• Strona główna
  • Fenomen mieszkań dwupokojowych. Kto i dlaczego je wybiera?

Fenomen mieszkań dwupokojowych. Kto i dlaczego je wybiera?

25 lipiec 2025  

Mieszkania dwupokojowe zyskują na znaczeniu – zarówno w centrach miast, jak i w strefach podmiejskich. Coraz więcej kupujących dostrzega w nich praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Dlaczego to właśnie ten segment nieruchomości przyciąga dziś największą uwagę?

Eksperci wskazują na kilka istotnych powodów: atrakcyjny stosunek ceny do funkcjonalności, zmieniające się potrzeby współczesnych nabywców i duża dostępność tego typu lokali. Na wzrost zainteresowania wpłynęła także niedawna obniżka stóp procentowych, która wyraźnie ożywiła rynek.

– Po nowych decyzjach Rady Polityki Pieniężnej obserwujemy wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości, a największym powodzeniem cieszą się właśnie mieszkania dwupokojowe. To najczęściej wybierany typ lokali – przystępny cenowo, a jednocześnie komfortowy i uniwersalny – komentuje Tomasz Bednarek, specjalista ds. sprzedaży 
w WPBM „Mój Dom” S.A.

Mieszkanie na miarę potrzeb

Dla wielu kupujących kluczowe są takie czynniki jak lokalizacja, termin odbioru, możliwości aranżacyjne czy standard wykończenia. W warunkach ograniczonego budżetu to właśnie mieszkania dwupokojowe oferują najlepszy kompromis pomiędzy wspomnianymi atutami, a ceną. Dużą zaletą jest także dostępność konkretnych lokali. Jak wynika z danych Otodom Analytics, średnia powierzchnia mieszkania oferowanego przez deweloperów w siedmiu największych miastach Polski w maju 2025 roku wynosiła 54 m². Najczęściej to właśnie mieszkania dwu lub trzypokojowe, których w sprzedaży jest obecnie najwięcej.

Dużym zainteresowaniem cieszą się lokale w centrach miast, a także tuż poza ich granicami, z dobrym dojazdem do pracy, uczelni i miejskiej infrastruktury.

Dobrym przykładem jest nasza podwrocławska inwestycja Zielona Lutynia. Oferujemy tam mieszkania w standardzie deweloperskim w znacznie korzystniejszych cenach niż w centrum miasta, a jednocześnie z wygodnym połączeniem komunikacyjnym z Wrocławiem. Tu także obserwujemy wyraźne zainteresowanie zakupem mieszkań dwupokojowych – dodaje Tomasz Bednarek.

Kto kupuje dwupokojowe mieszkania?

Jak podkreślają eksperci, na zakup tego typu mieszkań najczęściej decydują się 3 grupy klientów. Wśród kupujących dominują osoby po 26. roku życia – często z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, rozpoczynające życie na własny rachunek lub zakładające rodziny. Kolejną grupą są seniorzy, którzy niejednokrotnie decydują się na mniejsze lokum, prostsze i tańsze w utrzymaniu, często w lepiej skomunikowanej lokalizacji, bliżej rodziny, lekarzy i życia miejskiego. Nie brakuje również inwestorów – mieszkania dwupokojowe to jeden z najchętniej wybieranych formatów pod wynajem. Lato to czas, gdy decyzje zakupowe zapadają szczególnie dynamicznie. Lipiec, sierpień i wrzesień to idealny moment na zakup i urządzenie lokalu z myślą o wynajmie – wielu klientów chce zdążyć przed rozpoczęciem roku akademickiego i czasem, gdy studenci szukają mieszkań do wynajęcia.

Uniwersalność, funkcjonalność i coraz większa dostępność finansowania sprawiają, że mieszkania dwupokojowe to dziś jedna z najrozsądniejszych i najpewniejszych opcji na rynku nieruchomości – dodaje Tomasz Bednarek, specjalista ds. sprzedaży w WPBM „Mój Dom” S.A.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: