• Strona główna
  • Światło w sypialni - jak sprawić by było funkcjonalne i nastrojowe

Światło w sypialni - jak sprawić by było funkcjonalne i nastrojowe

10 maj 2022  

Aranżacja sypialni zasługuje na wyjątkową uwagę. Odpowiednio dobrane kolory, meble i oświetlenie pozwolą znaleźć wyciszenie po ciężkim dniu, stworzyć atmosferę relaksu czy wreszcie sprawić, że łatwiej będzie nam zasnąć i wypocząć. Myśląc o lampach powinniśmy zadbać zarówno o kwestie estetyczne, jak i funkcjonalne. W ofercie Nowodvorski Lighting znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, które pomogą zadbać o odpowiedni nastrój nawet w przestrzeniach pozornie nieustawnych czy o ograniczonym metrażu.

Zacznij od projektu

Właściwe rozplanowanie oświetlenia to połowa sukcesu. Powinniśmy zadbać zarówno o to ogólne czy funkcyjne w strefie łóżka, jak również punktowe w pomieszczeniach, które służą np. jako garderoba.  Jeśli decydujemy się na kompleksowy remont lub urządzamy wnętrze od podstaw to przy projektowaniu instalacji elektrycznej dobrze pomyśleć o funkcjonalnej lokalizacji włączników – zarówno przy drzwiach, jak i przy zagłówku łóżka albo o możliwości sterowania oświetleniem  np. za pomocą smartfonu.

Szczególna rola oświetlenia ogólnego

Tak jak w każdym pomieszczeniu, również  w sypialni, rolę oświetlenia ogólnego z reguły pełnią lampy wiszące montowane w centralnym punkcie sufitu. Równie dobrze sprawdza się ich umieszczenie nad łóżkiem, należy tu jednak pamiętać o tym, aby były zawieszone na tyle wysoko, by nie ograniczały swobody ruchu. 

Ich zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza – nie tylko w centralnym miejscu, ale również np. przy toaletce. W tej roli idealnie sprawdzą się lampy o kulistych formach, zwłaszcza te wykonane ze szkła, np. z kolekcji PEAR – o smukłych kloszach i w dwóch wersjach wykończenia bądź SHPERE – dostępne w czterech rozmiarach
klosza i w wariancie kompozycji z trzema kloszami o zróżnicowanej średnicy. Lampy POLARIS z metalizowanego szkła w kolorze złota, miedzi, chromu i przydymionego srebra to wybór wpisujący się we wnętrza w stylu glamour lub przełamujący konwencję minimalistycznych, surowych przestrzeni. Sposobem na ocieplenie pomieszczenia jest też wykorzystanie motywów nawiązujących do natury. Design lamp z serii DISK oparty jest na połączeniu stali  i sklejki z drewna drzew liściastych. Obrotowe punkty świetlne ułatwiają dodatkowo nakierowanie światła w odpowiednim kierunku. 

W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu, zamiast lampy wiszącej, dobrym wyborem jest zastosowanie plafonu np. z kolekcji TURDA - tu klosze wykonane są z tkaniny w kolorze szarym lub złotym. Jeśli chcemy zaoszczędzić maksymalnie dużo miejsca warto postawić na lampę ORGANIC, o wysokości niecałych 3 cm. 


Zadbaj o oświetlenie funkcyjne

Przy wezgłowiu łóżka dobrze jest zadbać  o oświetlenie funkcyjne. Najczęściej umieszcza się je symetrycznie po obu stronach. W tej roli idealnie sprawdzają się kinkiety, np. klasyczne CHILLIN, których abażur wykonany jest  z gładkiej tkaniny lub aksamitu, nowoczesne lampy RADIUS z odsłoniętą żarówką czy minimalistyczne MONO. Kinkiety powinny być zamontowane na wysokości około 70 cm od materaca. 

W pomieszczeniach o większym metrażu w roli oświetlenia funkcyjnego sprawdzą się również lampy stojące np. klasyczny CADILAC, o okrągłym abażurze lub nowoczesne MONO z jednym lub dwoma punktami światła. 

Dekor w służbie nastroju

W sypialni ważna jest również kwestia odpowiedniego nastroju. A ten budują odpowiednie dodatki i światło. W przestronnych wnętrzach idealnie sprawdzą się lampy z kolekcji WHEEL oraz WHEEL LUX, wykonane ze sklejki  z naturalnego drewna drzew liściastych, w kolorze złota. Znakomicie odbijają światło, a jednocześnie przykuwają uwagę nietypową formą, zestawieniem kontrastujących faktur i technik wykonania.

Delikatny, nastrojowy efekt zapewnią też lampy ORBIT ze źródłem światła skierowanym na ścianę. W kwestii budowania nastroju od doboru lamp nie mniej ważne jest samo światło. W sypialni powinniśmy postawić na to o ciepłych, przyjemnych barwach - najlepiej w zakresie poniżej 4000 K. Zimniejsze wpływa pobudzająco. Przy wyborze lamp o szklanych, przezroczystych kloszach lub z całkowicie odsłoniętym źródłem światła możemy pokusić się też o żarówki retro oferowane w bardzo ciekawych kształtach, emitujące bardzo ciepłe światło o temperaturze około 2200 K. 

Wybrane oprawy w ofercie Nowodvorski Lighting są dostępne również w ramach autorskiego Systemu Cameleon, umożliwiającego personalizację efektu, m.in. przez regulację długości przewodu czy wydzielenie dwóch stref oświetleniowych w ramach jednego punktu zasilania.

CENY. PRZYKŁADOWE KOLEKCJE:

SPHERE - od 189,00 zł
POLARIS – od 299,00 zł
PEAR- od 339,00 zł
DISK – od 199,00 zł
TURDA – od 349,00 zł
CHILLIN – od 159,00 zł

 

źródło:  Nowodvorski Lighting