• Strona główna
  • Luksusowe szałasy z Podhala najlepszym projektem rezydencyjnym w Europie

Luksusowe szałasy z Podhala najlepszym projektem rezydencyjnym w Europie

7 marzec 2023  

Osada w Kościelisku pracowni Karpiel Steindel Architektura otrzymała tytuł European’s Best dla najlepszej inwestycji rezydencyjnej na Starym Kontynencie wg plebiscytu European Property Awards 2022.

Gala wręczenia nagród odbyła się na początku lutego w Londynie, w ręce architektów z pracowni Karpiel Steindel Architektura oraz inwestora HRMS Invest powędrowały nagrody z grawerowanymi głowami lwów – symbolem dobrze znanym i pożądanym w branży nieruchomości komercyjnych na całym świecie.

Za sukcesem stoi zgrany duet: autorzy oryginalnego projektu, doświadczeni architekci z Podhala, ale też świadomy i odważny inwestor. – Polska architektura drewniana zyskuje coraz większy rozgłos w świecie. Za sprawą kolejnych śmiałych i jakościowych realizacji projekty zbierają nagrody w największych plebiscytach. Bez inwestorów byłoby to niemożliwe – mówi Jan Karpiel-Bułecka jr, autor projektu.

Kameralny enklawa sześciu luksusowych domów wypoczynkowych, która w języku angielskim otrzymała nazwę Modern Hut, powstała u stóp Giewontu. To przykład projektu odważnie czerpiącego z odległych tradycji budownictwa wsi podhalańskiej, zanurzonego w kontekście otoczenia. Osada harmonijnie nawiązuje bowiem do korzeni, co wyraża się na przykład w pokryciu dachów drewnianymi dranicami. - Domy osadziliśmy na kamiennych podmurówkach, dokładnie tak jak w przeszłości górale wznosili drewniane szałasy na wysokogórskich halach – tak ideę projektu tłumaczy Jan Karpiel-Bułecka jr. 

To elementy, które urzekły konkursowe jury swoją prostotą i naturalnością. Ponowny zwrot ku miejscowej tradycji budowlanej, wykorzystującej lokalne materiały i rzemiosło, jest w ostatnich latach szczególnie ważny i doceniany przez gremia architektoniczne na całym świecie.

Doceniono również przewrotność projektu. Luksusowe domy korespondujące z bardzo pierwotnym, skromnym budownictwem, otrzymały współczesne przeszklenia, które zestawione z drewnem i kamieniem tworzą zupełnie nowy wymiar architektury w segmencie premium. Dowodzą jednocześnie, że eleganckie i prestiżowe nieruchomości nie muszą generować kosztownych logistycznie i szkodliwych dla środowiska procesów.

Już jesienią 2022 roku osada otrzymała najwyższą ocenę 5 gwiazdek dla najlepszej inwestycji w Polsce w kategorii Architecture Multiple Resindence, co pozwoliło jej ubiegać się o tytuł najlepszej w Europie wg plebiscytu European Property Awards. EPA to jedne z najważniejszych europejskich nagród sektora nieruchomości komercyjnych, których celem jest wyłonienie najciekawszych projektów architektury i wnętrz. Europejska edycja jest częścią organizowanego od prawie 30 lat konkursu International Property Awards, wyłaniającego najlepsze projekty z całego świata. 

– Od kilkunastu lat wypełniamy misję popularyzacji architektury Podhala poza granicami Polski. Ta nagroda to wymarzone uhonorowanie naszej pracy, wynoszące tradycję i rzemiosło rękodzieła w architekturze Podhala na nowy, międzynarodowy poziom – podkreśla architekt Marcin Steindel, współwłaściciel pracowni.

 

Mistrzowski duet

 

Nie byłoby jednak sukcesu Osady, gdyby w 2019 r. w pomysł nie uwierzył inwestor Tomasz Grodecki z HRMS Invest. Wieloletni potentat na rynku obuwniczym, kilka lat temu sprzedał rodzinną markę Badura. - Zdecydowałem się wejść na nieznany mi rynek nieruchomości i zaufać pracowni Karpiel Steindel. 

Dziś świętując sukces docenia, że to ryzyko się opłaciło, bo jak sam mówi: zysk finansowy to nie jedyna motywacja do działania. – Buduję tak, jak sam chciałbym mieszkać – podkreśla. I dodaje: -Zależało nam na stworzeniu w pełni nowoczesnych willi wypoczynkowych, wyposażonych w luksusowe udogodnienia, szlachetne materiały i współczesny, ale ekologiczny dizajn. Każdy dom ma niezakłócony widok na panoramę Tatr. Stworzyliśmy fantastyczne miejsce, służące przede wszystkim relaksowi i rekreacji, a zarazem nie transportowaliśmy materiałów i technologii z drugiego końca Europy. Stworzyliśmy projekt ekologiczny, ale nie pozbawiony luksusowego wymiaru – pointuje Grodecki.

Architekci Jan Karpiel – Bułecka jr i Marcin Steindel wraz z inwestorem Tomaszem Grodeckim zapowiadają, że niebawem odsłonią nowe projekty, z nadzieją myślą już o kolejnych światowych nagrodach.

Architekci Karpiel Steindel od ponad 15 lat tworzą projekty domów, sięgając do rodzimej kultury budowlanej Podtatrza i z poszanowaniem niepowtarzalności górskiego krajobrazu. Mariażem nowoczesnych technologii z tradycją gwarantują swoim pomysłom unikatowość. Przełomem w historii pracowni był Dom w Tatrach, wyróżniony w 2017 r. Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza. Pierwszy raz w szesnastoletniej historii nagrody, trafiła ona wówczas na Podhale. Zaskarbili sobie uznanie szerokiej publiczności, a także jurorów zagranicznych plebiscytów. 

Kolejnym ważnym towarem eksportowym były domy The Boats, po krajowym tournée w 2020 r. ruszyły na podbój Europy. Zasłynęli też dzięki projektowi luksusowego aparthotelu Bachleda Club Residence w Zakopanem. Realizacje Karpiel Steindel opisują regularnie największe światowe magazyny architektoniczne, jak „Archdaily”, „Wallpaper”, czy „The Plan”. 

Autorką projektu wnętrz Osady w Kościelisku jest architektka wnętrz Agnieszka Brzostek z AB Concept Design.

Album konkursowy Modern Hut, przygotowany do plebiscytu European Property Awards dostępny pod linkiem: https://www.karpielsteindel.eu/assets/img/ModernHutZakopane_IPA-small.pdf