• Strona główna
  • Obrzeża, palisady i murki, czyli ramy kompozycyjne niezbędne w każdym ogrodzie

Obrzeża, palisady i murki, czyli ramy kompozycyjne niezbędne w każdym ogrodzie

26 sierpień 2024  

Wykonanie krawędzi tarasu, alejek i schodów z elementów betonowych, takich jak obrzeża, palisady czy murki to bardzo ważny etap aranżacji ogrodu. Dzięki nim możemy osiągnąć kilka celów jednocześnie. Podpowiadamy, jak wykorzystać je w praktyce!

 

Pierwszą funkcją obrzeży, palisad i murków jest wzmocnienie konstrukcji nawierzchni. Drugą niwelacja nierówności terenu i zapobieganie obsypywaniu się ziemi, a trzecią – rozgraniczenie różnych stref w otoczeniu domu. Każdy z tych aspektów jest bardzo istotny i w określony sposób przekłada się na trwałość oraz estetykę nawierzchni.

 

Stabilizacja nawierzchni

Najważniejszym zadaniem elementów betonowych, które montujemy na krawędzi, jest wzmocnienie konstrukcji nawierzchni tarasu, podjazdu, alejek czy schodów. Dzięki nim wytyczamy granicę, która trzyma w szachu wszystkie elementy, zapobiegając ich rozsuwaniu się na boki. Dzięki temu kostki, płyty lub stopnie nie przemieszają się, a całość konstrukcji nie ulega dezintegracji. Do zabezpieczenia brzegów nawierzchni z kostek i płyt betonowych idealne nadają się obrzeża. Te stosowane w nowoczesnych aranżacjach odznaczają się zwykle prostą i minimalistyczną formą. Doskonałym przykładem są tu obrzeża Polbruk Treo, Fem czy Modern. Pierwszy z tych borderów to prostokąt o wysokości 30 cm i długości 50 cm. Ciekawym akcentem, który można na nim dostrzec, są pionowe linie pojawiające się w równych odstępach. Treo występuje w dwóch fakturach i w klasycznym zestawieniu kolorów. Jego bratem jest równie minimalistyczne w designie obrzeże Fem. Trochę niższy, bo mający 28 cm element, ma identyczną długość i również można na nim dostrzec pionowe podziały. Podobną wysokość ma Modern – 28 cm. Z tym, że jest to najdłuższe z obrzeży, bo aż 1-metrowe. Do tego samego zastosowania, czyli zwiększenia trwałości konstrukcji, nadają się także palisady, takie jak Hestra, czy murki, jak na przykład Albero.  Dobrze użyte potrafią na lata zabezpieczyć konstrukcję, stanowiąc jej doskonałe ramy.

 

Zabezpieczenie skarp

Obrzeża, palisady czy murki pomagają też zniwelować nierówności terenu i często służą do zabezpieczenia skarp. Przykładem może tu być choćby zastosowanie 40, 60, 80 i 100 cm palisad Hestra np. wzdłuż (na boku) ciągu schodów. Wyższych palisad użyjemy również do zabezpieczenia brzegu tarasu czy skarpy. Pomocny może się tu okazać również murek, Albero. Jego wysokość może wynieść maksymalnie jeden metr, co w zupełności wystarczy do zabezpieczenia boków schodów czy tarasu. W pagórkowatym terenie obrzeży, palisad i murków użyjemy również, aby zapobiec osypywaniu się ziemi na alejki, ścieżki czy schody z wyżej umiejscowionych rabat.

 

Organizacja przestrzeni

Bordery, palisady i murki umieszczone na granicy nawierzchni, alejek lub schodów to nie tylko kwestia trwałości konstrukcji czy niwelacji nierówności terenu, ale także wizualnego porządku wokół posesji i w ogrodzie.  Mniejsze elementy, takie jak obrzeża Fem, Treo czy Modern dodatkowo mogą być pomocne przy wyznaczeniu granic alejek, podjazdu czy terenu zielonego. Dzięki nim możemy na przykład zmniejszyć ryzyko najechania na rośliny podczas manewrów samochodem na podjeździe. Można je też wykorzystać do budowy niskich rabat czy ozdobnych klombów. Z kolei z wyższych elementów, czyli palisad i murków możemy zbudować dekoracyjne kwietniki, efektowne donice lub funkcjonalny warzywnik.

 

Estetyka aranżacji

Obrzeża, palisady i murki to elementy małej architektury, które są przysłowiową „wisienką na torcie” w każdej aranżacji, dlatego też muszą być z nią spójne. Na szczęście nie jest to trudne, ponieważ zazwyczaj występują w bardzo uniwersalnej kolorystyce, przez co pasują do niemal każdej kompozycji. Najczęściej są to odcienie szarości, takie jak stalowy, grafitowy (Treo, Fem, Hestra), szary (Modern) czy nerino (Albero). Będą one idealnie pasować do aranżacji w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim czy klasycznym. Z kolei brązy (Treo, Fem, Hestra, Modern) i łamane szarością beże (Albero) doskonale sprawdzą się w kompozycjach w klimacie śródziemnomorskim czy rustykalnym.

 

Bordery, palisady i murki to superważne detale, które z jednej strony pozwolą wzmocnić konstrukcję nawierzchni tarasu, alejki czy stopni schodowych, zniwelować nierówności terenu, zapobiegną także obsypywaniu się ziemi na nawierzchnię - z drugiej zaś będą stanowiły klamrę kompozycyjną aranżacji. Wszystko to sprawia, że nie powinniśmy o nich zapominać przy projektowaniu otoczenia naszego domu.

 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: