• Strona główna
  • Kalkulator współczynnika U - sprawdź, jakiej izolacji potrzebuje Twój dom...

Kalkulator współczynnika U - sprawdź, jakiej izolacji potrzebuje Twój dom

30 czerwiec 2023  

Każdemu, kto planuje budowę lub remont domu, zależy na tym, aby rachunki za ogrzewanie były możliwie niskie, a temperatura wewnątrz – komfortowa o każdej porze roku. Dzięki kalkulatorowi U (współczynnika przenikania ciepła) na isover.pl można w prosty sposób sprawdzić, jakiej izolacji potrzebują ściany i dach, aby spełniały warunki techniczne wynikające z polskiego prawa i zapewniały skuteczną izolację termiczną i oszczędne ogrzewanie.

Największe straty energii cieplnej w słabo izolowanym budynku wynikać mogą z ucieczki ciepła przez źle zaizolowane ściany zewnętrzne i połać dachową. Aby tego uniknąć, warto poznać parametry termiczne tych przegród, czyli ich zdolność do “oszczędzania” drogiego ciepła.

Co oznacza współczynnik przenikania ciepła U i ile powinien wynosić?

Izolacyjność cieplną przegrody opisuje współczynnik przenikania ciepła U [W/(m2•K)]. Im niższa wartość U, tym lepiej i tym mniej ogrzewania potrzebujemy do utrzymania odpowiedniej temperatury. Obowiązujące prawo budowlane - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tzw. Warunki Techniczne 2021) - określa wartość maksymalną współczynnika U na poziomie 0,20 W/m2•K dla ściany zewnętrznej i 0,15 W/m2•K dla dachu skośnego.

Skąd wiemy, jaki współczynnik U ma nasza ściana lub dach?

Współczynnik U całej przegrody zależy od rodzaju i grubości zastosowanej izolacji, ale też od konstrukcji całej przegrody, szczególnie w przypadku ścian zewnętrznych – inaczej zatrzymuje ciepło beton komórkowy czy pustak, a inaczej cegła silikatowa lub beton zbrojony. Do wyznaczania współczynnika U służą profesjonalne narzędzia obliczeniowe i wzory inżynierskie biorące pod uwagę wszystkie warstwy przegrody i ich wzajemny układ. Przybliżone wartości współczynnika możemy wyznaczyć też z pomocą kalkulatora współczynnika U na stronie isover.pl, dodatkowo z jego pomocą dowiemy się, czy wybrane dla budowanego lub modernizowanego domu rozwiązanie spełnia wymogi Warunków Technicznych.

Jak korzystać z kalkulatora współczynnika U dla ścian zewnętrznych?

Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. W przypadku ścian zewnętrznych na początku wybieramy typ ściany i jej grubość - uwzględniono najpopularniejsze w Polsce rodzaje konstrukcji: cegły silikatowe, pustaki, beton komórkowy, cegły pełne, beton zbrojony, w szerokim zakresie grubości. Zarówno rodzaj konstrukcji, jak i grubość ściany, ma wpływ na parametry cieplne – ściana z betonu zbrojonego wymaga dołożenia większej grubości izolacji, niż efektywniejszy energetycznie beton komórkowy lub pustak ceramiczny.

Kolejny krok to wskazanie materiału izolacyjnego oraz jego grubości. Po kliknięciu “oblicz”, w zależności od dokonanych wyborów otrzymujemy wartość U i jej odniesienie do normy określonej w prawie budowlanym. "Łapka w górę" przy wyniku oznacza, że ocieplony w ten sposób dach czy fasada spełnia warunki normowe. Łapka w dół - trzeba pomyśleć o skuteczniejszej izolacji.

 

Jak obliczyć współczynnik U dla dachu skośnego?

W przypadku poddaszy zalecana jest izolacja dwuwarstwowa, zatem w pierwszym kroku wybieramy rodzaj i grubość wełny montowanej między krokwiami, a następnie – wełny pod krokwiami.

Po kliknięciu “oblicz”, otrzymujemy wynik wraz z odniesieniem do normy budowlanej, podobnie jak w przypadku ścian zewnętrznych.

Dla konstrukcji dachu skośnego różnice w wartości U dla przegrody wynikające z samej konstrukcji i zastosowanych w niej materiałów są niewielkie, a parametry cieplne w decydującym stopniu zależą od rodzaju i grubości materiału izolacyjnego. Dlatego przy podawaniu wartości wejściowych założono w mechanizmie kalkulatora stałe wartości związane z termiką konstrukcji, dając natomiast wybór między dachem o nachyleniu powyżej bądź poniżej 30 stopni oraz gamę produktów i grubości dla każdej z dwu warstw.

Wyznaczona wartość współczynnika U zarówno dla ścian, jak i dachów, odnosi się do całej przegrody – warstwy konstrukcyjnej, izolacji termicznej, warstw wykończeniowych. Uwzględnia też opór przejmowania ciepła na powierzchni wewnętrznej oraz zewnętrznej przegrody.

Kalkulator dostępny jest pod linkiem: https://www.isover.pl/kalkulator-wspolczynnika-u-sciany-poddasze

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: