Konieczność dokładnego przygotowania powierzchni, presja czasu, precyzja – to tylko kilka czynników, które powodują, że wykonanie wylewki samopoziomującej nie należy do najłatwiejszych zadań. W obliczu wyzwania warto dowiedzieć się, w jaki sposób, krok po kroku odpowiednio wykonać podkład pływający, by cieszyć się równą podłogą przez wiele lat.
Wylewka samopoziomująca, zwana również masą samorozlewną, to rodzaj mieszanki budowlanej stosowanej do wygładzania i wyrównywania podłóg przed położeniem warstwy wierzchniej np. płytek ceramicznych, paneli, parkietu czy wykładziny dywanowej. Wylewka samopoziomująca jest odpowiednia do wyrównywania starej nierównej powierzchni, jak i do tworzenia nowego, samonośnego podkładu. Prawidłowo przygotowany podkład to podstawa do dalszych etapów prac, np. aplikacji hydroizolacji w pomieszczeniach mokrych.
Decydując się na wyrównanie podłoża, można skorzystać z wylewki samopoziomującej lub metod tradycyjnych w postaci podkładów gęstoplastycznych. W większości przypadków warto jednak postawić na masę samorozlewną, ponieważ ta jest łatwiejsza i szybsza w aplikacji, tworzy gładką i stabilną powierzchnię, rozlewa się równomiernie. Wylewki samopoziomujące bardzo dobrze sprawdzają się jako podkłady na ogrzewaniu podłogowym.
Na rynku dostępne są podkłady cementowe i anhydrytowe. Cementowe podkłady dzielimy na gęstoplastyczne (metoda tradycyjna z użyciem listew prowadzących) oraz samorozlewne.
Samorozlewne wylewki na bazie cementu odznaczają się wysoką twardością i wytrzymałością, można je stosować w pomieszczeniach mokrych. Z kolei wylewki anhydrytowe są łatwe w aplikacji - rozlewne, plastyczne i proste w rozrabianiu, ale należy pamiętać, że nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach mokrych, gdyż anhydryt jest rodzajem gipsu.
Na rynku pojawił się również nowy rodzaj podkładów, który łączy najlepsze cechy wylewek cementowych i anhydrytowych - podkłady hybrydowe. Dzięki synergii wiązań cementowych i mineralnych hybrydy są łatwe w aplikacji, tworzą trwałą i gładką powierzchnię, która nie wymaga szlifowania, stosowania listew prowadzących czy ściągania masy łatami. Przykładem takiej wylewki samopoziomującej jest hybrydowy ATLAS MMS60.
Nowość z oferty ATLAS poza właściwościami samopoziomującymi posiada innowacyjne rozwiązania: IQ KOLOR, który umożliwia kontrolę postępu wysychania podkładu oraz GRAFEN TECHNOLOGY, gdzie dzięki zawartości grafenu podkład zapewnia wysoką przewodność cieplną na ogrzewaniu podłogowym.
(na przykładzie ATLAS MMS 60, na ogrzewaniu podłogowym)
Podkład samopoziomujący możemy aplikować maszynowo lub ręcznie. Jeśli przystępujesz do pracy ręcznej, postępuj według poniższych kroków:
Przygotuj: wiadro do wymieszania masy, kołki lub repery do wyznaczenia poziomu wylewki, poziomnicę laserową, miarkę, tepownicę (przy grubszej warstwie masy) oraz wałek kolczasty.
Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie powierzchni, która powinna być czysta, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, olej, farba czy stare kleje. W tym miejscu warto pamiętać o naprawie pęknięć i zarysowań podłoża (np. za pomocą ATLAS EPO-S), które mogą przenieść się na podkład. Przed wylaniem wylewki podłoże musi być dokładnie zagruntowane (np. ATLAS Uni-Gruntem).
W pomieszczeniu, w którym już wcześniej rozprowadzono instalację ogrzewania podłogowego, należy za pomocą poziomnicy i miarki sprawdzić najniższy i najwyższy punkt podkładu. Kolejny krok to rozstawienie reperów. Ważne, by zacząć od najwyższego punktu i tam ustawić talerzyk repera na wysokość 3,5 cm nad górną krawędzią rurki ogrzewania podłogowego. Rozstaw pomiędzy reperami nie powinien przekraczać 2 m.
Bardzo ważne, by podczas przygotowywania masy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. W przypadku ATLAS MMS 60 należy wymieszać między 3,75 a 4,25 litra wody z 25 kg suchej mieszanki.
Przygotowaną masę należy równomiernie rozlać do wyznaczonego wcześniej poziomu. Zaczynamy od najdalej położonego miejsca w stosunku do drzwi wejściowych. Czynność należy wykonywać równoległymi pasami, unikając przerw w wylewaniu i przemieszczając się do wyjścia. Przy zastosowaniu MMS 60 wykonawca ma ok. 45 minut, by wylać, wyrównać i odpowietrzyć zaprawę. Gdy powierzchnia podkładu osiągnie poziom wyznaczony przez repery, należy zakończyć układanie podkładu.
W zależności od wielkości i grubości podkładu można skorzystać z tepownicy bądź wałka kolczastego. Tepowanie podkładu trzeba przeprowadzać w dwóch prostopadłych kierunkach - zapewnia to właściwe rozprowadzenie, poziomowanie i odpowietrzanie podkładu.
Dobrze wykonany podkład z użyciem ATLAS MMS 60 jest gładki i nie wymaga szlifowania. Od razu po aplikacji ma jednolity, fioletowy kolor, który z czasem jaśnieje. Gdy kolor będzie jasny i jednolity można przystąpić do dalszych prac. Nie należy przyspieszać naturalnego procesu wysychania podkładu poprzez wietrzenie czy dogrzewanie. Uwaga! To może spowodować samoistne pęknięcia podkładu.
Instrukcję wykonania wylewki samopoziomującej w formie video można znaleźć pod adresem: wylewka na ogrzewanie podłogowe MMS 60. Krok po kroku. - YouTube
Podkłady samorozlewne są doceniane przez Wykonawców głównie za ich parametry robocze. Ważny jest więc wybór odpowiedniego produktu uwzględniając przeznaczenie pomieszczenia, stan podłoża oraz warstwę wykończeniową. Podkłady hybrydowe, które są nowością na rynku mają tę przewagę, że posiadają zalety wylewek cementowych i anhydrytowych. To nie tylko wygodne rozwiązanie podczas pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo trwałości podkładu na lata.