ogrzewanie

R290 – naturalny wybór przyszłości. Dlaczego coraz więcej pomp ciepła działa na propanie?

16-05-2025

Rosnąca popularność pomp ciepła w Polsce i Europie sprawia, że coraz częściej mówi się o zastosowanych w nich czynnikach chłodniczych – czyli substancjach odpowiedzialnych za transport ciepła w systemie. Jednym z najbardziej obiecujących i coraz chętniej wybieranych przez producentów rozwiązań jest R290, znany także jako czysty propan. To naturalny gaz, który oferuje nie tylko doskonałą wydajność, ale przede wszystkim spełnia aktualne i przyszłe wymogi środowiskowe Unii Europejskiej.

czytaj dalej

Ogrzewanie i chłodzenie domu w jednym – dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

06-05-2025

Budowa lub termomodernizacja domu są nieodłącznie związane z wyborem źródła ciepła. Najlepiej, jeśli będzie to jedno, uniwersalne urządzenie, które zapewnia ogrzewanie zimą, komfortowe chłodzenie budynku latem oraz ciepłą wodę przez cały rok. To możliwe, gdy postawimy na pompę ciepła – odpowiednio dobrana, może skutecznie zastąpić tradycyjny piec, podgrzewacz wody i klimatyzację – oszczędzając miejsce, energię i pieniądze.

czytaj dalej

Pompa ciepła – jak realnie zwiększyć jej żywotność? Praktyczne wskazówki dla instalatorów

08-04-2025

W teorii żywotność nowoczesnych pomp ciepła sięga nawet 20 – 25 lat. W praktyce jednak wszystko zależy od jakości wykonania instalacji, właściwego doboru komponentów oraz... zaangażowania instalatora. Jakie są najczęstsze przyczyny skrócenia czasu życia urządzenia? Jakie konkretne działania może (i powinien) podjąć instalator, aby maksymalnie zwiększyć trwałość systemu?

czytaj dalej

Zmiany w regulaminie listy ZUM dla urządzeń grzewczych Wspólne stanowisko PORT PC, SPIUG i APPLiA Polska

04-04-2025

Po ponad roku działań formalnych oraz interwencji środowisk branżowych, w tym po złożeniu przez PORT PC skargi do Komisji Europejskiej w grudniu 2024 r., Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało w korespondencji do organizacji branżowych wycofanie się z nieuzasadnionego wymogu przeprowadzania dodatkowych badań pomp ciepła w warunkach niskotemperaturowych. Wymóg ten został wprowadzony z naruszeniem wcześniejszych ustaleń zawartych w porozumieniu z grudnia 2023 roku, którego stronami były NFOŚiGW oraz trzy organizacje branżowe: PORT PC, SPIUG i IGU OZE. Z nieznanych powodów APPLiA Polska nie została zaproszona do udziału w tym porozumieniu.

czytaj dalej

Lista ZUM dla urządzeń grzewczych – przepis na utrwalenie chaosu prawnego i wprowadzenie w błąd inwestorów

21-03-2025

Wraz z początkiem kwietnia wraca zreformowany program „Czyste Powietrze”. Jednak już dziś wiadomo, że powiązana z nim lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) może stać się kolejną pułapką dla beneficjentów programu. Trzy największe polskie organizacje reprezentujące branżę pomp ciepła i urządzeń grzewczych: PORT PC, SPIUG i APPLiA, zgodnie wskazują na absurdy obecnej kwalifikacji urządzeń do dofinansowań, a także na rażącą niezgodność listy ZUM z unijnym prawem i kryteriami publicznego wsparcia. Organizacje te przez wiele miesięcy bez skutku apelowały o zmiany.

czytaj dalej

Pompa ciepła czy tradycyjne ogrzewanie? Sprawdzamy, co się opłaca

20-03-2025

Wybór systemu ogrzewania to jedna z kluczowych decyzji dla każdego właściciela domu. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań jest pompa ciepła. Wielu inwestorów indywidualnych zastanawia się jednak, czy to rzeczywiście dobra opcja. Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzymy się rzeczywistym kosztom eksploatacji różnych systemów grzewczych.

czytaj dalej

Jak separator zanieczyszczeń poprawia wydajność i żywotność pomp ciepła?

25-02-2025

Separator zanieczyszczeń to niezbędny element w instalacjach grzewczych, którego zadaniem jest usuwanie mikroskalowych zanieczyszczeń z obiegu wodnego. Choć często jest mylony z filtrem, działa zdecydowanie skuteczniej, eliminując cząstki o wielkości nawet 0,005 mm (5 µm). Jak to możliwe? Kluczem do jego efektywności są zaawansowane mechanizmy fizyczne, które sprawiają, że separator staje się nieocenionym rozwiązaniem w ochronie pomp ciepła oraz kotłów przed uszkodzeniami.

czytaj dalej

Raport po mroźnym tygodniu - jak pracowały pompy ciepła w najzimniejszym okresie tej zimy

25-02-2025

Drugi i trzeci tydzień lutego przyniósł rekordowo niskie temperatury. Przez kilka dni i nocy z rzędu termometry wskazywały wartości ujemne, które nierzadko w wielu miejscach w Polsce osiągały nocą poziom dwucyfrowy. Wielu użytkowników pomp ciepła mając w perspektywie trudniejszy okres pogodowy zastanawiało się czy ich urządzenie poradzi sobie w takich warunkach, czy konieczne będzie wspomaganie jego pracy grzałkami, co mogło się wiązać z ryzykiem wyższego zużycia energii? Relacje potwierdzają to, co podkreśla również ekspert: „dobrej jakości pompa ciepła, prawidłowo dobrana do potrzeb obiektu i oferująca wysoką sprawność w niskich temperaturach, to gwarancja sprawnego i efektywnego ogrzewania, któremu zima nie straszna”.

czytaj dalej