Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego to jeden z kluczowych etapów budowy lub modernizacji domu. Rosnąca świadomość inwestorów sprawia, że decydując się na konkretne rozwiązanie coraz częściej zwracają oni uwagę nie tylko na jego cenę, ale też parametry techniczne, w tym właściwości izolacyjne. W tym kontekście kluczowy jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła (λD, lambda). Znając jego wartość jesteśmy w stanie ocenić w jakim stopniu dany materiał zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na jego efektywność energetyczną.
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, zapisywany symbolem λD (lambda), oznacza gwarantowany, ustalony na podstawie wyników badań oraz pomiarów poziom przewodzenia ciepła przez dany materiał izolacyjny. Jego wartość wyrażana jest w Watach na metr razy Kelwin [W/(m·K)] – im niższy współczynnik lambda, tym słabsze przewodzenie ciepła, co ma wpływ na lepszą izolację termiczną, a więc mniejsze straty ciepła zimą i wolniejsze nagrzewanie się wnętrza latem. W konsekwencji, budynki izolowane materiałami o niskiej lambdzie są bardziej energooszczędne, a to przekłada się na szereg korzyści dla inwestorów.
Im niższy współczynnik lambda, tym efektywniej materiał izolacyjny zatrzymuje ciepło. W praktyce oznacza to, że budynki izolowane materiałami o niskim współczynniku przewodzenia ciepła wymagają mniej energii do ogrzewania w zimie i mniej do chłodzenia latem, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty ich eksploatacji.
„W kontekście rosnących cen energii i prognozowanych dalszych podwyżek, związanych z odmrożeniem cen od 1 lipca tego roku, zastosowanie materiału izolacyjnego wyróżniającego się dobrą izolacyjnością termiczną może przynieść znaczące oszczędności w rachunkach za energię. Dodatkowo, poprawa efektywności energetycznej budynku może zwiększyć jego wartość rynkową. Wysokiej jakości izolacja jest jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę podczas audytów energetycznych, które są wymagane np. w przypadku zakupu czy najmu nieruchomości. Ponieważ budynki o lepszej izolacyjności są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupców i najemców, cena ich sprzedaży lub najmu może być odpowiednio wyższa”, podkreśla Marlena Madej, ekspert marki ISOVER, lidera w produkcji kompleksowych rozwiązań izolacyjnych dla budownictwa, przemysłu i energetyki.
Mniejsze zużycie energii związane z zastosowaniem materiału izolacyjnego wyróżniającego się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda oznacza też szereg korzyści związanych z ochroną środowiska. Mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do ogrzewania zimą i chłodzenia latem to mniejsza emisja gazów cieplarnianych, które są głównym sprawcą zmian klimatycznych. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i zaostrzających się przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, wybór materiałów izolacyjnych o niskim współczynniku lambda staje się nie tylko koniecznością, ale także wyrazem odpowiedzialności za środowisko. Dodatkowo, obiekty wyróżniające się wysoką efektywnością energetyczną mają większe szanse na sprostanie wymaganiom wielokryterialnych systemów oceny i ochrony budynków, takich jak LEED, BREEAM czy WELL, które stanowią dziś standard na rynku nieruchomości komercyjnych i są wysoce pożądane, a nawet wymagane przez część inwestorów.
Mając świadomość tego, jak ważny dla efektywności energetycznej budynku jest niski współczynnik lambda zastosowanego materiału izolacyjnego, warto postawić na rozwiązania, które wyróżniają się doskonałymi parametrami w zakresie przewodzenia ciepła.
„Termoizolacja domu, z racji kosztów jakie się z nią wiążą, to inwestycja na długie lata. W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii i paliw opałowych, tym bardziej warto postawić na materiały, które wyrożniają sie bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Przykładem mogą być rozwiązania marki ISOVER posiadające najniższy dostępny na rynku deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła, wynoszący nawet 0,030 [W/(m*K)]. Pamiętajmy też, że dzięki zastosowaniu produktów o niższej lambdzie możemy zmniejszyć grubość warstwy izolacji przy jednoczesnym zachowaniu tych samych właściwości termicznych, co świenie sprawdza sie zwłaszcza w przypadku ocieplania poddaszy użytkowych, gdzie każdy dodatkowy centymetr wysokości przekłada się na większy komfort użytkowania przestrzeni”, tłumaczy Marlena Madej, eskpert marki ISOVER.