• Strona główna
  • Łodzie na Podhalu. Widzieliśmy jak wygląda w środku projekt Jana Karpiela-Bułecki

Łodzie na Podhalu. Widzieliśmy jak wygląda w środku projekt Jana Karpiela-Bułecki

20 kwiecień 2023  

Architekt połączył nowoczesność z ogromnym szacunkiem do tradycji. Zaprojektowane przez niego „Łodzie” spływają po zboczu Kościeliska. W ten sposób Jan Karpiel-Bułecka zaznaczył obecność nowego mieszkańca Podhala, który choć pochodzi z Gdyni to najbardziej pokochał góry. Olimpia Ajakaiye z programu „Show Room” po raz pierwszy pokazała jak wygląda ten nietuzinkowy projekt od środka.

Projekt od góry przypomina proste pasterskie szałasy, jednak patrząc na nie z dołu widzimy podbrzusza statku. – Te łodzie spływają po stoku. Udało się to zrobić w nienaiwny sposób. Świetnie się komponują w krajobrazie, bo czerpią też z lokalnego budownictwa – objaśnia swoją koncepcje Jan Karpiek-Bułecka. Projektowanie na Podhalu wymaga wyjątkowych umiejętności. Rdzenny góral, który ma na koncie wiele projektów ściśle związanych z tym regionem doskonale rozumie specyfikę miejsca – Trzeba umieć wykorzystać to ukształtowanie terenu, oraz rozumieć przepisy planów miejscowych, które chronią tradycje – przyznaje architekt z biura Karpiel i Staindel, który zdobyte na Podhalu doświadczenie wykorzystuje między innymi w górzystym terenie Alp.

 

Jan Karpiel-Bułecka na pomysł połączenia w jednej bryle wysokogórskich pasterskich szałasów z łodziami wpadł w pociągu, szkicując ten obraz na kawałku serwetki. – Prawdopodobnie było to pendolino, bo projekt jest też bardzo nowoczesny – śmieje się Olimpia Ajakaiye architekta wnętrz i prowadząca program „Show Room”, która jako pierwsza pokazała niezwykły projekt od środka.

 Ten mały kompleks składa się z trzech budynków. Dwóch „łodzi” na co dzień wynajmowanych turystom oraz prywatnego domu Igora Foltyna i jego partnerki rdzennej kościeliszczanki Hani Maśniak. Dom został przedzielony charakterystycznym oszklonym „pomostem”, który od zewnątrz dodaje równowagi zabudowie, a wewnątrz dzieli część sypialnianą od reszty pomieszczeń.

Projekt wnętrza wykonała Hania Maśniak mieszkanka domu i architektą wnętrz. – Wykorzystano tu deski ze starych chałup, stół wykonano ze stuletniej dębiny, a dekoracje stanowią m.in. stare narty i czekan, które należały do dziadka Igora, zapalonego alpinisty – zachwyca się Olimpia Ajakaiye na swoim kanale.

 

Gospodyni programu „Show Roomu” do gustu przypadła też niezwykła łazienka, w której kąpiel bierze się z widokiem na malowniczą panoramę tatr. 

 

„Show Room” to kanał emitowany w serwisie YouTube. Gospodyni programu Olimpia Ajakaiye projektantka wnętrz, uczy sztuki aranżacji przestrzeni. W każdą środę o 20:00 prezenterka oprowadza po oryginalnych wnętrzach, udziela porad architektonicznych, prezentuje designerskie trendy. 

  

Program mediów społecznościowych:

https://www.instagram.com/showroom_olimpia/ _ 

https://www.facebook.com/ Program Showroom

https://www.tiktok.com/@showroomolimpia _

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: