Parterowy dom w hiszpańskim regionie Costa Blanca zwraca uwagę nowoczesną fasadą o otwartym charakterze. Sięgające od podłogi do sufitu przeszklenia przesuwne w systemie Schüco ASS 77 PD.NI otwierają rozległe widoki na ogród z basenem i tworzą modny efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem.
Miasto Elche słynie z ogrodów palmowych, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, dlatego stały się one jednym z głównych elementów kształtujących charakter inwestycji. Pod względem architektonicznym biuro Estudio Arn Arquitectos chciało przede wszystkim nawiązać do wyglądu tradycyjnego dla tego regionu domu wiejskiego. Budynek uzyskał dwuspadowy dach, a wszystkie posadzki i północna fasada zostały wykończone jasnym, naturalnym kamieniem. Zostały one zestawione na zasadzie jaskrawego kontrastu z pionowymi lamelami zewnętrznymi i podłogami z tropikalnego drewna iroko, a także elementami z surowego betonu.
Wielkopowierzchniowe przeszklenia w systemach aluminiowych Schüco tworzą imponujący efekt przenikania się architektury wnętrza z zewnętrznym otoczeniem budynku.
Zamknięty, a zarazem otwarty
Budynek składa się prostokątnej strefy mieszkalnej i przyległego skrzydła wysuniętego w kierunku południowo-zachodnim pod kątem 45 stopni. Fasady w obydwu sekcjach uzyskały odmienny charakter, co wynika z różnych sposobów ich użytkowania. Dyskretnie zakryta przestrzeń mieszcząca sypialnię, przebieralnię i łazienkę została zaaranżowana na planie sześcianu. Naturalne światło przenika tu przez umieszczone od strony północnej okna serii Schüco AWS 65 BS i Schüco AWS 50.NI, które częściowo wychodzą na atrium i są osłonięte drewnianymi lamelami. W wydłużonym skrzydle umieszczono zaś strefę dzienną z kuchnią i jadalnią z panoramicznym widokiem na zewnątrz. Ta zwrócona na południowy-zachód część uzyskała jasny i bardzo transparentny charakter dzięki zastosowaniu wysokich na całą kondygnację przeszkleń w systemie Schüco ASS 77 PD.NI. Cztery ruchome sekcje o imponujących wymiarach 4 x 3 m umożliwiają szerokie otwarcie strefy dziennej na basen, ogród lub zadaszony taras, który w pogodne dni może pełnić funkcję zewnętrznej jadalni. Ekstremalnie wąskie szerokości czołowe profili w systemie ASS 77 PD pozwalają na realizację przeszkleń o klarownym designie, którego nie zakłócają masywne elementy konstrukcji. Zlicowane z wylewką podłogową progi pełniące funkcję prowadnic eliminują ponadto jakiekolwiek bariery w przechodzeniu na zewnątrz.
Rozwiązania dopasowane do klimatu
Decydujący wpływ na wybór rozwiązań konstrukcyjnych i wyposażenie stolarki miał śródziemnomorski klimat cechujący się łagodnymi zimami i gorącymi okresami letnimi. Platforma systemowa Schüco ASS 77 PD oferuje trzy wersje różniące się między sobą izolacyjnością cieplną, od wersji wysoko energooszczędnej SI (Super Insulated) poprzez energooszczędną HI (High Insulated) aż po nieizolowaną cieplnie NI (Non Insulated). W tym przypadku wybrano trzecią z nich, dedykowaną ciepłym strefom klimatycznym. Ponieważ w sezonie letnim może dochodzić do nadmiernego nagrzewania się wnętrz, zastosowano specjalne pakiety szybowe z dwuwarstwową powłoką przeciwsłoneczną. Ponadto duże sekcje przesuwne umożliwiają mieszkańcom domu dostosowywanie położenia skrzydeł do zmiennych warunków atmosferycznych, np. w słoneczne dni mogą one być otwarte na oścież, a w chłodniejsze wieczory mogą pełnić funkcję naturalnej wentylacji w pozycji półotwartej. W celu zagwarantowania odpowiedniej ochrony przed włamaniem, systemy przesuwne i okna Schüco zostały wykonane w klasie RC2.