biznesie i przemyśle, zwłaszcza w branży budowlanej, to szereg różnorodnych, dobrych praktyk, bez których nowoczesna produkcja nie mogłaby istnieć.
– Redukcja odpadów podczas produkcji rozpoczyna się już na etapie projektowania i wyboru materiału, tak, aby proces recyklingu był jak najskuteczniejszy. W WIŚNIOWSKI zadbaliśmy m.in. o modernizację zakładu, by maszyny cięły np. stal czy aluminium w sposób precyzyjny i optymalny. Odpady (także takie jak cynk twardy, popiół cynkowany czy złom) przekazywane są do procesów odzysku. W przypadku okien PVC współpracujemy m.in. z stowarzyszeniem EPPA z ramienia stowarzyszenia POID, która prowadzi selektywne punkty recyklingowania profili i przerabianiana recyklat do tworzenia nowych profili okiennych – wymienia Karolina Dorula-Mamala.
Podczas konferencji mocno podkreślono także znaczenie świadomych umów współpracy z dostawcami, którzy sami stosują „zielone praktyki”. Podwykonawcy nie działający zgodnie z wytycznymi ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, coraz częściej zostają albo edukowani przez znaczących rynkowych graczy branży budowlanej, albo całkowicie wykreślani z shortlisty kontrahentów. WIŚNIOWSKI zwrócił uwagę na znaczenie szkoleń m.in. poprzez specjalną platformę edukacyjną, a także wprowadzenie specjalnych, opracowanych wewnętrznie wzorów polityk ESG i kodeksów dla dostawców. Dzięki sporządzonej wewnętrznie ocenie takich partnerów (pod kątem działań z zakresu m.in. ochrony środowiska), można rozwijać drogę poprawnego łańcucha dostaw.
Projektowanie wyrobów budowlanych w sposób cyrkularny to inwestycja w przyszłość, która nie tylko zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, ale także przyczynia się do tworzenia bardziej odpornych i ekonomicznie opłacalnych struktur.