• Strona główna
  • Jak zaprojektować dobry sen? Z odpowiedzią przychodzi raport Łódź Design...

Jak zaprojektować dobry sen? Z odpowiedzią przychodzi raport Łódź Design Festival

7 grudzień 2022  

Co możemy zrobić, aby nasz sen stał się lepszy? Jak mogą nam w tym pomóc przedmioty i przestrzeń? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w wydanym przez Łódź Design Festival raporcie „Dobranoc. O projektowaniu i roli snu w naszym życiu”.

Sen to — tuż po oddychaniu — druga najważniejsza czynność fizjologiczna naszego organizmu. Średnio przesypiamy aż jedną trzecią całego życia, a od jakości naszego snu zależy jakość pozostałych dwóch trzecich. To właśnie sen — zarówno w kontekście fizjologicznym, jak i projektowym — był jednym z zagadnień Łódź Design Festival 2022 oraz tematem wystawy „DOBRA/NOC” i towarzyszących jej wykładów.

Dobry sen, czyli jaki?

Sen oddziałuje na wszystkie aspekty naszego życia. Dobrze przemyślany projekt strefy snu staje się kluczowym elementem higieny naszego cyklu dobowego. Chodzi przy tym nie tylko o dobór odpowiedniego łóżka, ale też projekt całej sypialni i nasze codzienne rytuały. Znaczenie mają kolory, odpowiednio dobrane akcesoria, zapachy, a także akustyka i temperatura pomieszczenia.

Co składa się na dobry sen? O tym właśnie opowiadała wystawa „DOBRA/NOC”, na której można było zobaczyć wybrane projekty studentów School of Form Uniwersytetu SWPS, zrealizowane w ramach zajęć z Projektowania Produktu, Materiałoznawstwa i Design Research. Wystawa przeprowadzała widzów przez cały cykl: od powrotu do domu (zakończenia pracy), przez rytuał wieczorny, zasypianie, bliskość ze sobą lub z partnerem, aż po sen głęboki, przebudzenie i wejście w nowy dzień. Ekspozycja i towarzyszące jej wykłady stały się przyczynkiem do stworzenia raportu „Dobranoc. O projektowaniu i roli snu w naszym życiu”, opracowanego pod redakcją Joanny Jurgi, kuratorki wystawy „DOBRA/NOC”.

Łóżko to dopiero początek

Wynalezienie materaca sprężynowego w 1865 roku było prawdziwym przełomem w postrzeganiu strefy snu. Wygodne łóżka przestały być luksusem. W ostatnim stuleciu łóżko w jeszcze większym stopniu nabrało charakteru cichego, intymnego miejsca, a projektowanie małych, tanich i funkcjonalnych mieszkań dla robotników w okresie modernizmu udowodniło, że posiadanie własnego, zdrowego domu (a co za tym idzie, również osobnej sypialni) jest prawem każdego człowieka.

Współczesność rzuca nam nowe wyzwania. Rozwój ery cyfrowej, wzrost cen mieszkań, a ostatnio również pandemia i przeniesienie pracy do domu, zmieniają to, jak interpretujemy rolę łóżka w naszych domach. Stworzenie funkcjonalnej przestrzeni do życia na bardzo małej powierzchni to jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed projektantami wnętrz. Łóżko często dzielimy też z naszym partnerem. Sypialnia jest więc również sferą intymności i przyjemności — nie tylko w pojedynkę. W raporcie „Dobranoc. O projektowaniu i roli snu w naszym życiu” temu niezwykle istotnemu aspektowi naszego życia poświęcono osobny artykuł.

Aby poprawić jakość swojego życia, otaczamy się drogimi gadżetami i korzystamy z różnych aplikacji mobilnych. Starając się sprostać wymogom, jakie stawia przed nami kapitalistyczny świat, bagatelizujemy przy tym sam sen — coś, co wszyscy mamy całkowicie za darmo. Zapominamy, że każdy z nas ma nieco inny chronotyp i zaledwie parę godzin snu dziennie nie sprawdzi się w przypadku każdego z nas.

Zdrowotne aspekty snu, aromaterapia, dziesięć przykazań dobrej sypialni, przewodnik po kołdrach obciążeniowych, a nawet jet lag i gadżety erotyczne dla osób w różnym wieku — to tylko kilka z wielu aspektów związanych z regeneracją naszego organizmu. O tych i innych zagadnieniach wokół projektowania strefy do wypoczynku i zdrowych rytuałów przed snem można przeczytać w raporcie, którego pełna treść jest do pobrania bezpłatnie pod tym linkiem: lodzdesign.com/aktualnosci/dobra-noc-publikacja-o-projektowaniu-i-roli-snu-w-naszym-zyciu

 

źródło: Łódź Design Festival

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: