Domowo w Heimstaden Polska

20 luty 2024  

Projekt warszawskiego biura Heimstaden bezpośrednio koresponduje ze specyfiką firmy i przenosi ciepło domu do przestrzeni pracy. Efekt osiągnięto dzięki odpowiedniemu układowi pomieszczeń, spokojnej bazie kolorystycznej oraz obecności tkanin i drewna.

Szwedzka firma Heimstaden zajmuje się długoterminowym wynajmem mieszkań, a jej ideę wyraża hasło „Friendly Homes”. Do wartości firmy nawiązuje projekt jej warszawskiego biura autorstwa AKA Studio. Architekci stworzyli przestrzeń, w której pracownicy czują się jak w domu.  - Dzięki użyciu odpowiedniego układu pomieszczeń, zastosowaniu dobrze dobranych materiałów, spokojnej bazy kolorystycznej i funkcjonalnych mebli udało się stworzyć przyjemną, domową przestrzeń, w której chce się przebywać i pracować. Chcieliśmy znaleźć balans między pracą, a odpoczynkiem, byciem razem i osobno – komentuje Karolina Kowalik.

Strefa recepcji

Wrażenie domowej przytulności wita nas już w strefie recepcji. Wprowadza je zaprojektowana przez architektów lada recepcyjna, fornirowana dębem w naturalnym wybarwieniu. Drugim unikalnie zaprojektowanym elementem jest ażurowy regał, którego stylistyka odwołuje się do stylu skandynawskiego. Ciekawym zabiegiem jest przywołująca nostalgiczne skojarzenia lamperia. Na jej tle wyeksponowane zostały meble wypoczynkowe, w stonowanych kolorach ziemi.

 

Strefa kuchni i wypoczynkowa

Budowanie poczucia komfortu i dobrego samopoczucia wspiera duża przestrzeń wspólna, która łączy w sobie kilka funkcji – kuchni, jadalni i salonu z częścią do gier. Centralnym punktem jest zdecydowanie kuchnia, miejsce integracji pracowników i serce biura. Sąsiaduje z nią jadalnia z dużym drewnianym stołem socjalnym, do którego dobrane zostały krzesła z różnych kolekcji, co akcentuje mniej formalny charakter tej przestrzeni. Nieopodal znajdujemy również miks mebli tapicerowanych w wyrazistych kolorach, które tworzą strefę wypoczynkową. Do tego, by przysiąść z kawą lub laptopem, zapraszają również barki – jeden przy kuchni, drugi przy oknie, z którego rozpościera się widok na tętniące życiem otoczenie placu Unii Lubelskiej. Natomiast z drewnianej ławy można kibicować graczom w piłkarzyki lub rzutki. Ława przechodzi w boazerię, a ta z kolei w niezbędne we współczesnych biurach lockersy. Ten wielofunkcyjny, fornirowany dębem element został zaprojektowany specjalnie na potrzeby realizacji. Świadome zastosowanie przez architektów wielu elementów fornirowanych naturalnym dębem wprowadza kojącą zmysły, przytulną atmosferę. Domowość budują również meble: regały, szafy i komody – zaprojektowane przez architektów i wykonane przez lokalnych rzemieślników z naturalnych materiałów. Efekt ten dodatkowo potęguje roślinność oraz wpadające w czerwień, nieco orientalne dywany. Artystycznym, unikalnym elementem części wspólnej są wielkoformatowe grafiki Zuzy Gadomskiej. Ich stylistyka odwołuje się do charakteru działalności firmy, zatem w graficzny sposób przedstawiają wielkomiejski styl życia. Dopełnieniem miejskich wątków jest grafika przedstawiająca rajską dżunglę, która jest alternatywą dla typowych zielonych ścian.

Miejsca pracy

Osobną strefę stanowią miejsca zaprojektowane z myślą o wydajnej pracy. W trakcie warsztatów architekci wraz z inwestorem wypracowali układ, który spełnia wymagania pracowników i jest dostosowany do specyfiki każdego z działów. Tym samym pracownicy call center zajmują zamykane pomieszczenia, a działy mniej formalne, których praca polega na współpracy z innymi działami, zajmują otwartą część biura. Wszystkie te strefy są przedzielone salami spotkań i pokojami do skupienia, tak aby jak najbardziej wykorzystać dostępną przestrzeń. W częściach otwartych zlokalizowano również budki telefoniczne, które świetnie się sprawdzają do spotkań online. Każde stanowisko pracy wyposażone jest w regulowane biurko, co pozwala na pracę na przemian – raz w pozycji stojącej, raz w siedzącej. Pozwala to pracownikom na aktywizację mięśni, prozdrowotną zmianę postawy oraz poprawę krążenia krwi w organizmie. Ponadto, wyposażenie biura w wygodne krzesła biurowe, stołki ergonomiczne czy piłki balansujące dodatkowo pomaga dbać o właściwą postawę ciała oraz o rozluźnienie mięśni.

- Ważne było dla nas zachowanie jak największej ilości już istniejących elementów technicznych biura, które mogły zostać dostosowane do nowego układu funkcjonalnego. W naszych projektach staramy się wykorzystywać i przetwarzać elementy zastane po poprzednich najemcach. Tak jak w projekcie dla Heimstaden, wykorzystaliśmy około 80% istniejącego okablowania. Do tego dobraliśmy lokalnych producentów, działających w Polsce i na terenie Europy, aby zminimalizować ślad węglowy. Cieszymy się, że również dla Heimstaden myślenie i działanie w sposób zrównoważony jest czymś naturalnym – komentuje Agata Łapuchowska.

Pracowania AKA Studio w projekcie pełniła również funkcję Project Managera, czyli odpowiadała za koordynację wszystkich etapów inwestycji. To całościowe podejście jest typowe dla pracowni. 

www.studioaka.pl