Welwetowe meble - tak czy nie?

23 sierpień 2021  

Głęboki i nasycony kolor, mesmeryzujący połysk czy niesamowita miękkość faktury – tkaniny welwetowe czy welurowe, stosowane jako obicie mebli, od bardzo wielu lat są sposobem na wprowadzenie szyku oraz elegancji do aranżowanego wnętrza. Jednak czy taki welurowy mebel sprawdzi się w każdym wnętrzu, w tym również podczas codziennego, intensywnego użytkowania? Na to pytanie odpowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Mięsisty welwet od bardzo dawna króluje w polskich, jak i zagranicznych projektach aranżacji wnętrz. Dzięki swej miękkości, mocnemu połyskowi czy przyjemnej w dotyku fakturze, welur często wykorzystywany jest na obicia różnego rodzaju elementów wyposażenia lub dekoracji związanych z wypoczynkiem – poduszek, poszewek czy narzut, jest też idealny na zasłony. Największy efekt osiąga jednak w momencie, gdy stanowi pokrycie królowej salonu – sofy. Wizualne właściwości weluru podkreśli idealnie  pikowanie – co widać np. w ponadczasowym modelu Chesterfield z charakterystycznym rombowym pikowaniem. 

- Dlaczego kochamy tego typu meble? Przede wszystkim przez rodzaj stosowanej w obiciu tkaniny. Welwet jest  lśniącą, dwuwarstwową tkaniną z gęstym, przyjemnym w dotyku włóknem, tworzonym przez króciutkie pokryte charakterystycznym meszkiem, nitki. Dzięki temu króluje wizualnie nad innymi materiałami, bo pięknie opalizuje pod wpływem światła, ale też dotyku, który zmienia położenie nitek zmieniając powierzchnię tkaniny.  Dzięki temu sofa welwetowa zawsze daje wrażenie trójwymiarowości – zwłaszcza, gdy materiał  połączony jest z pikowaniem. Oprócz tego, tkaniny aksamitne, welurowe są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, a do tego pasują do różnorodnych aranżacji. – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR. 

Najpopularniejszymi oraz najbardziej pożądanymi wariantami kolorystycznymi welwetowych  sof są odcienie butelkowej i oliwkowej zieleni, wszelkiego rodzaju musztardy oraz klasyczny granat, brodo i szmaragd – kolory, które wspaniale podkreślają opalizację tego materiału. Przez swój szykowny charakter, mebel ten doskonale pasuje do wnętrz kojarzących się z elegancją i luksusem – na przykład urządzonych w stylu glamour, art deco, modern czy paryskim. Z drugiej strony sprawdzi się również w nurcie skandynawskim, dodając prostym wnętrzom odrobinę ekstrawagancji i nonszalancji. 


 
Czy piękno to także funkcjonalność?
Czy piękne sofy oraz fotele welurowe sprawdzą się w codziennym, intensywnym użytkowaniu? Tak, o ile postawimy na tkaninę wysokiej jakości, odporną na zabrudzenia i odgniecenia. Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie naciągnięcie materiału na konstrukcję sofy, fotela lub zagłówka, welwet jest materiałem elastycznym, należy więc go odpowiednio naciągnąć aby nie marszczył się wskutek używania.

- Delikatny materiał weluru jest niezwykle elegancki i miękki, przez co gwarantuje przyjemny wypoczynek i wygodę. Pamiętajmy jednak, że tkanina ta narażona jest na wytarcia oraz odgniecenia, dlatego nie będzie dobrym rozwiązaniem do codziennego spania. Mimo to, welurowe sofy czy fotele mogą być nie tylko pięknie wyglądającym elementem aranżacji, ale także meblem wysoce funkcjonalnym – na przykład w wersji hybrydowej, gdzie wygodę wypoczynku na sofie połączono z możliwością przechowywania gadżetów na wbudowanych półeczkach lub…zintegrowanym stolikiem czy minibarkiem. – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu w Galerii Wnętrz DOMAR.

Podczas wyposażania salonu, dopasowanie do naszej koncepcji sofy często znajduje się na szczycie najważniejszych punktów do wykonania. Dlatego coraz częściej decydujemy się na meble, które nie tylko będą funkcjonalne, ale również wspaniale wzbogacą wnętrze swoim charakterystycznym wyglądem. Przykładem tego są sofy welurowe, nadające przestrzeni użyteczności, ale także wyjątkowego charakteru. Dostępne na terenie Galerii Wnętrz DOMAR modele to nie tylko wyposażenie o wyjątkowym designie, ale także pełne komfortu i funkcjonalności.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: