Elewacja to wizytówka każdego budynku. To ona wpływa na jego odbiór i estetykę oraz stanowi tarczę przed wpływem warunków atmosferycznych czy innych szkodliwych czynników. Równie istotne jak jej właściwości zewnętrzne, są te funkcjonalne – odnoszące się do wnętrz. Mowa tu o zapewnieniu komfortu cieplnego, wspieraniu odpowiedniej wilgotności powietrza czy ograniczeniu kosztów eksploatacji pomieszczeń. Aby osiągnąć optymalne korzyści we wszystkich tych aspektach, niezbędny jest kompletny system ocieplenia o odpowiedniej jakości i parametrach.
Położenie warstwy izolacyjnej odgrywa fundamentalną rolę w procesie wykonawczym elewacji. To dzięki niej możemy poprawić energooszczędność budynku, eliminując konieczność nadmiernego ogrzewania czy klimatyzowania pomieszczeń. W efekcie może to przełożyć się na zmniejszenie wysokości rachunków za ich użytkowanie. Redukcja wydatków i aspekt ekonomiczny są szczególnie istotne w dobie utrzymujących się na wysokim poziomie wskaźników inflacji oraz przy rosnących kosztach energii, z jakimi mamy obecnie do czynienia.
Innym walorem związanym z jakościowym podejściem do tematu ocieplania budynków jest ten dotyczący komfortu życia i zdrowia. Systemy ociepleń pomagają bowiem utrzymać temperaturę i wilgotność na odpowiednim poziomie. Nie tylko dobrze oddziałuje to na samopoczucie użytkowników, lecz także chroni przed rozwojem pleśni i drobnoustrojów zagrażających zdrowiu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób z chorobami układu oddechowego i alergiami.
Pojawia się pytanie, jak osiągnąć pożądane efekty we wspomnianych wyżej aspektach. Tu na scenę, a raczej ścianę, wchodzą takie systemy ociepleń premium jak Baumit Star w wariancie z tynkiem elewacyjnym premium Baumit StarTop, gwarantujące szereg technologicznych właściwości i funkcjonalności sprzyjających portfelom oraz dobremu samopoczuciu.
Kompletność oraz komplementarność wykorzystywanych materiałów to najprostsza droga do osiągnięcia najlepszych efektów w wielu branżach. Nie inaczej jest w budownictwie. Producenci na etapie badawczo-rozwojowym i testów technicznych tak zestawiają wszystkie elementy termoizolacyjnej „układanki”, żeby powstał system ocieplenia o najlepszych właściwościach.
Taki dobór komponentów sprawia, że elewacja zyskuje wysokie parametry jeśli chodzi o termoizolacyjność, trwałość, czystość i estetykę. Warto podkreślić przy tym, że łączenie nawet najlepszych produktów z różnych kategorii od renomowanych marek może nie przynieść oczekiwanych efektów, jeśli chodzi o parametry izolacji i trwałość ocieplenia. Główną przeszkodą jest tu często właśnie niedopasowanie technologiczne i brak sprawdzenia poszczególnych produktów w systemie, co może rzutować na efektywność całej realizacji.
Podstawowym zadaniem systemu ocieplenia jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności. Zadanie to spoczywa w największym stopniu na materiale termoizolacyjnym. W przypadku płyt fenolowych Baumit StarTherm Resolution współczynnik przewodzenia ciepła ? wynosi jednie 0,022 W/mK, Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne sprawiają, że płyta grubości 8 cm pozwala uzyskać ten sam efekt cieplny co biały styropian grubości 15 cm. Taka redukcja grubości ocieplenia ma kluczowe znaczenie, gdy inwestorowi zależy na jak najlepszym doświetleniu wnętrz czy wygospodarowaniu jak największej powierzchni użytkowej balkonu czy loggi.
Ocieplenie budynku powinno przynieść nam spodziewane oszczędności na ogrzewaniu czy chłodzeniu pomieszczeń, a przy tym być bezpieczne w użytkowaniu, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie da się tego wszystkiego osiągnąć bez zapewnienia mocnego, stabilnego połączenia jego poszczególnych warstw. Wysokiej jakości zaprawa klejowo-szpachlowa Baumit StarContact White charakteryzuje się wysoką siłą klejenia, a jej żelowa formuła dodatkowo sprawia, że kluczowa dla trwałości systemu warstwa zbrojąca, wykonana z użyciem siatki z włókna szklanego, jest równa, pozbawiona rys i porów, a przede wszystkim elastyczna i bardzo wytrzymała. Co więcej, dzięki odpowiednio dobranemu składowi, zwiększa podporność systemu ociepleń na uderzenia (udarność).
Kolejnym wyzwaniem jest utrzymanie czystej i estetycznej elewacji przez długie lata. Takiej, która nie będzie wymagała częstych konserwacji i renowacji. Problemem jest także działanie grzybów, pleśni, glonów czy porostów. Nie dość, że zaburzają one estetykę elewacji, to stanowią poważne zagrożenie dla jej struktury.
W przypadku omawianego systemu warstwę wykończeniową stanowi odporny na zabrudzenia uniwersalny tynk silikonowy premium Baumit StarTop, bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i zabrudzenia, co jest zasługą wykorzystania unikalnej technologii Drypor. Przypominająca koralowca wewnętrzna struktura tynku, wraz z jego właściwościami hydrofilnymi i hydrofobowymi, tworzą na elewacji powierzchnię o właściwościach szybkoschnących oraz samooczyszczających. Pozwala to nie tylko zachować odpowiednią estetykę elewacji przed długi czas, ale także zapobiega przenikaniu i rozwijaniu się mikroorganizmów.
Co ważne dla entuzjastów kolorowych fasad, tynk strukturalny Baumit StarTop występuje w, obejmującej niemal tysiąc pozycji, palecie kolorów. W tym kilkunastu odcieniach bieli, pozwalających uzyskać świeży wygląd przez długi czas, a także ciemnych kolorach z dodatkiem pigmentów „chłodzących” elewację, zapobiegających jej nadmiernemu nagrzewaniu i blaknięciu
Ocieplenie domu to kosztowna inwestycja, a jej efekt powinien nam służyć długie lata. Wszak większość z nas decyduje się na taki krok raz w życiu. Dlatego warto postawić na wysokiej jakości system ocieplenia, który nie będzie wymagał częstych modernizacji oraz napraw i w długoterminowej perspektywie zaoszczędzi nam wydatków z tym związanych. Baumit StarSystem to propozycja dla najbardziej wymagających inwestorów i wykonawców, którym zależy na jakości premium oraz w pełni kompatybilnym zestawie produktów.