• Strona główna
  • Więcej zieleni wokół DPS-u dzięki wolontariuszom Cemex Polska

Więcej zieleni wokół DPS-u dzięki wolontariuszom Cemex Polska

18 październik 2024  

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Warszawie zyskali nową, zieloną przestrzeń. To zasługa wolontariuszy-pracowników Cemex Polska, którzy posadzili drzewa, krzewy oraz rośliny w otoczeniu placówki. Projekt wolontariatu pracowniczego Cemex Polska został zrealizowany we współpracy z Fundacją Aeris Futuro.

Dom Pomocy Społecznej „Kombatant” znajduje się na warszawskim Bemowie. To placówka, która zapewnia kompleksową opiekę osobom przewlekle somatycznie chorym. Na co dzień z jej usług korzysta ok. 170 seniorów.

Nowa zielona przestrzeń dla podopiecznych DPS

Na początku października DPS odwiedzili wolontariusze Cemex Polska. W sąsiedztwie budynku pracownicy firmy zasadzili nowe drzewa i krzewy, tworząc w ten sposób estetyczną, przyjazną przestrzeń, która od tej pory będzie służyć podopiecznym placówki. Co istotne, zasadzono rodzime gatunki roślin, które mogą mieć znaczenie nie tylko ze względu na wspieranie lokalnej bioróżnorodności, ale także stanowią dla osób starszych wspomnienie dzieciństwa i młodości, stając się dla nich symbolem istotnych wydarzeń.

Dla osób schorowanych, zwłaszcza w zaawansowanym wieku otoczenie, w jakim przebywają, odgrywa szczególną rolę. Zieleń w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej “Kombatant” będzie stanowiła przede wszystkim miejsce, gdzie mieszkańcy będą mogli odpocząć i się zrelaksować.

Zaangażowani wolontariusze w akcji

Akcja sadzenia drzew i krzewów przy DPS „Kombatant” odbyła się przy wsparciu Fundacji Aeris Futuro. Jej przedstawiciele przeprowadzili dla wolontariuszy warsztat z sadzenia drzew i bioróżnorodności. Wspólnymi siłami dokonano nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów, odnowiono infrastrukturę ogrodu. W sumie, na terenach zielonych wokół placówki przybyło kilkaset nowych roślin. Efekty tej owocnej współpracy będą widoczne wiosną, gdy nowa roślinność obudzi się do życia. Odbyły się także warsztaty ornitologiczne, zwieńczone wykonaniem budek lęgowych dla ptaków, które zamontowano na drzewach w ogrodzie DPS „Kombatant”.

Realizacja projektu na stołecznym Bemowie to część projektu zalesiania Cemex „Reforestation” wpisującego się w założenia globalnej strategii Future in Action. Inicjatywa ta wspiera ochronę bioróżnorodności poprzez nasadzenia drzew w różnych regionach, gdzie Cemex prowadzi działalność. Dodatkowo, przywraca tereny zielone w lokalnych społecznościach, co poprawia jakość życia mieszkańców, wspiera retencję wody oraz pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi.

We wspomniane działania zaangażował się m.in. Włodzimierz Chołuj, Prezes Zarządu Cemex Polska. – Mamy świadomość, że w naszym otoczeniu nie brakuje osób i instytucji, które potrzebują wsparcia. Staramy się odpowiadać na ich potrzeby, dlatego od wielu lat rozwijamy w Cemex Polska wolontariat pracowniczy. Inicjatywy podejmowane przez pracowników-wolontariuszy to ważny przejaw zaangażowania w życie naszych sąsiadów – mówi Włodzimierz Chołuj.

Pracownicy Cemex Polska chcą pomagać i wiedzą, jak to robić. Świadczy o tym liczba i jakość projektów wolontariackich, realizowanych co roku przez Wolontariuszy Cemex. To przemyślane inicjatywy, które mogą przynieść realne, pozytywne zmiany w naszym otoczeniu, dlatego z radością wspieramy takie działania – mówi Dominika Sztuka-Arak, Prezeska Fundacji Cemex „Budujemy przyszłość”.

O Fundacji Cemex „Budujemy Przyszłość”

Fundacja Cemex „Budujemy Przyszłość” powstała z myślą o wspieraniu i współtworzeniu inicjatyw społecznych, podejmowanych przez społeczność lokalną w miejscowościach, w których działają zakłady produkcyjne Cemex – cementownie, wytwórnie betonu towarowego i kopalnie kruszyw. Najważniejszymi filarami działalności Fundacji Cemex są: Konkurs Grantowy dla Organizacji Pozarządowych oraz Instytucji Edukacyjnych „Fabryka Pomysłów” oraz Konkurs dla Wolontariuszy Cemex Polska.

Działalność Fundacji jest częścią Globalnej Strategii Wpływu Społecznego Cemex i koncepcji zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: