• Strona główna
  • Zmiany cen materiałów budowlanych w listopadzie 2024 r. – analiza Grupy...

Zmiany cen materiałów budowlanych w listopadzie 2024 r. – analiza Grupy PSB Handel S.A.

18 grudzień 2024  

Grupa PSB Handel S.A. monitorująca ceny kluczowych materiałów dla budownictwa oraz produktów do domu i ogrodu, umożliwiając obserwację zmieniających się trendów.

W listopadzie 2024 r. Grupa PSB Handel S.A. odnotowała spadek cen materiałów budowlanych w porównaniu do października 2023 r. Średnia dynamika cen wyniosła -1%, przy czym różnice były bardziej widoczne w kanale detalicznym (-1,2%) niż w hurtowym (-0,3%). W ujęciu miesięcznym, w porównaniu z październikiem 2024 r., ceny pozostały na niezmienionym poziomie (-0,3%). Z kolei w okresie styczeń-listopad 2024 r. w zestawieniu z rokiem poprzednim, spadek wyniósł -1,8%.

Ceny towarów w listopadzie 2024 r., w stosunku do listopada 2023 r., wzrosły w 6 grupach towarowych. Najwyższy wzrost odnotowano w kategorii płyty OSB, drewno (+7%). W dalszej kolejności były kategorie: cement, wapno (+4%), ściany, kominy (+3%), otoczenie domu i stolarka (po +2%) oraz farby, lakiery (+1%). Nie zmieniły się ceny w 3 grupach: chemia budowlana, płytki, łazienki, kuchnie i instalacje, ogrzewanie. Spadek cen nastąpił w 11 kategoriach. O 1% spadły ceny w grupach: ogród, hobby i dekoracje. W kolejnych grupach spadki były następujące: motoryzacja, narzędzia, wyposażenie, AGD i izolacje wodochronne (po -2%), dachy, rynny, wykończenia oraz oświetlenie, elektryka (po -3%). A największy spadek cen wystąpił w kategoriach: izolacje termiczne i sucha zabudowa (po -4%).

W okresie styczeń-listopad 2024 r. w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. ceny wzrosły w 3 grupach towarowych, z największym wzrostem w cemencie, wapnie (+4%) oraz w farbach, lakierach (+2%) i stolarce (+1%). Nie zmieniły się ceny w kategoriach: chemia budowlana i ściany, kominy. Tymczasem, spadki cen miały miejsce w 15 kategoriach. O 1% spadły ceny w grupach: wyposażenie, AGD, motoryzacja, dekoracje, instalacje, ogrzewanie. Dalej w kolejności plasowały się: płytki, łazienki, kuchnie, otoczenie domu i narzędzia (po -2%), izolacje wodochronne i oświetlenie, elektryka (po -3%), ogród, hobby i płyty OSB, drewno (po -4%), izolacje termiczne, sucha zabudowa i wykończenia (po -5%) oraz dachy, rynny (-6%).

Podsumowanie

Rynek materiałów budowlanych charakteryzował się wyraźną stabilizacją cen w krótkim okresie oraz ogólnym trendem spadkowym w porównaniu rok do roku. Wzrosty dotyczyły głównie surowców, takich jak cement i drewno, natomiast znaczące spadki wystąpiły w grupach związanych z izolacją i wykończeniem budynków.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: