Eurowind Energy prowadzi w gminie Jastrowie w województwie wielkopolskim prace nad parkiem wiatrowym. Szacowane wpływy do budżetu gminy po uruchomieniu projektu mogą sięgnąć nawet 2,2 mln zł rocznie. Farma będzie zlokalizowana w obrębie miejscowości Sypniewo. Dodatkowo Eurowind Energy będzie wspierać inicjatywy społeczne w gminie z własnych środków, a obecność farmy wiatrowej zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu.
Farma wiatrowa Sypniewo to kolejna inwestycja Eurowind Energy z zakresu odnawialnych źródeł energii w Polsce. Przedsięwzięcie zakłada instalację 11 nowoczesnych turbin wiatrowych. Projekt rozpoczęty został w 2024 roku, a jego komercyjny start przewidywany jest na przełomie 2029 i 2030 roku. Czas funkcjonowania farmy wiatrowej planowany jest na co najmniej 25 lat. Wytwarzana energia pokryje roczne zapotrzebowanie dla 44 tysięcy gospodarstw domowych.
Uruchomienie parku wiatrowego zapewni wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków. Jest to około 150 tys. złotych rocznie od jednej turbiny. Przy założeniu, że uruchomionych zostanie 11 turbin, wraz z farmą fotowoltaiczną oraz z umowami na służebności dla infrastruktury towarzyszącej , budżet gminy zwiększy się zatem o około 2,2 miliona złotych. Dodatkowe, regularne dochody dla gminy zapewnią środki na inwestycje i mogą być przeznaczone na przykład na:
- powstanie nowych dróg,
- wybudowanie kanalizacji sanitarnej w jednej miejscowości w ciągu roku,
- dofinansowanie szkoły czy przedszkola.
Dobre relacje z mieszkańcami są dla Eurowind bardzo ważne od momentu rozpoczęcia przygotowań do uruchomienia projektu. Przedstawiciele firmy spotykają się z mieszkańcami terenów objętych inwestycją, odpowiadają na pytania i wyjaśniają wątpliwości. Współpraca i poznanie potrzeb lokalnej społeczności to dla Eurowind podstawa wszystkich działań.
Firma stara się zapewnić wymierne korzyści dla społeczności lokalnej jeszcze przed uruchomieniem każdej inwestycji. Wśród obszarów, w których wspieranie angażuje się Eurowind, znajdują się: działalność lokalnych organizacji społecznych, przedszkoli, miejsc spotkań i aktywności sportowych (lokalne wydarzenia i drużyny sportowe). Firma pomaga ochotniczym strażom pożarnym (szkolenia, zakup sprzętu). W przypadku Gminy Jastrowie już teraz Eurowind zdecydował o wsparciu młodych sportowców – drużyny Zryw Sypniewo, sponsorując nową odzież sportową.
W trakcie trwania projektu, Eurowind będzie współpracował z lokalnymi przedsiębiorcami i oferował zatrudnienie mieszkańcom. Pojawi się też zapotrzebowanie na takie usługi jak noclegi, gastronomia, czy ochrona. Inwestycja będzie również wymagała zaopatrzenia w materiały, usługi budowlane i transportowe. Na potrzeby budowy parku wiatrowego inwestor przeprowadzi modernizację dróg dojazdowych.
Turbiny wiatrowe w gminie Jastrowie zwiększą bezpieczeństwo energetyczne całego regionu. Kluczowym elementem będzie unowocześnienie infrastruktury energetycznej.
Mieszkańcy Gminy Sypniewo po zrealizowaniu projektu będą mieli możliwość nabycia udziałów w farmie wiatrowej, dzięki czemu mogą zyskać dostęp do 10% wytwarzanej przez nią energii i tym samym znacząco obniżyć rachunki za prąd w swoim gospodarstwie domowym.
Parki wiatrowe Eurowind, powstające w Polsce, w tym na terenie gminy Jastrowie są magnesem dla nowych inwestycji, które potrzebują dostępu do zielonej energii. Następuje rozwój społeczny i gospodarczy regionu.