• Strona główna
  • Architektura otwarta na zieleń. Rośnie globalny rynek pergoli – i potrzeba...

Architektura otwarta na zieleń. Rośnie globalny rynek pergoli – i potrzeba całorocznych tarasów

1 lipiec 2025  

Rynek aluminiowych pergoli tarasowych dynamicznie rośnie – według prognoz Business Research Insights do 2027 r. jego wartość globalna ma osiągnąć 271,5 mln dolarów, a do 2031 r. wzrosnąć do poziomu 322,2 mln dolarów. W tle tych liczb widać wyraźny społeczny i architektoniczny zwrot: coraz częściej taras i ogród przestają być sezonowym dodatkiem, a zaczynają pełnić funkcję całorocznej przestrzeni codziennego życia. To zmiana, którą wyraźnie widać także w Polsce – zarówno w projektach indywidualnych, jak i deweloperskich.

Jeszcze kilka lat temu pergola była relatywnie drogim dodatkiem – dziś coraz częściej staje się pełnoprawną częścią domu. Od funkcji osłony nad tarasem przeszła długą drogę: dziś to złożony system konstrukcyjny, zintegrowany z automatyką, przeszkleniami i rozwiązaniami smart. Zmienił się też sposób jej postrzegania – z dekoracyjnej struktury przekształciła się w realne narzędzie powiększania przestrzeni mieszkalnej. To jeden z powodów, dla których zarówno architekci, jak i inwestorzy indywidualni coraz częściej uwzględniają ją już na etapie projektowania.

– „Coraz częściej klienci nie traktują pergoli jako dodatku, lecz jako naturalne przedłużenie domu” – Agata Brandt, kierownik Działu Wsparcia Technicznego z marki Selt by Aluprof. „To przestrzeń codziennego życia – równoważna z salonem czy kuchnią, tylko że otwarta na światło i zieleń. Widać to nie tylko w projektach indywidualnych, ale też w realizacjach deweloperskich, gdzie pergola staje się standardem. Dziś oczekujemy, że przestrzeń wokół domu będzie elastyczna, gotowa do użytku przez cały sezon – i pergole doskonale odpowiadają na tę potrzebę”.

Przedłużenie domu – i codziennego życia

Jednym z największych atutów pergoli jest to, że pozwala zaaranżować taras lub fragment ogrodu jako komfortową, zadaszoną strefę do codziennego użytku. Zadaszenie chroni przed słońcem i deszczem, a jednocześnie nie zamyka przestrzeni – pozwala korzystać z otoczenia w bardziej funkcjonalny sposób. Dla jednych będzie to letnia jadalnia, dla innych miejsce pracy na świeżym powietrzu, domowa strefa treningowa albo po prostu – przestrzeń relaksu. Takie rozwiązania szczególnie doceniają osoby, które chcą zwiększyć możliwości wykorzystania swojego ogrodu lub tarasu bez konieczności rozbudowy domu.

– „Dobrze zaprojektowana przestrzeń zewnętrzna może znacząco podnieść komfort codziennego życia – bez konieczności rozbudowy domu” – mówi Agata Brandt, przedstawiciel marki Selt by Aluprof. „Dla inwestorów to szczególnie atrakcyjne, bo pozwala zwiększyć funkcjonalność działki, uporządkować otoczenie budynku i stworzyć dodatkową strefę użytkową – harmonijnie współgrającą z bryłą architektoniczną. Pergola staje się elementem, który podnosi jakość projektu już na etapie planowania”.

Strefa relaksu w ogrodzie i nie tylko

Pergola coraz częściej staje się samodzielnym elementem architektury ogrodowej. Umieszczona wśród zieleni, może pełnić rolę pawilonu, altany lub zacisznego miejsca do pracy i wypoczynku. Tego typu rozwiązania pozwalają na większą swobodę aranżacyjną i dopasowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Pergola może być montowana również w wersji przyściennej, co zwiększa możliwości wykorzystania tego typu rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym, ale także w obiektach komercyjnych, jak np. ogródki w kawiarniach i restauracjach. Możliwość instalacji pergoli na jednej ścianie lub w wersji narożnej jest doskonałym sposobem na zagospodarowanie wnęk tarasowych. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca i stanowi doskonałą opcję także dla tych osób, które chcą stworzyć funkcjonalną strefę wypoczynkową – nawet na niewielkim tarasie.

Technologia dla komfortu

Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej, zmienia się też sposób korzystania z domu i jego otoczenia. Ogród staje się przestrzenią codzienną: do pracy, odpoczynku, spotkań towarzyskich. Przesuwają się granice między wnętrzem a zewnętrzem – i właśnie tu wkraczają nowoczesne pergole.

To nie chwilowy trend, a konsekwencja głębszych zmian: potrzeby elastyczności, łączenia funkcji, korzystania z przestrzeni niezależnie od pory roku. Dlatego zarówno architekci, jak i inwestorzy coraz częściej uwzględniają pergole już na etapie projektowania – nie jako detal, lecz jako integralny element współczesnego domu.

Business Research Insights: https://forumbranzowe.com/stabilny-wzrost-na-rynku-pergol-aluminiowych

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: