• Strona główna
  • Geberit partnerem wystawy Roberta Koniecznego KWK Promes „Moving Architecture”...

Geberit partnerem wystawy Roberta Koniecznego KWK Promes „Moving Architecture” w Paryżu

10 listopad 2021  

W Paryżu rozpoczęła się wystawa „Moving Architecture”, promująca na całym świecie projekty architektoniczne pracowni KWK Promes. Wernisaż zorganizowano w słynnym Pavillon de l’Arsenal nad Sekwaną, a zainicjował go wykład Roberta Koniecznego. Wystawa, której partnerem jest Geberit, będzie dostępna zwiedzającym w stolicy Francji do połowy stycznia 2022 roku.

La Galerie d’Architecture to przestrzeń wystawiennicza położona w sercu dzielnicy Marais w Paryżu, której głównym zadaniem jest rozpowszechnianie i promocja najlepszej architektury na międzynarodową skalę. To także forum, na którym mogą się spotykać wszyscy miłośnicy sztuki, dzielić informacjami i wymieniać poglądy na temat architektury i dziedzin pokrewnych. Przestrzeń ta daje szansę na pogłębienie debaty architektonicznej, inspiruje i zachęca do refleksji, ale też pozwala być na bieżąco z najnowszymi realizacjami architektonicznymi. Od otwarcia w 1999 roku La Galerie d’Architecture wyróżnia się jakością swojego programu, dzięki czemu stała się znaczącym punktem odniesienia na scenie architektonicznej. Co roku prezentowane są tu prace znaczących współczesnych architektów, jak i młodych, rokujących biur architektonicznych. Można było tu podziwiać projekty tak wybitnych architektów, jak Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Renzo Piano, Bernard Tschumi, ale i wielu innych. W tym roku na autorską wystawę po raz pierwszy zaproszono pracownię architektoniczną z Polski. Jest nią KWK Promes, na czele której stoi arch. Robert Konieczny.

KWK Promes do Paryża pojechał z wystawą „Moving Architecture”, która prezentowana była już w Architektur Galerie Berlin i szeroko odbiła się echem w międzynarodowym środowisku, a magazyn Wallpaper zaliczył ją do jednej z najlepszych na świecie w 2019 roku. Na wystawie będzie można zobaczyć projekty polskiej pracowni wpisujące się w jej myśl przewodnią Moving Architecture, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę. Pojawią się tu znane z berlińskiej edycji realizacje, takie jak Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (2016), Dom Bezpieczny (2008), Arka Koniecznego (2015) czy Dom kwadrantowy (2018), ale też zupełnie nowe projekty, które obecnie są realizowane, w tym m.in. Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie. Budynki z ruchomymi elementami zaprezentowane będą na planszach w technologii druku soczewkowego, które stworzą iluzję ruchu. By go dostrzec, odwiedzający wystawę sami będą musieli się poruszać, w ten sposób nadając obrazom dodatkowy wymiar.

Inauguracja wystawy odbędzie się 9 listopada o godzinie 20.00 w Galerie d'Architecture i zostanie poprzedzona wykładem Roberta Koniecznego w Pavillon de l'Arsenal o godzinie 18:30. Sama wystawa pozostanie w stolicy Francji do 15 stycznia 2022 roku i będzie na szeroką skalę promowana w mediach, portalach i magazynach architektonicznych – zarówno polskich, jak i zagranicznych. Patronat nad nią objęła firma Geberit, której Robert Konieczny od lat jest ambasadorem.  – Mamy wspólne wartości, takie jak ekologia, rozważne gospodarowanie zasobami naturalnymi, w szczególności wodą, a także walka o czystość rzek. Produkty Geberit płynnie łączą się z szerszą filozofią życia i funkcjonowania we współczesnym świecie. To jest dla mnie bardzo ważne i to mnie przekonuje. Jestem ambasadorem Geberit, ponieważ uważam, że to, co robi ta marka jest przemyślane i mądre. Można powiedzieć, że utożsamiam się z filozofią Geberit – mówił w jednym z wywiadów architekt. Geberit również wierzy w ponadczasową wartość projektów KWK Promes i ich ważną rolę w świecie współczesnej architektury, czego najlepszym dowodem jest mecenat nad wystawą „Moving Architecture”.

 

źródło: Geberit