Fasada Roku 2023: tak głosowali internauci

14 listopad 2023  

Prawie 72 000 ocen przyznali internauci w tegorocznej edycji plebiscytu zorganizowanego przez firmę Baumit w ramach konkursu Fasada Roku 2023. Zobacz, które budynki w każdej z pięciu kategorii zyskały największą przychylność głosujących. 

Plebiscyt Fasada Roku 2023 wystartował 1 maja br., a zagłosować w nim mógł każdy, kto do 31 października odwiedził adres www.baumit.com/fasadaroku. By wyrazić swoją opinię wystarczyło wejść na stronę i przyznać odpowiednią ilość gwiazdek (od 1 do 5) dowolnej liczbie uczestników-budynków. Było co oceniać, bo na liście startowej, zamkniętej 30 września br. znalazły się aż 263 budynki z elewacją wykończoną kompletnym system elewacyjnym Baumit (ocieplenia, tynkowym lub renowacyjnym).

Łącznie w tegorocznej odsłonie plebiscytu zebrano blisko 72 000 ocen entuzjastów architektury i budownictwa z całej Polski.  W ten sposób internauci zdecydowali o tym, które realizacje otrzymają specjalne „Wyróżnienie Internautów" w kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny nowy, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji.

Budynki z „Wyróżnieniem Internautów"

Zwycięzcy plebiscytu to realizacje, które uzyskały najwyższą ocenę w głosowaniu publiczności w swojej kategorii. Każdy z nich otrzyma specjalny tytuł „Fasada Roku 2023 – Wyróżnienie Internatów". Oto oni!

Kategoria „budynek jednorodzinny nowy"

Wśród nowych budynków jednorodzinnych najwyższą średnią notę od internautów otrzymał Dom pod Mielcem. Projekt powstał w pracowni MEEKO Architekci, a prywatny inwestor powierzył jego realizację  firmie Fachman. 

https://baumit.pl/fasadaroku/projects/single-family-house/4543/dom-pod-mielcem

Kategoria „budynek wielorodzinny nowy"

W najliczniej obsadzonej kategorii, przeznaczonej dla nowych budynków wielorodzinnych, publiczność najlepiej oceniła warszawską inwestycję spółki Marvipol – Lazurova Concept. Autorem projektu jest Studio 20, natomiast prace na poziomie budowlanym wykonała firma HOCHTIEF Polska. 

https://baumit.pl/fasadaroku/projects/multi-family-residential/4566/lazurova-concept

Kategoria „budynek niemieszkalny nowy"

W grupie nowych budynków niemieszkalnych serca internautów skradło wrocławskie Centrum Aktywności Lokalnej, którego inwestorem jest Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich. Obiekt zaprojektowała  pracownia arch_it Piotr Zybura, natomiast prace budowlane przeprowadziła firma  AWM Budownictwo. 

https://baumit.pl/fasadaroku/projects/non-residential/4845/centrum-aktywnosci-lokalnej

Kategoria „budynek po termomodernizacji”

Wśród budynków po termomodernizacji najwyżej w rankingu internautów uplasował się obiekt biurowo-socjalny w Tarnowie Podgórnym. Jego obecny wygląd to efekt połączonych sił Kimball Electronics Poland Sp. z o.o., Architecto Group oraz Porr S.A.. 

https://baumit.pl/fasadaroku/projects/thermal-renovation/4857/obiekt-biurowo-socjalny

Kategoria „budynek zabytkowy po renowacji"

Za najlepszą renowację zabytkowego budynku internauci uznali remont kamienicy przy ul. Wojska Polskiego w Szczecinie. Projekt przygotowała architekt Justyna Biernat-Łagoda, a urzeczywistniła go firma Perito MCT Maciej Szmigiel. 

https://baumit.pl/fasadaroku/projects/historical-renovation/4535/wojska-polskiego

Jak zagłosują jurorzy?

Internauci spełnili już swoją powinność, wyłaniając swoich zwycięzców w plebiscycie. Tym samym stało się już jasne, które realizacje budowlane zostaną w tym roku uhonorowane specjalnym tytułem „Wyróżnienie Internautów". 

Przed nami już zatem tylko werdykt profesjonalnego grona jurorów, który wyłoni zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku. Głosy internautów nie będą mieć na niego wpływu. O tym kogo wybierze panel ekspertów, dowiemy się po zaplanowanych na listopad niezależnych obradach. Przebieg konkursu można śledzić na stronie: www.fasadaroku.baumit.com.

Wyłoniony przez jurorów zwycięzca każdej kategorii otrzyma prestiżowy tytuł Fasada Roku 2023, 10 000 zł i coś jeszcze – pewne miejsce w najbliższej edycji rozgrywki na poziomie międzynarodowym. W ramach Baumit Life Challenge reprezentanci 25 krajów powalczą o jak najlepsze miejsce w wyścigu o tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze wyższe nagrody finansowe. 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: