• Strona główna
  • Polscy producenci pomp ciepła uratują Spółdzielnie Mieszkaniowe przed podwyżkami...

Polscy producenci pomp ciepła uratują Spółdzielnie Mieszkaniowe przed podwyżkami energii? Czy to w ogóle możliwe?

3 październik 2022  

Do Rzecznika Praw Obywatelskich dociera coraz więcej skarg związanych z drastycznymi podwyżkami ciepła. Sprzedawcy energii dla Spółdzielni Mieszkaniowych zapowiadają podwyżki na poziomie 300 do nawet 400 procent. Sytuacja będzie miała wpływ na wyższe koszty utrzymania budynków i uderzy w kieszenie indywidualnych konsumentów. RPO kieruje pisma do Urzędu Regulacji Energetyki i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zarządcy Spółdzielni nie tylko walczą o swoje prawa i zgłaszają skargi do RPO – coraz częściej poszukują alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania i niezależności energetycznej.

Spółdzielnie Mieszkaniowe uderzy inflacja jeszcze mocniej

Inflacja na poziomie ponad 16 procent, a także rosnące koszty utrzymania, dają się we znaki Polakom. W trudnej sytuacji znajdują się mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowych w całym kraju. Coraz częściej pojawiają się informacje, iż koszty ogrzewania części wspólnych mogą wzrosnąć nawet o 300 do 400 proc., co przełoży się na wyższe rachunki mieszkańców.

Drastyczne podwyżki mają dotyczyć zarówno wspólnot mieszkaniowych, jak i spółdzielni. Rzecznik Praw Obywatelskich szuka rozwiązania, które mogłoby pomóc w ograniczeniu wzrostów rachunków mieszkańców budynków wielolokalowych. W piśmie RPO czytamy m.in. „Z napływających do Rzecznika skarg wynika, że podwyżki opłat za lokale sięgają już wysokości, której mieszkańcy nie są w stanie udźwignąć bez uszczerbku dla zaspokojenia innych bieżących potrzeb (opłaty na rzecz podmiotów zewnętrznych za wodę, ogrzewanie, ciepłą wodę i za śmieci stanowią już 3/4 całości opłat). Skutków tak drastycznych podwyżek nie zniwelowała ustawa o dodatku osłonowym, a także inne rozwiązania wprowadzone w ramach tarczy antyinflacyjnej”.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Zwoleniu z „rachunkami 0 zł”

Rosnące rachunki stanowią ogromne obciążenie dla lokatorów Spółdzielni Mieszkaniowych i niedalekiej przyszłości może dojść do sytuacji, iż ci nie będą w stanie udźwignąć tak wysokich opłat. Rozwiązaniem może być darmomodernizacja. Na taki krok zdecydowała się m.in. SM w Zwoleniu.

Darmomodernizacja zrealizowaną przez Euros Energy polegała na inwestycji w izolację termiczną ścian, dachu i piwnic oraz unowocześnieniu systemu grzewczego. Blok wyposażony zostaje w pompy ciepła, które mają być alternatywą dla innych form ogrzewania budynku. Ostatnim elementem jest instalacja paneli fotowoltaicznych, które zasilają pompy ciepła.

Niemniej jednak, na decyzję odpowiednich organów w kwestii ogrzewania z niecierpliwością czekają Spółdzielnie Mieszkaniowe w całej Polsce – te chcą wiedzieć, czy tak drastyczne podwyżki są uzasadnione i czy istnieje szansa, by zatrzymać ten trend.

Spółdzielnie poszukują różnych alternatyw

Spółdzielnie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że odnawialne źródła energii gwarantują niskie rachunki za ciepło, chłód i C.W.U., a także komfort i czyste powietrze dla mieszkańców. Coraz częściej zarządcy budynków wielorodzinnych poszukują alternatyw dla węgla – którego zasoby są na wykończeniu – a także drogich gazu czy pelletu. Trend na poszukiwanie nowoczesnych systemów komfortu termicznego zauważa polski producent pomp ciepła Euros Energy.

 – Obserwujemy rosnące zainteresowanie pompami ciepła. Wszystko ze względu na koszty, które – jak widać – stale rosną. Pompy ciepła mogą także pracować z kotłami, czy też kolektorami słonecznymi w celu podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a ich zastosowanie jest szerokie. Najlepsze efekty uzyskamy łącząc pompy ciepła z fotowoltaiką. Nasza firma jest w stanie wykonać system grzewczy i chłodniczy, którego roczne koszty eksploatacji będą wielokrotnie niższe od kosztów tradycyjnego ogrzewania – mówi Paweł Poruszek, Prezes Euros Energy.

Polski producent pomp ciepłą realizuje innowacyjny projekt

Firma realizuje obecnie projekt, który jest rezultatem badań zespołu naukowców, inżynierów i ekspertów w dziedzinie energii geotermalnej oraz efektem ich wieloletniego doświadczenia w instalacjach przemysłowych. Dzięki wypracowanemu unikalnemu połączeniu rozwiązań w postaci Magazynów Energii, technologii Free-Cooling, wysokotemperaturowej pompy ciepła oraz hybrydowej technologii wieloźródłowej, uzyskano wydajny, oszczędny i ekologiczny produkt. Zdaniem ekspertów Euros Energy Odnawialne Źródła Energii to jedyna słuszna droga w kierunku osiągnięcia niezależności energetycznej i ochrony przed wysokimi rachunkami.

 

źródło: Euros Energy

Tagi:   wiadomości