• Strona główna
  • Leroy Merlin Polska dołącza do 31. edycji Akcji Sprzątanie świata!

Leroy Merlin Polska dołącza do 31. edycji Akcji Sprzątanie świata!

17 kwiecień 2024  

W Międzynarodowy Dzień Ziemi Fundacja „Nasza Ziemia” ogłosiła 31. edycję Akcji Sprzątanie świata w Polsce pod hasłem „Na straży czystej Ziemi od 1994 roku”. Wolontariusze Leroy Merlin Polska już po raz trzeci przyłączą się do tej największej akcji ekologicznej na rzecz czystego środowiska, w wewnętrznej inicjatywie “Zostań Bohaterem Naszej Ziemi”.

Akcja Sprzątanie świata – Polska 2024

Trudno uwierzyć, że po niemal trzech dekadach sprzątania świata w Polsce, ciągle wśród nas są osoby, które bezrefleksyjnie wyrzucają lub porzucają śmieci w naturze. Przez ostatnie 30 lat, 23 miliony uczestników Akcji zebrało 45 milionów kilogramów odpadów! Jednak ostatnio prawdziwą plagą okazują się małe, lecz bardzo problematyczne odpady takie jak kapsle czy niedopałki papierosowe. „W roku ubiegłym uczestnicy akcji terenowych w Polsce zebrali 490 tysięcy kilogramów śmieci, a do tego 640 tysięcy petów papierosowych i niemal 170 tysięcy kapsli! Ten kłopotliwy i trudny do wysprzątania odpad króluje w naturze, szczególnie na wypoczynkowych zielonych terenach miejskich. Będziemy więc mieli co robić, podejmując się wspólnie trudu posprzątania naszych kawałków Polski w 31. edycji Sprzątania świata! – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata-Polska.

Wolontariusze Fundacji Leroy Merlin Polska Bohaterami Naszej Ziemi

Od roku 2021, pracownicy-wolontariusze Leroy Merlin Polska zorganizowali w ramach Akcji Sprzątanie świata w Polsce 158 akcji terenowych, zbierając z natury łącznie 56 063 kg śmieci! „W tym roku planujemy utworzyć 80 sztabów we wszystkich naszych sklepach i tym samym wzmocnić głos Fundacji „Nasza Ziemia” przeciwko zaśmiecaniu środowiska naturalnego” – mówi Agnieszka Bolek, prezeska Fundacji Leroy Merlin. „Każdej naszej akcji towarzyszy edukacja ekologiczna, w ramach której nie tylko krytycznie przyglądamy się zbieranym odpadom, które powinny trafiać do odpowiednich pojemników, ale właśnie zwracamy uwagę uczestników naszych wydarzeń, że w tej Akcji nie chodzi o samo sprzątanie, a właśnie o przekonywanie śmiecących by tego nie czynili w miejscach, gdzie zwykle wypoczywamy od trudów codzienności” – dodaje Agnieszka Bolek.

Akcja oficjalnie wystartuje w kwietniu i potrwa do końca czerwca, kiedy swoje działania terenowe zakończą wszystkie sklepy i centrala Leroy Merlin Polska. W tym czasie pracownicy firmy dowiedzą się jak poprawnie organizować takie inicjatywy (od wybrania terenu do sprzątania, przez uzyskiwanie odpowiednich pozwoleń i poznanie zasad bezpieczeństwa, aż po wywóz zebranych odpadów). Zdobytą wiedzę, wolontariusze wykorzystają w praktyce przy organizacji lokalnych akcji terenowych, a także będą się nią dzielić ze swoimi rodzinami, klientami Leroy Merlin czy lokalną społecznością. Dzięki zaangażowaniu w Akcję całej sieci Leroy Merlin Polska, firma przekazuje wiedzę wielu osobom w całej Polsce oraz zachęca do aktywnego udziału w aktywnościach na rzecz środowiska naturalnego. 

Już niedługo w sklepach sieci pojawią się materiały informacyjne dla klientów, a pierwszą akcję przeprowadzą pracownicy centrali Leroy Merlin Polska 25 kwietnia.  Zapraszamy do wspólnego sprzątania wszystkich, którzy chcą Zostać Bohaterami Naszej Ziemi!