Chwytamy za guziki

22 grudzień 2022  

Co roku okres grzewczy weryfikuje stan systemów kominowych. Kominy wykonane z cegły z czasem ulegają degradacji, przez co tracą swoje właściwości, a ich zły stan może być groźny dla mieszkańców. Regularne wykonywanie przeglądów kominiarskich pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i w porę zasygnalizować konieczność zainwestowania w nowy system.

Często ludzie, widząc kominiarza, chwytają za guziki lub wykonują inne czynności, aby odpędzić od siebie pecha. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest jego zawód i jak wiele od niego zależy. Zgodnie z prawem budowlanym każdy właściciel budynku zobligowany jest do regularnej kontroli systemów spalinowych i czyszczenia przewodów wentylacyjnych. Kominiarz powinien odwiedzić każdy dom przynajmniej raz w roku. Ponadto czyszczenie przewodów spalinowych powinno być wykonywane, jeśli korzystamy z pieca zasilanego na paliwa:

  • stałe, takie jak drewno, pellet, ekogroszek czy węgiel co 3 miesiące (4 razy w roku);

  • płynne i gazowe co 6 miesięcy (2 razy w roku).

  • wentylacja- co najmniej raz w roku

Obowiązek taki ciąży również na właścicielu, jeśli w budynku zostały wykonane montaż lub konserwacja urządzenia grzewczego.

Czas na remont

Wizyta kominiarza niejednokrotnie wymusza naprawę lub inwestycję w zupełnie nowy system kominowy. Zdarzyć się może, że stan szachtu może doprowadzić do spadku temperatury w budynku, a jego nieszczelność lub niedrożność mogą być niebezpieczne dla domowników. Zły stan komina może być powodem pożarów i zaczadzeń. Zbyt rzadka inspekcja lub jej brak zwiększa prawdopodobieństwo przeoczenia pierwszych symptomów uszkodzenia komina, przez co jego ewentualna naprawa może być dużym obciążeniem dla naszego portfela. Gdy już dojdzie do awarii szachtu, najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w nowy system kominowy, który w łatwy sposób umożliwi remont i bezpieczne odprowadzenie efektu spalania paliwa.

Komin stalowy wewnętrzny czy zewnętrzny – jaki wybrać?

Jeśli dysponujemy wolnym miejscem w szachcie kominowym lub możliwe jest jego pozyskanie poprzez frezowanie, czyli rozwiercenie, idealnym rozwiązaniem będzie inwestycja w stalowy system jednościenny lub dwuścienny nieizolowany. Są one wsuwane do przewodu kominowego, co pozwala na nowo i bezpiecznie podłączyć komin do pieca. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą zaburzać zewnętrznego wyglądu swojej nieruchomości dodatkowym kominem lub nie zezwala na to ochrona konserwatorska. Kominy systemowe są często pierwszym wyborem do kominków i kóz. W portfelu MK Żary znajduje się jednościenny komin stalowy do kominka MK Nero. Ten system przyłączy jest wykonany z czarnej stali malowanej farbą Senotherm. Rozwiązanie to jest wydajne oraz efektowne, przez co nie wymaga zabudowy, a czarne połączenie kominka z systemem kominowym nadaje pomieszczeniu industrialny wygląd.

Gdy szacht kominowy jest w złym stanie technicznym, brak w nim miejsca na skorzystanie z systemów wewnętrznych lub w budynku nie ma wolnej przestrzeni do poprowadzenia nowego komina, można rozważyć dwuścienny system izolowany. Jego główną zaletą jest możliwość wyprowadzenia przewodu spalinowego poza budynek w dowolnym miejscu i przytwierdzenia do elewacji lub montaż wewnątrz budynku bez obudowy. Z racji niskiej wagi i łatwości montażu rozwiązanie to jest szybką alternatywą do inwestycji w modernizację starego szachtu i nie wymaga zastosowania dodatkowego fundamentu. Komin zewnętrzny zbudowany jest z dwóch rur, pomiędzy którymi znajduję się izolacja z wełny mineralnej. Wewnętrzna część wykonana jest ze stali kwasoodpornej, a zewnętrzna ze stali nierdzewnej, która odporna jest na działania atmosferyczne. Rdzeń komina stalowego szybko i równomiernie się nagrzewa, zapewniając odpowiednie warunki do pracy.

Firma MK Żary posiada w swojej ofercie zewnętrzne kominy izolowane z serii ZEN i MKD, które mogą występować w wersji szlifowanej, miedziowanej, matowej lub malowanej na wybrany kolor z palety RAL istnieje możliwość doboru koloru odpowiedniego do każdego budynku.

Komin do kominka, pieca węglowego i nie tylko

Komin zawsze dobierany jest do pieca, nigdy odwrotnie. Nie wystarczy podpiąć np. zwykłej rury do komina węglowego, ale należy dopasować system do mocy kotła oraz paliwa jakim jest zasilany. W przypadku kominków i pieców węglowych należy zwrócić uwagę, aby system pracował w podciśnieniu. Aby ustrzec się nieodpowiedniego doboru systemu kominowego, warto skontaktować się z działem technicznym firmy MK Żary, z którego eksperci zapewnią fachową poradę.

Nowoczesne systemy kominowe projektowane są w taki sposób, aby współgrały z urządzeniami grzewczymi i nie wpływały negatywnie na ich wydajność, ale jednocześnie były estetyczne, a nawet spełniały funkcje dekoracyjne. Coraz częściej właściciele nieruchomości przestają ukrywać przyłącza do kominków oraz same kominy, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, eksponując ich niewątpliwe walory wizualne.

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Tagi:   remont