Zbudowana w duchu modernizmu lat 70., przez dekady była miejscem sportowych emocji i miejskich spotkań — po zakończonej w 2023 roku przebudowie zachwyca skalą zmian i nowoczesnością. Olsztyńska Hala „Urania” imponuje dziś nie tylko odświeżonym kształtem i bogactwem udogodnień, ale też architektonicznym rozmachem, który przyciąga uwagę daleko poza granicami regionu. Sprawdzamy, jak dziś prezentuje się jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Warmii i Mazur.
Hala „Urania” to jedna z wizytówek Olsztyna i istotny punkt na sportowej i kulturalnej mapie miasta. Niestety, wybudowany w 1978 roku w stylu modernistycznym budynek wraz z upływem czasu tracił dawny blask. Z tego względu w latach 2021–2023 „Urania” przeszła gruntowną przebudowę. Nowy obiekt zaprojektowany został przez architekt Dorotę Szymaniak-Urban z pracowni Urban Architect, a realizacji wykorzystano innowacyjne rozwiązania aluminiowe Aluprof, które nie tylko podniosły walory estetyczne obiektu, ale też zwiększyły jego użyteczność.
Zmodernizowana Hala „Urania”, podobnie jak wybudowany w latach 70-tych pierwowzór, za sprawą oryginalnej bryły zwieńczonej futurystyczną kopułą, swoim kształtem przypomina statek kosmiczny. Wygląd i nazwa budynku nawiązują do zlokalizowanego w pobliżu planetarium i dokonań Mikołaja Kopernika, który jako administrator kapituły warmińskiej przez lata zamieszkiwał olsztyński zamek. Pierwotnie obiekt oferował około 2 500 miejsc siedzących, które z czasem okazały się niewystarczające na potrzeby prestiżowych wydarzeń sportowych oraz imprez masowych.
W trakcie trwającej dwa lata rozbudowy budynek całkowicie rozebrano, zachowując jedynie żelbetową konstrukcję ringu hali głównej. Po przebudowie hala „Urania” zyskała nie tylko większe trybuny, mogące pomieścić ponad 4 000 widzów zajmujących miejsca siedzące, ale też dodatkowe 1 000 miejsc stojących oraz 1 000 miejsc w hali treningowej. W obiekcie przewidziano również kolejne sale, m.in. do podnoszenia ciężarów czy uprawiania judo, przestrzeń biurową, konferencyjną, rekreacyjną i gastronomiczną oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne. W najbliższym otoczeniu budynku powstało z kolei zadaszone lodowisko zewnętrzne, podziemne i naziemne miejsca parkingowe a także atrakcyjne tereny zielone uzupełnione elementami małej architektury.
Przebudowa olsztyńskiej „Uranii” to kolejna ważna rewitalizacja z udziałem produktów Aluprof. Dzięki kreatywności architekt Doroty Szymaniak-Urban oraz zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, w tym zaawansowanych technologicznie konstrukcji aluminiowo-szklanych, udało się nadać budynkowi nowoczesny charakter. Ogromnie cieszy nas fakt, że oferowane przez nas rozwiązania przyczyniły się do nadania drugiego życia temu wyjątkowemu obiektowi, który od blisko 50 lat stanowi sportową i kulturalną wizytówkę Olsztyna i całego regionu
podkreśla Mariusz Ćwilich, z-ca dyrektora sprzedaży obiektowej w Aluprof.
Uwagę w nowym budynku przykuwają przede wszystkim elewacje, które zostały przed architekta potraktowane bardzo plastycznie. Pierwsza, za sprawą ażurowych wzorów, nawiązuje swoim wyglądem do figury geometrycznej, z której szyta jest piłka z charakterystycznym, trzyrodzajowym podziałem. Fasada szklana, po okręgu wykonana na profilach Aluprof, przysłonięta swoistą koronkową zasłoną, dodaje bryle lekkości i nowoczesnego charakteru, podkreślając jej widowiskowy charakter. Tak zaprojektowana elewacja przyniosła pracowni Urban Architect nagrodę w branżowym konkursie Himacs European Architecture and Design Award 2023.
Drugi rodzaj fasady to wersja wentylowana, gdzie zastosowano płyty z ryflem wklęsłym. Ukazuje ona postaci sportowców reprezentujących dyscypliny, do których uprawiania potrzebna jest piłka, będącą motywem przewodnim zarówno na tej części elewacji, jak i na fasadzie po okręgu. Konstrukcje aluminiowo-szklane zostały wbudowane w technologii tzw. ciepłego montażu z dbałością o utrzymanie jednej płaszczyzny fasady i stolarki. Takie rozwiązanie pozwoliło na uzyskanie zarówno odpowiedniego efektu wizualnego, jak i wysokich parametrów energetycznych obiektu.
Zmodernizowana hala „Urania” to nowoczesny obiekt, który jest nie tylko areną ważnych imprez sportowych, ale też koncertów, widowisk, targów i innych wydarzeń o charakterze masowym. Co ważne, inwestycja doskonale spełnia różnorodne potrzeby zarówno mieszkańców Olsztyna, jak i całego regionu. Dzięki umiejętnemu połączeniu innowacyjności, doskonałego designu i praktycznych funkcji powstała atrakcyjna przestrzeń przyjazna zarówno środowisku, jak i odwiedzającym. Do uzyskania takiego efektu w dużej mierze przyczyniło się m.in. zastosowanie nowoczesnych rozwiązań aluminiowych Aluprof.
Na estetykę budynku istotnie wpłynęły przede wszystkim przeszklenia w postaci ściany słupowo-ryglowej MB-SR50N EFEKT. Rozwiązanie, przeznaczone do budowy lekkich ścian osłonowych – płaskich typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji, pozwala na taki dobór profili słupów i rygli, który daje efekt zlicowania ich powierzchni od strony wewnętrznej fasady. Dzięki temu zabudowa przeszklenia może stanowić jednolitą w widoku płaszczyznę. W Hali „Urania” wykorzystane zostały także inne rozwiązania Aluprof, m.in. okna i drzwi systemu MB-79N, okna otwierane na zewnątrz MB-86 Casement oraz ścianki i drzwi wewnętrzne MB-45.
W obiektach publicznych, takich jak „Urania”, kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo użytkowników – również w sytuacjach kryzysowych. Dlatego w modernizacji zastosowano komplet rozwiązań Aluprof zapewniających odporność ogniową: przegrody przeciwpożarowe MB-60E EI (EI30), MB-78EI (EI60), a także słupowo-ryglową fasadę MB-SR50N EI (EI30–EI60), która dodatkowo pełni funkcję estetyczną. Uzupełnieniem całości są żaluzje fasadowe MB-SUNPROF, przesłaniające przestrzeń techniczną i podtrzymujące napis „URANIA” na elewacji. Elementy te zapewniają nie tylko sprawne działanie systemów technicznych, ale też spójność wizualną z nowoczesnym charakterem budynku.
Nowa „Urania” to nie tylko symbol rewitalizacji, ale także przykład nowoczesnej architektury na miarę XXI wieku. Dzięki zastosowaniu systemów Aluprof obiekt zyskał nie tylko wyjątkowy wygląd, ale też bezpieczeństwo i trwałość na lata.
Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com.