Już po raz szesnasty w Krakowie odbyła się impreza będąca interdyscyplinarną wymianą doświadczeń środowisk architektonicznych z Polski i zagranicy. W tym roku na Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie istotną rolę odegrał wątek „RE-USE”, mający na celu promowanie idei recyclingu. Motyw ten odgrywa bardzo duże znaczenie w firmie Deceuninck, która była jedynym z partnerów wydarzenia.
Deceuninck dołączył do grona partnerów tegorocznej edycji Międzynarodowego Biennale Architektury (MBA), które odbyło się 26 i 27 października 2021 roku w Krakowie. Biennale odbyło się w formule hybrydowej: na żywo w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz na stronie Biennale, gdzie po bezpłatnej rejestracji można było śledzić wydarzenia w dwóch językach – polskim i angielskim.
Belgijski producent profili do okien i drzwi z PVC dołączył do wydarzenia, by podzielić się z szerokim gronem uczestników stosowaną przez siebie ideą gospodarki obiegu zamkniętego i ponownego wykorzystania surowców, co idealnie wpisywało się w motyw przewodni tegorocznego Biennale, jakim było hasło „RE-USE”. W Deceuninck wszystkie produkty w 100% nadają się do odzyskania. W 2012 roku firma otworzyła nowoczesne Centrum Recyclingowe w Diksmuide w Belgii, które jest w stanie przetwarzać aż 100 tysięcy ton PVC rocznie.
Podczas tegorocznej edycji MBA odbyło się kilka paneli, podczas których uczestnicy omawiali m.in. zasady rozwoju struktur miejskich i wyznaczania kierunków zmian, a także mnogość funkcji przestrzeni i jej rolę w kształtowaniu postaw społecznych. Wśród wątków lokalnych, takich jak kwestia tak zwanej drugiej obwodnicy Krakowa czy ponownego wykorzystania przemysłowego dziedzictwa Nowej Huty, szczególnie interesujący okazał się panel poświęcony dzielnicy Wesoła w Krakowie, na który składały się trzydniowe warsztaty projektowe poprzedzone wizją lokalną i spacerem urbanistyczno-architektonicznym oraz debata z udziałem zaproszonych ekspertów. Przed powołaną do zarządzania terenem w centrum o łącznej powierzchni prawie 10 ha Agencją Rozwoju Miasta Krakowa duże wyzwanie, bowiem plan zagospodarowania przestrzennego musi uwzględnić m.in. zagospodarowanie 17 zabytkowych obiektów należących dawniej do Szpitala Uniwersyteckiego.
Nowoczesne rozwiązania proponowane branży architektonicznej przez liderów takich jak Deceuninck mogą sprawić, by tego typu tereny na nowo wpisały się w tętniącą życiem tkankę polskich miast. Zarówno nowe budynki jak i obiekty rewitalizowane powinny spełniać rolę estetyczną, wpisując się w wyjątkową przestrzeń architektoniczną, ale też realizować założenia funkcjonalne jako miejsca kultury i rekreacji przyjazne mieszkańcom. Co dziś kluczowe, powinny to być rozwiązania przyjazne środowisku. Dlatego warto stawiać na produkty wytwarzane z recyklingu.
źródło: Deceuninck