• Strona główna
  • Retro czy nowoczesność? W tym mieszkaniu nie trzeba wybierać

Retro czy nowoczesność? W tym mieszkaniu nie trzeba wybierać

11 maj 2021  

Nowoczesne i z charakterem. Utrzymane w stonowanych barwach, ale jednocześnie kipiące energią. Z duszą, ale praktyczne i dostosowane do potrzeb lokatorów. Tak prezentuje się mieszkanie w Łodzi, w którym historia spotyka się z teraźniejszością. Jakie tajemnice skrywa?

Mieszkanie znajduje się w jednym z łódzkich bloków. Brzmi nudno? Nic bardziej mylnego. Jego projekt został powierzony pracowni 3XEL, która 55-metrową przestrzeń zamieniła w magiczne miejsce, w którym każdy czuje się komfortowo.

Retro czy future?

Przestrzeń w mieszkaniu utrzymana jest w jasnych barwach – bieli oraz szarości. Akcentem, który przełamuje tę stonowaną kompozycję są szafki kuchenne w odcieniach zieleni. Wzrok przyciąga także nowoczesny stół z krzesłami w ciemnym kolorze. Projektanci na prośbę właścicieli, zachowali także oryginalne meble z okresu PRL, które tworzą domową atmosferę. Elementy retro zostały zestawione z wyposażeniem z IKEI i perłami designu od znanych projektantów. W ten sposób tworzą piękną mozaikę, która jest nie tylko elegancka, ale – co równe ważne – funkcjonalna. Całość dopełnia stary parkiet, który został jedynie odświeżony i wycyklinowany, więc idealnie komponuje się z pamiętającymi PRL meblami, a także stanowi bazę do innych elementów wystroju wnętrza.

Razem albo osobno

Właściciele od początku planowali zaaranżowanie przestrzeni na wynajem. W związku z tym, jej układ został rozplanowany w taki sposób, aby odnalazły się tutaj zarówno rodzina, jak i dwie niezależne osoby, które mogą chcieć zachować autonomię i prywatność. W centrum mieszkania znajduje się przestrzeń wspólna wraz z kuchnią, dzięki czemu każdy może mieć do niej dostęp. Z kuchni natomiast można przejść do dwóch pozostałych pomieszczeń, z których jedno zostało zaaranżowane na minimalistyczną sypialnię, a drugie - na salon, którego wnętrze nie przytłacza dużą ilością mebli. Mimo to w każdym z nich pomyślano o miejsca do pracy, dzięki czemu home office czy nauka zdalna będą tu przebiegać w komfortowych warunkach.

Łazienka? Jasna sprawa

Na szczególną uwagę zasługuje łazienka. Jej utrzymane w stonowanych, chłodnych barwach ściany zostały przełamane czernią szafki pod umywalką. Całość tworzy harmonijną paletę kolorów, która nie męczy, ale pozwala się zrelaksować. Wyposażenie łazienki zostało dobrane tak, by nie przytłaczać wnętrza i tworzyć spójną całość. Elegancka toaleta o opływowym kształcie oraz owalna umywalka KOŁO Variform nie dominują, ale wprowadzają ład do przestrzeni wokół. Dodatkowo umywalka posiada wbudowany otwór, co daje możliwość swobodnego wyboru baterii umywalkowej w zależności od konkretnych potrzeb użytkownika. Umywalka KOŁO Variform poprzez swój kształt oraz to, że ustawiono ją na blacie stanowi nowoczesny element, który współgra z wnętrzem, jednocześnie nadając mu charakteru. Prysznic, mimo dużych rozmiarów, nie dominuje w pomieszczeniu. W całości został pokryty glazurą w kolorze ścian, a do jego wykończenia użyto m.in. odpływu liniowego Geberit CleanLine, który nie tylko jest elegancki i uniwersalny, ale także wytrzymały, bo wykonany ze stali nierdzewnej. Zapewnia mu to długotrwałą funkcjonalność i atrakcyjny wygląd. W tym wypadku projektanci zadbali przede wszystkim o wygodę użytkowników mieszkania, gdyż odpływ liniowy Geberit CleanLine cechuje łatwość czyszczenia, a jego kształt sprawia, że w rynnie nie gromadzi się brud i nieprzyjemne zapachy. Wzrok przykuwa także czarna listwa dookoła prysznica, która kolorystyką nawiązuję do szafki pod umywalką, tworząc spójną całość. Wytrzymałość wyposażenia pozwoli na wiele lat użytkowania, a forma nie przytłacza i stanowi ponadczasowy element wyposażenia.

zdjęcia: Dariusz Jarząbek

źródło: Geberit

 

Dodatkowe informacje o 3XEL Architekci:

Biuro 3XEL Architekci działa w Łodzi od 2015 roku. Głównym obszarem działalności są projekty aranżacji wnętrz dla klientów prywatnych oraz biznesowych, a także indywidualne projekty architektoniczno-budowlane. Zdaniem Justyny Ławrynowicz i Patryka Ławrynowicza – założycieli pracowni, architektura powinna być szyta na miarę, powinna łączyć funkcjonalność z estetyką przy zachowaniu jak największej indywidualności. Architektów 3XEL cechuje otwarte podejście do projektowania oraz nowych rozwiązań i technologi. Szczególną uwagę zwracają na funkcję, formę oraz ich wzajemną relację, starannie dobierając materiały i detale. www.3xel.pl