Roark Studio, pracownia architektoniczna specjalizująca się w rynku premium, zamyka rok z satysfakcją z osiągniętych sukcesów oraz optymistycznym spojrzeniem w przyszłość. Choć ostatnie miesiące naznaczone są wydarzeniami o charakterze globalnym, których negatywne konsekwencje nie ominęły także rynku nieruchomości, w drugiej połowie roku zespół zaobserwował wzrost liczby zleceń. Roark Studio zawarło w 2022 r. umowy na realizację 110 tys. m2 powierzchni użytkowej – głównie mieszkalnej, ale także usługowej. Praca zespołu została wyróżniona aż 7 nagrodami. Interdyscyplinarny zespół Roark Studio wzmocniło 6 nowych projektantów.
Wśród najważniejszych projektów, zrealizowanych przez Roark Studio w 2022 roku, znajdują się m.in. Osiedle Opacka, czyli wymagająca inwestycja Invest Komfort, położona miejscu z kontekstem historycznym, na dawnych terenach cysterskich i w sąsiedztwie Katedry Oliwskiej; elastyczne przestrzenie biurowe Collab zrealizowane dla Torus, które w eksperymentalny sposób przenoszą użytkowników do „Laboratorium Dextera”; Osiedle Gdańska – przyjazny rodzinom projekt mieszkaniowy dla Invest Komfort, łączący elegancję z wygodą; trzeci etap projektu Nowe Kolibki również dla Invest Komfort, stworzonego dla osób pragnących żyć w duchu „slow life” oraz ceniących minimalizm i bliskość natury.
- Rok 2022 z pewnością należał do trudnych pod wieloma względami, także biznesowymi. Roark Studio nie jest tutaj żadnym wyjątkiem - nas również dotknęło spowolnienie związane z obawami inwestorów dotyczącymi wojny i otoczenia gospodarczego. Jednak nie poddaliśmy się, zakasaliśmy rękawy i rok kończymy z uśmiechem na ustach – dumni z tego, co udało nam się osiągnąć. Wiele tegorocznych projektów to osiedla mieszkaniowe z segmentu premium, które nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Realizując takie zlecenia zawsze stawiamy na wysoką jakość oraz komfort przyszłych mieszkańców. Stale szukamy nowych rozwiązań, dzięki którym już w pierwszej chwili poczują się w nowych miejscach „jak w domu” – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.
Kompetencje potwierdzone nagrodami
Bieżący rok obfitował w prestiżowe wyróżnienia. W 2022 roku zespół otrzymał kolejne dwie nagrody European Property Award. W tym roku docenione zostały projekty osiedli mieszkaniowych Opacka oraz Atrium Oliva. Warto zaznaczyć, że Atrium Oliva otrzymało nagrodę „five star” dla najlepszej inwestycji mieszkaniowej w Polsce. W konkursie Architizer A+Award nagrodzony został natomiast projekt Nowe Kolibki oraz zespół Roark Studio w kategorii Best in Europe. Ponadto pracownia znalazła się na liście najlepszych firm architektonicznych na świecie Architizer’a. Roark Studio może pochwalić się także nagrodą w konkursie Top Builder 2022 – otrzymaną za budynek Chlebova.
Wszystkie wymienione inwestycje są potwierdzeniem kompetencji zespołu, który wychodzi poza utarte schematy, myśli nieszablonowo i nie boi się eksperymentować. Roark Studio ma bogate doświadczenie w projektowaniu w trudnych lokalizacjach – zarówno na terenach poprzemysłowych, jak i miejscach z kontekstem historycznym. Takie wyzwania wzbudzają w zespole jeszcze większe pokłady kreatywności, które owocują oryginalnymi, kompleksowymi projektami, które realizowane są z zachowaniem dbałości o kwestie środowiskowe.
Nowe technologie
Pracownia nieustannie rozwija się i poszerza kompetencje zespołu. W 2022 roku Roark Studio rozpoczęło nowy projekt z firmą architektoniczno-technologiczną Designbotic. Współpraca ma na celu opracowanie programu komputerowego, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Narzędzie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji. Docelowo program ma wspierać urbanistów, architektów oraz deweloperów w procesie wstępnej analizy działek.
W kwietniu br. odbył się pierwszy „architektoniczny hackathon”, podczas którego cztery zespoły architektów z pracowni Roark Studio oraz zespół programistów z Designbotic weryfikowali prototyp programu. Wnioski z wydarzenia zaczęto już wprowadzać do kolejnej wersji narzędzia.
- To już kolejny projekt badawczo-rozwojowy, który realizujemy wspólnie z firmą Designbotic. Choć stawiamy sobie ambitne cele, wierzymy, że nasz zespół profesjonalistów sprosta temu wyzwaniu i już w przyszłym roku będziemy mogli pochwalić się wersją beta naszego oprogramowania. Premierę wersji komercyjnej planujemy natomiast na rok 2024 – mówi szef Roark Studio.
Plany na przyszłość
- Naszym głównym celem jest ciągły rozwój. Po sukcesach, jakimi okazały się rewitalizacje dwóch postoczniowych budynków, Dyrekcji oraz Remizy, obecnie pracujemy nad czterema podobnymi projektami. Kwestia rewitalizacji i pracy z dziedzictwem są dla nas na tyle ważne i interesujące, że powołaliśmy specjalny, dedykowany im dział projektowy. Czeka na nas także wiele projektów z rynku mieszkaniowego premium, w którym się specjalizujemy. Będziemy także kontynuować nasze projekty badawczo-rozwojowe w zakresie nowych technologii. Wierzymy, że rok 2023 zapewni nam wiele nowych okazji do eksperymentowania i rozwoju – mówi Jakub Bladowski.