Obecnie w Polsce tarasy zyskują na popularności. Trend ten jest coraz bardziej popularny zarówno u deweloperów, jak i u właścicieli mieszkań w starszym lub zabytkowym budownictwie. W tym drugim przypadku większość z nich wymaga gruntownego remontu, aby stały się użyteczne i atrakcyjne. W jaki sposób wykonać ich renowację oraz jakie materiały wybrać, aby zapewnić im trwałość i odpowiednie właściwości techniczne?
Coraz więcej osób docenia potencjał posiadania tarasu, jednak wiele z nich boryka się z tarasami niewykorzystywanymi ze względu na zły stan techniczny. Tarasy obok balkonów i dachów są elementami budynku szczególnie narażonymi na silne oddziaływanie czynników atmosferycznych, a co za tym idzie, na szybsze zniszczenie. Przy typowym remoncie tarasu, wykorzystując zwykłe metody renowacji i materiały, można oczekiwać jedynie kilkuletniej trwałości. To sprawia, że pozornie niedroga inwestycja szybko przestaje dostarczać radości. Jak temu zaradzić? Najlepiej zastosować sprawdzoną technologię opartą na płynnych tworzywach sztucznych, która zabezpieczy powierzchnię na dziesięciolecia.
Ogród na dachu - nowa oaza spokoju w sercu Krakowa
Kraków, ze swoim urokiem i licznymi zabytkami architektonicznymi, jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Zamek na Wawelu i wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO Starówka są niezwykłymi atrakcjami turystycznymi. W tym właśnie malowniczym miejscu, na Starym Mieście w Krakowie, przeprowadzono remont dachowego tarasu dwukondygnacyjnego apartamentu. Dzięki staraniom specjalistów z firmy Gajda, niezagospodarowana i zniszczona przez czas powierzchnia została przekształcona w zielony ogród, w którym mieszkańcy kamienicy mogą odpocząć od zgiełku miasta, ciesząc się doskonałym widokiem na Kościół Mariacki i Wawel.
Wyzwanie dotyczyło 90-metrowego tarasu na dachu prywatnej kamienicy, który na przestrzeni lat znacznie podupadł. Pęknięcia, odpryski betonu i liczne rysy odstraszały potencjalnych użytkowników. W celu zapewnienia długotrwałego użytkowania ogrodu dachowego nowym właścicielom, specjaliści z firmy Gajda przyłożyli szczególną wagę do wyboru odpowiednich materiałów niezbędnych do przeprowadzenia gruntownego remontu.
Wybór optymalnych materiałów kluczem do uszczelnienia tarasu o różnych podłożach
Głównym wymaganiem było znalezienie materiału o doskonałej przyczepności do różnych podłoży, który mógłby być stosowany w trudnych warunkach, aby zapewnić szczelność połączeń pomiędzy dachem a pionowymi płaszczyznami szklanymi, murem oraz attykami. Wybór padł na system uszczelnienia Triflex ProDetail, który wykazuje po zastosowaniu specjalistycznego gruntu oraz odpowiedniej obróbce doskonałą przyczepność do szkła, metalu i EPDM. Szczególne elementy, takie jak odpływy dachowe, połączenia przyścienne i miejsca narażone na przesiąkanie, zostały wzmocnione systemem Triflex ProDetail z włókniną. Po nałożeniu pierwszej warstwy żywicy, włóknina została pokryta kolejną jej grubą warstwą, zapewniając elastyczność, znakomita szczelność oraz ochronę i trwałość.
Przebieg remontu tarasu został podzielony na kilka etapów. Na początku usunięto dotychczasową okładzinę z betonowych płyt, a następnie zastosowano nową termoizolację. Na niej została ułożona membrana EPDM, której zakłady dodatkowo uszczelniono za pomocą pasów wzmocnionej włókniną Triflex ProDetail. Podstawę tarasu stanowiła kombinacja membrany EPDM i płynnej hydroizolacji Triflex. W celu stworzenia przestrzeni komunikacyjnej na dachu, zastosowano posypkę żwirową i kamienną oraz deski tarasowe z WPC, które są połączeniem drewna i polimerów.
Chcąc zapewnić szczelność połączeń między dachem a murem, attykami i pionowymi płaszczyznami wykonanymi ze szkła, zastosowano system Triflex ProDetail oparty na żywicy PMMA. Ponieważ na tarasie znajdują się również elementy takie jak balast z marmurowych kamyków, donice na rośliny, instalacja nawadniająca i oświetleniowa, zależało nam na wykorzystaniu lekkiej hydroizolacji. Triflex ProDetail, ważący mniej niż 4 kg/m², okazał się idealnym materiałem.
System powłok balkonowych Triflex ProDetail oferuje wiele korzyści. Szybko twardnieje, odporny na opady deszczu już po 30 min, ruch pieszy oraz obróbki mechaniczne dopuszczalne są po 45 min. Wykazuje doskonałą przyczepność do różnego rodzaju podłoży, takich jak szkło, beton, stal czy papa bitumiczna. Może być stosowany nawet przy temperaturze podłoża sięgającej -5 °C. Produkty Triflex są odporne na rozrost korzeni i hydrolizę, zapewniając długotrwałą ochronę powierzchni.
Remont tarasu dachowego w Krakowie - połączenie estetyki i funkcjonalności dzięki profesjonalnej realizacji
Modernizacja tarasu usytuowanego na dachu prywatnej kamienicy przy ulicy Starego Miasta w Krakowie jest ciekawym przykładem wykorzystania nowoczesnych i trwałych materiałów do przekształcenia nieużytkowanego obszaru w piękny i funkcjonalny ogród dachowy. Dzięki starannemu wyborze trwałych materiałów opartych na płynnych tworzywach sztucznych i profesjonalnej realizacji prac, taras stał się nie tylko estetycznym elementem architektury, ale także przestrzenią, w której mieszkańcy będą mogli cieszyć się spokojem i wspaniałym widokiem na krakowskie zabytki przez dziesiątki lat.
Szczegółowe informacje na temat rozwiązań można znaleźć na: www.triflex.com/