Stylowa i funkcjonalna łazienka. Jak ją urządzić?

10 sierpień 2023  

Wanna czy prysznic, wielkoformatowe płytki a może małe kafelki, armatura w klasycznym srebrze lub modnym ostatnio złocie… To tylko kilka z dylematów, przed jakimi stoją osoby urządzające łazienkę. Możliwości są niemalże nieograniczone, ale w parze z wyglądem wnętrza powinna iść także praktyczność rozwiązań. Taki sposób projektowania pozwoli na lepsze dostosowanie wszystkich elementów do przestrzeni i zapewni wygodę użytkowania. Jak stworzyć piękną oraz funkcjonalną łazienkę, która stanie się ulubionym miejscem relaksu wszystkich domowników?

Łazienki to coraz częściej jedne z najbardziej stylowych pomieszczeń w mieszkaniach. Jednak, kierując się wyłącznie aspektem estetycznym łatwo skończyć z pięknym, ale niepraktycznym wnętrzem. Na początek dobrze jest racjonalnie ocenić wielkość powierzchni oraz określić, co musi się na niej znaleźć oprócz umywalki, ubikacji, prysznica czy wanny. Może będzie to pralka albo dodatkowa półka na kosmetyki? Planowanie łazienki pod kątem jej funkcjonalności nie oznacza rezygnacji z designu – każdy styl można dopasować do metrażu, jakim się dysponuje. Loftowe, wielkoformatowe płytki w jasnych tonacjach lub minimalistyczna podłoga o wyglądzie drewna będą pasować do każdego wnętrza, bez względu na jego rozmiar. Z kolei wolnostojąca umywalka vintage doskonale sprawdzi się w domowym salonie kąpielowym – w małym mieszkaniu lepsza będzie stylizowana szafka ze zlewem nablatowym, która zapewni ciekawy wygląd i dodatkowe miejsce do przechowywania. Podpowiadamy, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przy urządzaniu łazienki.

Nie tylko płytki

Kluczowym momentem projektowania łazienki jest wybór tego, co znajdzie się na jej ścianach i podłodze. Kolorystyka, tekstura i wzór wpływają nie tylko na wygląd, ale również na nastrój jaki będzie panować w pomieszczeniu. Najbezpieczniejszą opcją są jasne, stonowane kolory ziemi – biele, beże, szarości oraz faktury imitujące lub będące naturalnymi materiałami. Nigdy nie wychodzą z mody, rozświetlają wnętrze i optycznie je powiększają, wprowadzając relaksujący klimat zen.

Urządzając łazienkę najczęściej w pierwszej kolejności myślimy o płytkach – od kolorowej mozaiki, małych cegiełek w intensywnych barwach, aż po wielkoformatowe gresy i marmurowe spieki. Wachlarz możliwości jest jednak znacznie większy. W kwestii ścian do wyboru mamy m.in. farby, tapety, sztukaterie, które z łatwością przemalujemy lub wymienimy, gdy zapragniemy coś zmienić. Zarówno na ścianach jak i podłodze, można śmiało położyć panele winylowe, które doskonale odwzorowują kamień, a nawet drewno, są trwałe i wodoodporne, zapewniając przy tym ciepło i przytulność. Jeśli w całym domu zdecydowaliśmy się na tego typu podłogę, nawet ułożoną w jodełkę, nie ma powodów, żeby rezygnować z niej w łazience. Panele o wyglądzie drewna wpisują się w organiczną stylistykę, która jest jednym z najgorętszych trendów, a wnętrza urządzone w tym motywie będą wyglądać świetnie nawet po latach – radzi Joyce van Waeleghem, główna projektantka belgijskiej marki Quick-Step, producenta luksusowych podłóg winylowych.

Armatura wariacja na temat kształtu i koloru

Wybór materiałów na ściany i podłogę nie jest łatwy, a jeszcze trudniejsze wydaje się dobranie do nich odpowiedniej armatury. Czasy, gdy dostępne były tylko białe umywalki i srebrne krany już dawno minęły. W najbliższych sezonach nikogo nie powinna już dziwić pomarańczowa misa WC czy kamienny zlew o wyglądzie różowego marmuru. Pod kątem baterii, zarówno nadtynkowych jak i podtynkowych, wciąż króluje złoto - szczególnie w wersji szczotkowanej, oraz czerń, a na horyzoncie pojawia się także miedź. Kolorowe krany i słuchawki prysznicowe nadadzą wnętrzu niebanalnego charakteru, ale ich czyszczenie bywa bardziej wymagające, szczególnie jeśli pojawi się na nich kamień.

Na topie są również obłe kształty, zarówno w przypadku umywalek, jak i wanien, szczególnie wolnostojących. Zaokrąglenia zmiękczają wizualnie przestrzeń i zapewniają dobry odpływ wody, co może być problematyczne w przypadku prostokątnych i kwadratowych zlewów o zbyt płaskim dnie. Wybierając umywalkę dobrze jest pamiętać o odpowiedniej długości i wysokości kranu, tak aby woda nie rozlewała się na szafkę czy na podłogę. Wanny wolnostojące lepiej sprawdzą się w dużych salonach kąpielowych, gdzie dostęp do nich jest możliwy z każdej strony, co ułatwia sprzątanie. W mniejszych przestrzeniach wygodniejsza będzie klasyczna wanna albo prysznic - szczególnie typu walk in, o ile zadba się o odpowiednią długość ścianki, która zabezpieczy pomieszczenie przed zalaniem.

Diabeł tkwi w szczegółach

Łazienka nie będzie kompletna bez mebli i dodatków. W mniejszych przestrzeniach zazwyczaj jest to szafka pod umywalkę oraz dodatkowy regał, otwarty lub w zabudowie, które zapewniają minimum do przechowywania i ułatwiają utrzymanie porządku. W większych salonach kąpielowych, można pokusić się dodatkowo o toaletkę, fotel a nawet garderobę.

– Meble są uzupełnieniem całej aranżacji łazienkowej. Ich designem i barwą możemy przełamać spokojną stylistykę albo wręcz przeciwnie, wkomponować je w całość, tak że będą praktycznie niezauważalne. W tym drugim przypadku ciekawym rozwiązaniem jest obudowanie ich tym samym materiałem, który zastosowaliśmy na ścianach czy podłodze. Oprócz mebli nie można zapomnieć o dekoracjach i oświetleniu. Ogromne znaczenie ma lustro – takie w ozdobnych ramach bądź o niebanalnym kształcie z podświetleniem z tyłu, wprowadzi do pomieszczenia klimat rodem z luksusowego spa. Światło, zarówno główne sufitowe, czy w postaci kinkietów przy lustrze, gra jedną z głównych ról w budowaniu atmosfery relaksu. Kilka źródeł światła, o jasnej i ciepłej barwie, sprawi, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne – dodaje Joyce van Waeleghem, główna projektantka marki Quick-Step.

Remont łazienki lub urządzenie jej od podstaw w nowym domu czy mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Oprócz metrażu i budżetu, warto wziąć pod uwagę też fakt, że pomieszczenie będzie służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Właśnie dlatego zastosowane w nim rozwiązania powinny być trwałe, łatwe w utrzymaniu i zgodne z gustem domowników. Dzięki temu unikniemy szybkiego opatrzenia się wnętrza, a jego użytkowanie będzie bardziej komfortowe.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: