Mówi się, że klasycznie białe lub beżowe przestrzenie kuchenne zaczynają odchodzić w cień. Na ich miejsce coraz częściej wchodzą mocniejsze kolory – w tym całkowicie czarne wykończenie. Czy faktycznie tak charakterne barwy to dobry pomysł na total look kuchni? Na to pytanie odpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.
Podczas projektowania przestrzeni kuchennej, bierzemy głównie pod uwagę jej funkcjonalność. Jednak zaraz po niej, drugim najważniejszym aspektem jest jej odpowiednia estetyka, doskonale skrojona pod potrzeby i gust mieszkańców. Choć jasne i delikatne barwy wciąż wiodą prym w wielu polskich mieszkaniach, coraz śmielej decydujemy się na mocniejsze akcenty aranżacyjne w kuchni – w tym te dotyczące mebli, ścian, sprzętu AGD czy wszelkiego rodzaju dodatków. Jak mówi Sylwia Gulewicz – Wysocka, architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jest to na pewno bardzo efektowne rozwiązanie, które może dodać naszej przestrzeni kuchennej elegancji i charakteru:
- Wnętrza w ciemnych barwach często odbierane są jako te bardziej wyrafinowane i luksusowe. Jednak tak piękne przestrzenie są również wymagające. Aranżując ciemną kuchnię, musimy szczególnie uważać na to, z czym zestawimy mocną kolorystkę. Bardzo dobrym pomysłem są więc jasne akcenty dla zachowania kontrastu – na przykład jasne podłogi czy blaty, które - oprócz dopasowania kolorystycznego - nadałyby samemu wnętrzu ciepła.
Łatwo, a może.. problematycznie?
Kuchnia TAVOLA BAROLO fot. Kuchnie NOLTE/Galeria Wnętrz DOMAR |
Projektując przestrzeń kuchenną zakładamy, że codzienne jej użytkowanie będzie dla nas proste i przyjemne. Dlatego interesuje nas nie tylko możliwość przygotowywania posiłków, ale także łatwość utrzymania takiej przestrzeni w czystości. Czy więc, jak według obiegowej opinii, kuchnia o ciemnych barwach może być faktycznie problematyczna w codziennym funkcjonowaniu?
- Kuchnia o ciemnej kolorystyce daje wrażenie, że znajdujemy się w bardziej eleganckiej przestrzeni. Jednak przy okazji musimy liczyć się z tym, że będzie ona od nas wymagać częstszego czyszczenia mebli. Niestety, na ciemnym wyposażeniu mocno widać kurz i niektóre zabrudzenia. Jednak w mojej opinii, taki stan rzeczy można przekuć w coś dobrego – dzięki tej wiedzy, będziemy bardziej zmotywowani do utrzymania naszej kuchni w czystości. Co więcej, istnieje także inne rozwiązanie tego problemu. Dotyczy ono kwestii aranżacyjnych - w przypadku dolnej partii mebli kuchennych, zdecydujmy się na kolory drewnopodobne lub jasne, a górę pozostawmy ciemną. Będzie to nie tylko naprawdę piękne połączenie - dodatkowo wszelkie zabrudzenia będą mniej widoczne oraz łatwiejsze do czyszczenia. – podpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka z Galerii Wnętrz DOMAR, i dodaje:
- Meble w ciemnej kolorystyce mogą być matowe albo z połyskiem. Połyskliwe powierzchnie dodają głębi ale to mat wiedzie teraz prym w aranżacji kuchennej. Do zestawienia z ciemnymi barwami najlepsza będzie biel, kolory popielate lub wszystkie odcienie drewna. Doskonale sprawdzi się też połączenie granatu oraz beżu.
Kuchnia BOLD fot. STUDIO SENSA/Galeria Wnętrz DOMAR |
Duże i też małe
Czy taki trend pasuje tylko do dużych kuchni? Wcale nie! Czerń jest uniwersalna i może być wykorzystana nawet w niewielkich pomieszczeniach, o ile projekt wnętrza uwzględni odpowiednie do tego warunki:
- Czerń lub inne, ciemne barwy nie są zarezerwowane tylko dla dużych przestrzeni kuchennych. Taka kolorystyka sprawdzi się również w przypadku tych mniejszych kuchni lub w samych aneksach kuchennych. Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie połączenie ciemnych barw mebli z drewnianą podłogą i blatami, a pozostałą część pozostawiamy w jasnej kolorystyce. Pamiętajmy jednak, że elegancja grafitów i czerni może nie być dobrym rozwiązaniem do małych kuchni bez okna. Taką przestrzeń trzeba dopełnić odpowiednim oświetleniem, docieplić kolorystycznie– wyjaśnia architektka Galerii Wnętrz DOMAR.
W małych pomieszczeniach światło musi być ciepłe, co pozwoli nadać wnętrzu przyjemniej i domowej aury. Powinno być ono także mocniejsze niż w innych częściach domu, gdyż to tu przygotowujemy posiłki. A gdzie najlepiej umiejscowić źródła światła? Ważne jest, aby zamontować je w szafkach wiszących lub na ścianie, dzięki czemu doświetlimy przestrzeń roboczą, np.blaty.
Ciemna kolorystyka to recepta na nadanie wnętrzu szyku i elegancji. Myśląc więc o nowym projekcie przestrzeni kuchennej, nie bójmy się wprowadzić do niej ciemnych i mocnych barw – bez względu na to czy mamy kuchnię o dużym, czy mniejszym metrażu. Dostępne na terenie Galerii Wnętrz DOMAR w salonach wielu producentów fronty, blaty, dodatki, a także sprzęty AGD pozwolą na stworzenie pięknego i charakterystycznego wnętrza, w którym z przyjemnością będziemy spędzać czas i przygotowywać codzienne posiłki.
źródło: Galeria Wnętrz Domar