Polska może wkrótce dołączyć do grona państw, które skutecznie eliminują problem dostępu do jakościowej wody pitnej. Rządowy projekt ustawy o jakości wody, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury, został właśnie przyjęty przez Radę Ministrów i trafił do Sejmu. To realna szansa, aby w naszym kraju został rozwiązany jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych, który dotyka dziś niemal dwóch miliardów ludzi na świecie.
Czy darmowa i bezpieczna woda pitna stanie się nowym standardem w Polsce? Po decyzji Rady Ministrów – wszystko na to wskazuje. Projekt ustawy o jakości wody pitnej, przyjęty przez rząd, to realna szansa na przełom w dostępie do czystej wody. I nie chodzi wyłącznie o krany, ale o całe systemy instalacyjne, które wreszcie znajdą się pod należytą kontrolą. Wdrażany projekt ustawy przewiduje istotne obowiązki dla właścicieli i zarządców budynków. Nowe przepisy wprowadzają systematyczne kontrole stanu instalacji wodociągowych w blokach i kamienicach oraz jakości wody „na ostatniej prostej”, czyli wewnątrz samych mieszkań. Ponadto posiadacze budynków mieszkalnych, zobowiązani będą do informowania najemców o wynikach przeprowadzanych kontroli. Znacząco wpłynie to na poczucie bezpieczeństwa oraz zaufanie do tego, co płynie z kranu.
To także odpowiedź na ambitne cele Unii Europejskiej – zgodnie z nową strategią Komisji Europejskiej (COM/2025/280), państwa członkowskie muszą nie tylko zapewniać wszystkim obywatelom łatwy i sprawiedliwy dostęp do bezpiecznej wody, ale również zwiększać przejrzystość kosztów, zużycia i jakości. Nowe przepisy w Polsce wpisują się w realizację Europejskiego Zielonego Ładu i prawa do czystego środowiska – podstawowego prawa każdego mieszkańca UE.
Warto podkreślić, że jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, Polska może stać się jednym z liderów w zakresie nowoczesnego zarządzania wodą pitną. To nie tylko krok w stronę zdrowszego społeczeństwa, ale też silny sygnał, że prawo do czystej wody to nie luksus – to standard, którego każdy obywatel ma prawo oczekiwać.
Poidełka mają wrócić do łask, a to oznacza krok w stronę bezpieczeństwa, ekologii i wygody. Ustawa o jakości wody pitnej przewiduje montaż punktów z darmową wodą we wszystkich kluczowych placówkach publicznych: od szkół, przez szpitale, aż po urzędy. Oznacza to, że każdy będzie mógł napełnić swoją butelkę wielorazową lub napić się wody bezpośrednio – wystarczy nacisnąć przycisk i lekko się pochylić.
To rozwiązanie ma szansę nie tylko podnieść komfort codziennego życia, ale też przyczynić się do ochrony środowiska – ograniczając zużycie plastiku i promując świadome nawyki. Co ważne, projekt kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo – szczególnie w miejscach, gdzie przebywają osoby najbardziej wrażliwe na jakość wody, jak dzieci i osoby starsze.
Nowe przepisy mają przynieść mieszkańcom konkretne udogodnienia i większe poczucie bezpieczeństwa. Gospodarstwa domowe będą otrzymywać coroczne raporty z informacjami o zużyciu wody oraz jej kosztach, co pozwoli lepiej kontrolować domowy budżet i zużycie zasobów. Co ważne, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne zostaną zobowiązane do podawania ceny za litr wody, co zwiększy przejrzystość świadczonych usług.
Zgodnie z założeniami projektu ustawy, w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia związanego z jakością wody, mieszkańcy mają zostać natychmiast poinformowani – z jasnymi instrukcjami, np. czy wodę należy przegotować przed spożyciem. To ważny krok w stronę większej ochrony zdrowia i komfortu codziennego życia – mówi Piotr Serafin, ekspert ds. systemów instalacyjnych, Uponor. Dostęp do bezpiecznej wody pitnej to nie przywilej – to podstawowe prawo. Nowe rozwiązania mają sprawić, że korzystanie z niej będzie jeszcze prostsze, tańsze i pewniejsze – dodaje.