Zrównoważony rozwój – czy to się opłaca

6 lipiec 2021  

Zmiany klimatu wywierają coraz większy wpływ na naszą codzienność, do czego przyczynił się rozwój dokonany na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Doprowadził on do podwyższenia średniej temperatury i destabilizacji ekosystemów. Żeby im zapobiegać, coraz więcej państw i firm skłania się do koncepcji rozwoju zrównoważonego.

Zmiany w podejściu do rozwoju

W 1987 roku Światowa Komisja ds. Środowiska i Rozwoju raport „Nasza Wspólna Przyszłość”, w którym stwierdziła, że współcześnie możliwy jest rozwój umożliwiający zarówno zaspokojenie potrzeb ludzi, jak również ochronę środowiska[1]. Na przestrzeni trzydziestu lat poczyniono wiele kroków zmierzających do zmniejszenia wpływu światowej gospodarki na środowisko naturalne.

Pokazują to m. in. działania Unii Europejskiej, która wdraża Europejski Zielony Ład. W jego ramach powstaną programy umożliwiające rozwiązywanie problemów społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Także firmy zmieniają swoje podejście do procesów produkcyjnych i gospodarowania zasobami. Widać to zwłaszcza w obszarze sektora budowlanego, który przyczynia się do 38% emisji gazów cieplarnianych[2].

Jak budownictwo może zmienić środowisko

Za przykład zrównoważonego podejścia do projektowania i produkcji może służyć budownictwo modułowe drewniane, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Dowodzą tego organizowane przez rządy programy mieszkaniowe takie jak szwedzki Allmännyttans Kombohus, inwestycje spółki Polskie Domy Drewniane czy działania planowane w ramach Polskiego Ładu. Doświadczenia płynące ze szwedzkiego rynku mieszkaniowego są jednoznaczne – wykorzystanie prefabrykacji drewnianej w budownictwie obniża ślad węglowy oraz skraca czas realizacji inwestycji[3].

Moduły kubaturowe Unihouse tworzone są z poszanowaniem środowiska oraz ludzkich potrzeb mówi Roman Jakubowski, Dyrektor Handlowy Unihouse SA. Wykorzystujemy drewno pochodzące z lasów gospodarowanych w sposób odpowiedzialny, a także korzystamy z rozwiązań zmniejszających zużycie energii. Projektując, zawsze pamiętamy o możliwościach ekosystemu, w którym powstanie budynek.

Domy szkieletowo-drewniane oprócz tego, że wywierają mniejszy wpływ na środowisko, są również tańsze w eksploatacji i szybsze w budowie. Całość prac – od rozpoczęcia produkcji w fabryce po montaż na placu budowy i prace wykończeniowe – zajmuje zazwyczaj od trzech do sześciu miesięcy, a zapotrzebowanie energetyczne budynku może być nawet o 50% niższe niż w tradycyjnym budownictwie.

Koniec z węglem, czas na słońce

W 2019 roku 19,7% energii produkowanej w Unii Europejskiej pochodziło z odnawialnych źródeł[4]. Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat udział energii odnawialnej w miksach energetycznych państw zwiększył się, nie tylko przez odchodzenie od kopalin, ale również dzięki wsparciu domowej produkcji energii. Dla przykładu, polski rząd prowadzi program Mój Prąd, w którym dotuje montaż fotowoltaiki, a także wspiera działania zwiększające efektywność energetyczną poprzez ulgę termomodernizacyjną.

Wsparcie dla energetyki odnawialnej oraz efektywności energetycznej pokazuje m. in. współpraca spółek Polskie Domy Drewniane oraz Unihouse z Grupy Unibep. Obecnie realizują one wspólnie inwestycję Jabłoniowa Aleja w Choroszczy, w ramach której powstaje dziesięć dwulokalowych domów oraz jeden budynek usługowy. Wszystkie wyposażone są w rekuperację i instalację do gromadzenia wody deszczowej, a ich dachy przystosowane są do montażu instalacji fotowoltaicznej 5kW, co pozwoli obniżyć rachunki mieszkańców oraz zmniejszyć wpływ budynków na środowisko naturalne.

Unia Europejska rozważa opodatkowanie emisji CO2, co może doprowadzić do kolejnego wzrostu cen tradycyjnego budownictwa betonowego. Dzisiejszy rynek deweloperski stawia już nie tylko na wewnętrzny komfort oferowanych mieszkań, ale również na niski ślad węglowy. Coraz więcej firm inwestuje w dachowe instalacje fotowoltaiczne, odzysk ciepła, optymalizację energetyczną budynku za pomocą technologii informatycznych czy większy nacisk na obecność terenów zielonych mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu, Polskie Domy Drewniane S.A.

Bardzo ważne jest też przemyślane podejście do finansowania tego typu inwestycji. Prefabrykowany dom o konstrukcji szkieletowo-drewnianej w połączeniu z rekuperacją, fotowoltaiką oraz zbiornikami wody opadowej może się wydawać nieznacznie droższym od tradycyjnego w początkowych etapach, ale z biegiem lat koszty jego użytkowania niwelują różnicę w cenie. Podane wyżej przykłady pokazują, że zrównoważone podejście daje wymierne korzyści nie tylko środowisku, ale również portfelom użytkowników indywidualnych.

 

[1] https://sustainabledevelopment.un.org/content/documents/5987our-common-future.pdf

[2] https://www.unep.org/news-and-stories/press-release/building-sector-emissions-hit-record-high-low-carbon-pandemic

[3] https://www.forum-holzbau.com/pdf/ihf09_Bengtsson.pdf

[4] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Renewable_energy_statistics#Share_of_renewable_energy_more_than_doubled_between_2004_and_2019

 

 

źródło: Polskie Domy Drewniane SA; Unihouse SA

 
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: