• Strona główna
  • Granty na dizajn – projekt, który odmienia polskie wzornictwo

Granty na dizajn – projekt, który odmienia polskie wzornictwo

24 październik 2019  

10 polskich firm branży meblarskiej otrzymało wsparcie profesjonalnych projektantów i design managerów. W rezultacie wielomiesięcznej współpracy, koordynowanej przez CODE Design, powstało 10 unikalnych kolekcji mebli, które niedawno zaprezentowano na największych targach wyposażenia wnętrz w Polsce – Warsaw Home Expo. Motywem przewodnim wszystkich propozycji jest – po prostu – dobre wzornictwo.

Granty na dizajn – o co chodzi?
Granty na dizajn, projekt unijny realizowany przez biuro strategiczno-projektowe CODE Design, umożliwia polskim firmom meblarskim stworzenie unikalnych kolekcji z pomocą profesjonalnych projektantów i design managerów. Inicjatywa jest formą wsparcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw meblarskich w Polsce. Celem projektu jest przeprowadzenie 10 pełnych procesów projektowych wraz z doradztwem w zakresie zarządzania designem dla 10 przedsiębiorstw. Jego celem jest także obudzenie potencjału drzemiącego w małych i średnich firmach, którego siłą napędową ma być wdrożenie zasad wzornictwa.

- W projekcie „Granty na dizajn” każda z 10 firm prezentowała odmienne doświadczenia i potrzeby, których zaspokojenie wymagało uważnego planowania całego procesu, jak i odpowiedniego doboru zespołu projektantów i managerów. Zdarzały się momenty, szczególnie na etapie tworzenia prototypów, w których to zróżnicowanie kompetencji wśród członków zespołów projektowych, okazywało się zbawienne i rozwiązywało istotne wyzwania projektowe. Granty na dizajn to program pilotażowy, dlatego też często w praktyce, wraz z klientami, szukaliśmy optymalnych narzędzi i form do realizacji wspólnych celów – mówi Magda Lubińska, współwłaścicielka firmy CODE Design.

- Niezwykle cenna była także możliwość współpracy pomiędzy firmami, które chętnie dzieliły się wzajemnie swoimi doświadczeniami i wiedzą. Otwartość na pracę w interdyscyplinarnych zespołach, skupienie na potrzebach klientów oraz active learning to elementy kluczowe w nowoczesnym zarządzaniu. Cieszymy się więc, że udało się nam zaszczepić tę ideę wśród uczestników „Grantów na dizajn” – dodaje managerka designu i badaczka Kaja Baszkiewicz.

Firmy z całej Polski
Do udziału w projekcie mogły zgłosić się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z branży meblarskiej, które zajmują się seryjną produkcją mebli, posiadają własne zaplecze produkcyjne i możliwość wdrożenia nowego wzoru – mebla lub kolekcji – powstałych w ramach Grantów na dizajn. Firmy te nie zatrudniały i nie korzystały wcześniej z usług profesjonalnych projektantów.

- Branża meblarska to jedna z najszybciej rozwijających się branż polskiego przemysłu. Zaś wzornictwo to istotny element, od którego coraz częściej zależy rynkowy sukces czy porażka przedsięwzięcia, nowego lub znacząco ulepszonego produktu. Ma bezpośredni wpływ na formę produktu, technologię, cenę, procesy organizacyjne towarzyszące produkcji, a coraz częściej także na cechy innowacyjne produkcji. Doświadczenia krajów Europy Zachodniej pokazują, że największe efekty w zakresie rozwoju wzornictwa przynoszą kompleksowe działania dotyczące nie tylko rozwoju wzoru konkretnego produktu, ale i związane z zarządzaniem wzornictwem w firmie, rozumiane jako zarządzanie marką, opracowanie linii wzorniczych produktów, sposób komunikowania się z ich klientami. Dlatego też pilotażem „Granty na dizajn” PARP chciał zachęcić producentów mebli do rozwijania swoich przedsiębiorstw w oparciu o nowe projekty wzornicze, do konkurowania własnym designem – mówi Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Wzornictwo ma znaczenie
Granty na dizajn to nie tylko źródło praktycznej wiedzy na temat projektowania wzorniczego mebli, ale również cykl szkoleń z zakresu szeroko pojętego designu, od trendów społecznych, konsumenckich i technologicznych, po komunikację, dystrybucję i sprzedaż. Jak wygląda modelowy proces projektowania?  W trakcie bliskiej współpracy projektanci, design managerowie CODE Design oraz klienci przeszli przez kolejne etapy procesu projektowego. Poza projektami mebli, firmy otrzymały również doradztwo w zakresie kreowania wizerunku firmy, prowadzenia procesów projektowych oraz tworzenia strategii marki (brandingu), pod skrzydłami której wdrażane będą zaprojektowane produkty. A wszystko to w oparciu o znajomość realnych oczekiwań klientów - w ramach projektu firma Brainlab przeprowadziła serię badań, których celem było poznanie ich potrzeb oraz iteracyjna ocena prototypów.

Zwieńczeniem całości stała się prezentacja wszystkich 10 kolekcji na Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz Warsaw Home Expo w Nadarzynie.

Sprawdź, jakie kolekcje powstały w ramach projektu Granty na dizajn:
Producent: B-Line
Projektant: Michał Tokarski
Design manager: Magda Lubińska
Projekt One Sofa to system oparty na jednym module, pozwalającym tworzyć dowolną konfigurację mebla wypoczynkowego – fotela, szezlongu, sofy 2- lub 3-osobowej oraz narożnika. Dodatkiem do niego jest wolnostojący podnóżek i opcjonalnie montowane podłokietniki. Produkt został wykonany z konstrukcji stalowej i tkaniny obiciowej.

Producent: Adezo
Projektant: Amanda Walaszek
Design manager: Beata Borowska
Kolekcja mebli eventowych o unikalnym wyglądzie i wyszukanej formie, w skład której wchodzą: krzesło, stół oraz hoker. Produkty dostępne są w dowolnej kolorystyce. Do ich stworzenia wykorzystano technologię gięcia rur, gięte drewno oraz sklejkę.

Producent: Kocot Kids
Projektant: Agata Gancarczyk
Design manager: Beata Borowska
Zestaw mebli dla dzieci powyżej 7 roku życia, składający się z łóżka z szufladą, biurka, szafy oraz komody. Swobodną personalizację zapewnia możliwość zmiany frontów, a dowolną konfigurację gwarantuje wykorzystanie stalowego stelaża. Do produkcji kolekcji wykorzystano sklejkę, płytę laminowaną oraz malowane proszkowo stalowe rury.

Producent: Wicker
Projektant: Aga Przypiórzyńska
Design manager: Magdalena Lubińska
Kolekcja składa się z serii stolików wsuwanych oraz ławy z siedziskiem. Dostępna jest w kolorach wikliny bielonej, czarnej, pudrowej oraz ciemnozielonej. Wszystkie meble wyplecione są ręcznie z polskiej wikliny, uprawianej lokalnie. Oprócz tego surowca, do produkcji kolekcji wykorzystano także szkło hartowane oraz metalową konstrukcję malowaną proszkowo.

Producent: Loftem
Projektant: Michał Biernacki
Design manager: Justyna Janczak
Leżanka, stół oraz stoliki pełniące także funkcję taboretów, to kolekcja mebli o oryginalnej stylistyce, przeznaczona dla odważnej grupy odbiorców. Charakteru serii dodają zdecydowana forma, a także użyte kolory oraz zastosowane materiały. Do produkcji leżanki wykorzystano skórę naturalną, tkaninę obiciową oraz stal, stołu – lakierowaną płytę MDF oraz stal, zaś do taboretów drewno lakierowane lub opalane.  

Producent: Pilch Innowacje
Projektant: Paweł Mularczyk
Design manager: Piotr Mazuś
Kivak – siedzisko służące do aktywnego siedzenia, np. podczas pracy biurowej lub w domu. Dzięki możliwości balansowania podczas siedzenia aktywuje mięśnie odpowiadające za utrzymanie prawidłowej pozycji. Kivak został stworzony z połączenia drewna, giętej sklejki oraz tkaniny obiciowej.

Producent: Meble Olejnikowski
Projektant: Michał Kozłowski
Design manager: Justyna Janczak
Kolekcja mebli skrzyniowych o nowoczesnym charakterze, w skład której wchodzi komoda, regał oraz szafka RTV. Całość dostępna jest w różnych odmianach wykończenia, posiada możliwość doboru podświetlenia i akcesoriów szuflad. Do produkcji kolekcji wykorzystano drewno oraz płytę fornirowaną.

Producent: MK Design
Projektant: Klaudia Gołaszczyk
Design manager: Magdalena Lubińska
Sofa składa się z systemu modułowych komponentów i sprytnych rozwiązań, które uzupełniają funkcjonalność mebla. Użytkownicy mają możliwość indywidualnej konfiguracji. Podstawa sofy występuje w wariancie z naturalnego drewna oraz w wersji tapicerowanej w żywych i ciepłych kolorach. Do jej produkcji wykorzystano stal, drewniany stelaż oraz tkaninę obiciową.

Producent: Prohan
Projektant: Aleksander Palka
Design manager: Kaja Baszkiewicz
Kompozycja modułowych mebli, składająca się z komody w dwóch rozmiarach, toaletki oraz otwartej biblioteki lub biblioteki z szufladami. Kolekcja dostępna jest w kolorze naturalnego drewna oraz bejcy w kolorze wiśni. Do jej produkcji wykorzystano lite drewno dębowe, w części fornirowane, stal oraz szkło (lustro).

Producent: Kandu
Projektant: Jakub Korfanty

Design manager: Kaja Baszkiewicz
Kolekcja mebli do pokoju dziecięcego, składająca się z łóżka piętrowego, biurka w kształcie domku, taboretu oraz regału. Całość dostępna w dowolnej konfiguracji kolorystycznej. Do produkcji kolekcji wykorzystano sklejkę brzozową, łączoną krzyżowo na wpust.