Eleganckie, estetyczne, modne i trwałe – takie powinno być ogrodzenie każdej posesji. Wszystkie te cechy łączą w sobie ogrodzenia wykonane z pustaków betonowych. Dlaczego warto na nie postawić?
Ogrodzenie to bardzo ważny element każdej posesji. Chroni naszą prywatność, daje poczucie bezpieczeństwa, wpływa na estetykę całej kompozycji, ale jest również pierwszą wizytówką, która wita odwiedzających nas gości. Z tego powodu powinno być wykonane z materiałów, które sprostają wszystkim tym oczekiwaniom. Ogrodzenie można wykonać tradycyjnie – z drewna czy kamienia, ale również z metalowych paneli czy w formie gabionów. Istnieją też rozwiązania łączone, gdzie do budowy słupów wykorzystuje się jeden materiał, a przęsła wykonuje się z drewna, metalu, szkła czy tworzyw sztucznych. Możliwości jest naprawdę wiele. W szczególności warto jednak zwrócić uwagę na pustaki betonowe. Zbudowane z nich ogrodzenie posłuży nam przez długie lata. Nie będzie wymagało częstych zabiegów konserwacyjnych czy pielęgnacyjnych, jak w przypadku drewna, metalu czy szkła. O tym, że jest to dobre rozwiązanie przesądza również szybkość i prostota wykonawstwa, modny i uniwersalny design elementów ogrodzeniowych, a także duże możliwości aranżacyjne.
Olbrzymią zaletą budowy ogrodzenia z pustaków jest to, że możemy je wykonać bardzo szybko. Zaczynamy od wytyczenia go w terenie. Musimy przy tym uwzględnić jego przyszłe elementy, takie jak furtki, bramę wjazdową czy wiatę śmietnikową. Warto też określić wysokość podmurówki i całości ogrodzenia, a także liczbę i długość przęseł (jeśli nie będzie ono ogrodzeniem pełnym). Drugi krok to wykonanie fundamentu. Dół pod taką konstrukcję powinien mieć od 80 do 140 cm głębokości, co jest zależne od tego, na jakiej głębokości w danym regionie geograficznym znajduje się strefa przemarzania gruntu. Szerokość wykopu powinna być nieco większa niż pustaka betonowego, przy czym zaleca się, żeby wynosiła minimum 30 cm. Następnie wykonujemy szalunki ławy żelbetowej. Jej wysokość wynosi minimum 30 cm, zaś szerokość nie powinna przekraczać szerokości samego muru. W wykopie umieszczamy zbrojenie. Jego zadaniem jest wzmocnienie fundamentu, a także budowa konstrukcji pod przyszłe słupki. Następnie wykop zalewamy betonem klasy C20/C25 do wysokości szalunku. Później wyrównujemy powierzchnię betonową i wykonujemy izolację poziomą. Zapobiega ona podsiąkaniu kapilarnemu wilgoci oraz niszczeniu ogrodzenia od strony gruntu. Kolejnym etapem jest montaż ogrodzenia z betonowych pustaków metodą na mokro. Komory pustaków wypełniamy betonem klasy C20/25 i układamy jeden na drugim. Jako zwieńczenie ogrodzenia warto zamontować daszki, które pozwalają na odprowadzanie wody i zapobiegają jej przedostawaniu się do wnętrza pustaków. Montuje się je dwa dni po zakończeniu budowy muru, używając do tego kleju do glazury i silikonu zewnętrznego. Jeśli ogrodzenie ma posiadać przęsła, w słupkach powinniśmy zamontować specjalnie kotwy, które umożliwią ich montaż.
Jak nietrudno zauważyć, budowa ogrodzenia z elementów betonowych przebiega dość szybko. Ich kolejnym atutem jest uniwersalny i ciekawy design. Idealnym rozwiązaniem do nowoczesnych aranżacji są np. pustaki ogrodzeniowe Polbruk Neo. Neo to minimalistyczny w designie pustak o wyglądzie surowego betonu, który występuje w dwóch odcieniach szarości: kolorze stalowym i grafitowym. Jako ogrodzenie nowoczesnego domu świetnie będzie prezentował się również pustak Murro w kolorze stalowym i grafitowym, aczkolwiek ma on o wiele szersze zastosowanie stylistyczne. Głównie dlatego, że jest dostępny także w trzech melanżach – nerino, onyx i latte, w których przypomina nieco wyglądem rysunek kamienia, choć ma gładką fakturę. Murro pasuje zarówno do nowoczesnych aranżacji, ale z powodzeniem wykorzystamy go też w otoczeniu domów w stylu skandynawskim, japońskim, a nawet śródziemnomorskim, choć do tego ostatniego najbardziej odpowiedni wydaje się kolor latte. Jeśli poszukujemy ogrodzenia, które przypomina strukturą naturalny kamień, warto zwrócić uwagę na pustaki Antara II. Bloczek ten odznacza się łamaną fakturą, dzięki czemu zbudowane z niego konstrukcje wyglądają, jakby były wzniesione z kamienia. Ogrodzenie Antara II w kolorach nerino i grafitowym idealnie uzupełni kompozycje w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim, czyli wszędzie tam, gdzie w aranżacji posesji stawia się na wykorzystanie materiałów naturalnych (kamień, drewno) lub je imitujących. Z kolei z pustaków Antara II w jasnych kolorach, takich jak latte i paloma, zbudujemy idealne ogrodzenie posesji nawiązującej swoim wyglądem do stylu śródziemnomorskiego. Pierwszy z tych kolorów powszechnie występuje w basenie Morza Śródziemnego. Natomiast drugi, jako odcień poszarzonej bieli, będzie pasować do posesji nawiązujących do stylu greckiego czy z południa Włoch z rejonu Apulii. „Kamienna” Antara II w każdym z czterech kolorów to również świetna propozycja do aranżacji w stylu rustykalnym gdyż dobrze podkreśla sielankowy charakter takich założeń.
Bloczki betonowe, jako materiał do budowy ogrodzeń, mają jeszcze jedną zaletę. Możemy z nich zbudować lity mur albo ogrodzenie z przęsłami. Pozwala to na dopasowanie ogrodzenia do domu i otoczenia posesji. Jeśli zależy nam na zachowaniu prywatności lub odgrodzeniu się od ruchliwej ulicy, warto z pustaków wznieść lity mur. Będzie on stanowił również barierę akustyczną. Minusem tego rozwiązania jest zacienienie części działki, co może niekorzystnie wpływać na rośliny w sąsiedztwie muru oraz ograniczy ich wybór do gatunków cieniolubnych. Warto rozważyć rozwiązania mieszane, gdzie z pustaków wykonamy słupy, do których zamocujemy ażurowe przęsła. W pewnym zakresie ochroni to naszą prywatność, a z drugiej strony umożliwi dopływ światła do ogrodu czy strefy wejściowej, co jest korzystne dla roślin. Opcja montażu przęseł pomiędzy słupami stwarza też możliwość ciekawego wykończenia ogrodzenia. Na rynku są dostępne elementy wykonane z drewna, metalu, szkła czy kompozytowe. Poza tradycyjnymi przęsłami można znaleźć wiele unikatowych rozwiązań o ciekawym deseniu, np. metalowe elementy z wzorami wyciętymi laserowo czy kutymi. Zapewnia to praktycznie nieograniczone możliwości zestawiania słupków z pustaków betonowych z różnorakimi przęsłami. Przy wyborze ogrodzenia ażurowego warto pamiętać o roślinach, bo one też skutecznie mogą nas odgrodzić od ulicy, czy sąsiadów. Vis-a-vis przęseł wystarczy posadzić wysokie trawy, zimozielone laurowiśnie czy buki umieszczone w jednym rzędzie co 20 cm. Taki żywopłot zasadzony wzdłuż ogrodzenia z czasem zamknie ogród piękną klamrą i zamieni w zieloną oazę.
Wszystko te cechy sprawiają, że ogrodzenia zbudowane przy pomocy pustaków betonowych są doskonałym, bo funkcjonalnym i estetycznym rozwiązaniem dla każdej posesji. Trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby ich wygląd był spójny z aranżacją reszty posesji.