• Strona główna
  • Osiedle, które pomoże w oszczędzaniu – energooszczędne i niskoemisyjne...

Osiedle, które pomoże w oszczędzaniu – energooszczędne i niskoemisyjne technologie w inwestycjach mieszkaniowych

21 listopad 2022  

Nowoczesne technologie i niskoemisyjne rozwiązania stosowane w mieszkaniach i na osiedlach mogą przekładać się na znaczące oszczędności zarówno dla indywidualnego, jak i wspólnego budżetu mieszkańców. Zmniejszenie zużycia prądu nawet o 30%, straty ciepła zimą niższe o 20% – to realne korzyści możliwe do uzyskania dzięki rozwiązaniom technologicznym stosowanym przez ROBYG. Zyskują na nich nie tylko mieszkańcy, ale także środowisko.

W dobie zmian klimatycznych temat odnawialnych źródeł energii coraz częściej pojawia się w dyskursie publicznym. Rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie, wysoka inflacja, nieprzewidywalna sytuacja geopolityczna sprawiają, że panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy energia wiatrowa stają się przedmiotem rozmów wielu rodzin poszukujących sposobu na zmniejszenie rachunków za media.  

Budownictwo jest branżą odpowiadającą za 38% światowych emisji CO2, zatem stanowi niezwykle ważny sektor na drodze Europy, która zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem, dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jednym z podstawowych sposobów osiągnięcia tego celu jest zmniejszenie do zera emisji gazów cieplarnianych. Sektor budowlany prężnie inwestuje w rozwiązania sprzyjające środowisku – niskoemisyjne, energooszczędne – również przynoszące korzyści dla portfeli mieszkańców. ROBYG, jako jedyny polski deweloper będący członkiem Europejskiego Paktu Klimatycznego, będącego częścią EZŁ, wyznacza kierunek dla innych firm z branży, jeśli chodzi o szeroki zakres wdrażanych rozwiązań.

Szukając dziś własnego mieszkania na nowym osiedlu, warto zatem przyjrzeć się stosowanym technologiom, które pozwolą obniżyć rachunki w skali roku.

–  2022 to trudny rok. Z jednej strony mierzymy się z rosnącymi cenami energii i jej przewidywanymi niedoborami, co przekłada się na ceny odczuwalne dla portfela każdego z nas. Z drugiej strony  obserwujemy zachodzące zmiany klimatyczne i związane z nimi konsekwencje w postaci np. susz. Branża deweloperska odczuwa tą sytuację szczególnie. Wiemy, że nasi klienci i mieszkańcy coraz bardziej zwracają uwagę na koszty utrzymania nieruchomości, w których z miesiąca na miesiąc większy udział zajmują opłaty za prąd i ogrzewanie. Z tego powodu przy wyborze nieruchomości coraz częściej padają pytania o koszty związane z funkcjonowaniem budynku czy mediami. Od lat na osiedlach ROBYG stosowane są technologie i urządzenia, które pozwalają zmniejszać zużycie energii. Aż 72% naszych osiedli posiada co najmniej 5 rozwiązań niskoemisyjnych, które oprócz zmniejszenia ilości CO2 uwalnianego do atmosfery, pomagają zmniejszyć konsumpcję prądu czy ciepła. Tym samym nasza oferta odpowiada na aktualne potrzeby – daje oszczędności w domowym budżecie jednocześnie dbając o środowisko. – mówi Anna Wojciechowska z ROBYG, Head of ESG, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Gdańsku i Poznaniu.

Energia odnawialna na osiedlu

ROBYG dąży do maksymalizacji wykorzystania energii z odnawialnych źródeł nie tylko w swoich procesach budowlanych (deweloper zadeklarował przejście całkowicie na energię odnawialną do końca 2024 r.), ale również na osiedlach, gdzie czysta energia pochodzi m.in. z paneli fotowoltaicznych instalowanych na dachach budynków, a także wind z odzyskiem energii.

Dzięki fotowoltaice instalowanej w inwestycjach ROBYG od wielu lat, energię ze Słońca wykorzystujemy do oświetlania korytarzy, klatek schodowych czy garaży, a także zasilania wind, które pracując, same wytwarzają energię i dostarczają ją do zasilania części wspólnych budynków. Panele fotowoltaiczne to jednak zaledwie jeden z elementów zmniejszających zużycie energii obok m.in. rekuperacji, sterowania pogodowego czy szklenia trzyszybowego o wysokiej izolacyjności tłumaczy Anna Wojciechowska z ROBYG. – Wdrażamy energooszczędne rozwiązania również, aby zmniejszyć zapotrzebowanie naszych osiedli na energię pierwotną. Wpływają one na obniżenie potrzeb energetycznych budynku, a tym samym zmniejszenie zużycia energii, czyli bieżących rachunków za eksploatację.

Energia pierwotna to energia niezbędna do pokrycia zapotrzebowania budynku na ogrzewanie, klimatyzację i wentylację mechaniczną budynków czy ogrzanie wody. Dlatego deweloper wyposaża osiedla m.in. w efektywne systemy wentylacji i chłodzenia oraz zarządzania energią.

Niskoemisyjne rozwiązania

Oprócz tego, ROBYG stosuje nowoczesne technologie, które prowadzą do minimalizacji zużycia energii, np.:

•    system ROBYG Smart House by Keemple,
•    sterowanie pogodowe w kotłowni,
•    czujniki zmierzchu i ruchu,
•    odzysk ciepła z wentylacji, 
•    ogrzewanie – kotły gazowe kondensacyjne,
•    trzyszybowe okna,
•    technologia dachu odwróconego, 
•    wysokiej jakości izolacje.

Powyższe przykłady to tylko wybrane rozwiązania, które pozwalają ograniczać pobór energii elektrycznej i ciepła, obniżając w ten sposób rachunki za eksploatację. I tak na przykład : trójszybowe okna ograniczają ubytki ciepła, gdyż w stosunku do standardowych, popularnych okien dwuszybowych latem o 10% lepiej izolują przed promieniowaniem słonecznym, a zimą o 20% mocniej izolują przed utartą ciepła. Innym przykładem jest ROBYG Smart House by Keemple, czyli możliwość zdalnego sterowania urządzeniami w mieszkaniu. Deweloper jako pierwszy na rynku wprowadził tę technologię w standardzie, bez dopłat, jako część wyposażenia mieszkania. Dzięki możliwości zdalnego sterowania oświetleniem i ogrzewaniem, daje ona możliwość ograniczenia zużycia mediów nawet o 30%. ROBYG wyposażył w ten system już ponad 14 200 mieszkań.

Obniżanie kosztów eksploatacji

ROBYG podpowiada, że nawet na istniejących już osiedlach mieszkaniowych można wdrażać technologie, które pozwolą mieszkańcom płacić niższe rachunki i przyczynią się do obniżania niekorzystnego wpływu na środowisko. Oprócz wymienionych wcześniej przykładowych rozwiązań, istnieją inne sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji budynków, takie jak:

•    montaż mierników ciepła w lokalach,
•    energooszczędne oświetlenie LED części wspólnych,
•    czujniki ruchu w częściach wspólnych, 
•    docieplenie budynku.

Oczywiście nie każdą wspólnotę mieszkaniową osiedla stać na inwestycje w instalację fotowoltaiczną czy windy odzyskujące energię, nie zawsze też konstrukcja i wiek budynku pozwalają na taką ingerencję. Warto jednak szukać możliwych dostępnych rozwiązań, które przełożą się na obniżenie kosztów dla mieszkańców.

 

źródło: ROBYG