• Strona główna
  • Posadzki poliuretanowe – skuteczna ochrona parkingów w inwestycjach mieszkaniowych

Posadzki poliuretanowe – skuteczna ochrona parkingów w inwestycjach mieszkaniowych

28 luty 2023  

Parkingi i garaże to nieodłączny element nowych budynków wielorodzinnych. Jest to funkcja w inwestycji mieszkaniowej, która stanowi duże obciążenie mechaniczne i chemiczne dla płyt stropowych. Bardzo często miejsca postojowe zlokalizowane są w podziemnej części budynków, co stwarza dodatkowe wyzwania związane z występowaniem wilgoci na skutek działania wód gruntowych, jak i wody naniesionej na powierzchnię płyt parkingowych. Ponadto na kondygnacjach pośrednich garażu istnieje możliwość powstania normowych pęknięć i zarysowań płyty stropowej pod wpływem ruchu pojazdów.

Eksperci marki Flowcrete, wiodącego producenta posadzek żywicznych, omawiają zagadnienia związane z doborem rozwiązań posadzkowych do parkingów i garaży, aby zapewnić skuteczną ochronę elementów betonowych przed działaniem czynników zewnętrznych.

W parkingach podziemnych, przy wykonywaniu płyt dennych często stosowana jest technologia tzw. białej wanny, która polega na wbudowaniu betonu o podwyższonej wodoszczelności. Jednakże w takim przypadku należy się liczyć z możliwością zwiększenia wilgotności całego elementu w przypadku jego stałego kontaktu z wodą. Posadzka żywiczna powinna być niewrażliwa na tego typu zjawisko. Uzyskuje się to poprzez zastosowanie specjalistycznych żywic gruntujących odcinających wilgoć zarówno w momencie aplikacji, jak i w czasie późniejszej eksploatacji, np. żywicy Hydraseal DPM z oferty Flowcrete.

Na kondygnacjach pośrednich istotnym czynnikiem, który należy uwzględnić przy doborze posadzek, jest możliwość powstania pęknięć i zarysowań płyty stropowej pod wpływem drgań i wibracji wywołanych ruchem pojazdów. Występowanie rys i pęknięć (szerokości max. do 0,3 mm) w przegrodach betonowych w budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych jest zjawiskiem naturalnym, przewidzianym w projekcie. W związku z tym pozostawienie w garażach niezabezpieczonego betonu stwarza zagrożenie migracji zanieczyszczeń, soli odladzających, płynów eksploatacyjnych itp. w głąb płyty poprzez spękania i w konsekwencji prowadzi do korozji zbrojenia i osłabienia nośności całego elementu.

Optymalnym rozwiązaniem dla parkingów i garaży są posadzki żywiczne wykonywane na bazie elastycznych żywic poliuretanowych o wysokiej zdolności mostkowania rys podłoża, jak np. rozwiązania systemowe Deckshield marki Flowcrete dedykowane do tych obszarów.

Posadzki żywiczne służą do ochrony betonowego podłoża przez działaniem czynników zewnętrznych. Systemy posadzek parkingowych Deckshield, wykonywane na bazie żywic poliuretanowych i piasków kwarcowych, skutecznie spełniają tę rolę. Są nienasiąkliwe, wodoszczelne i odporne na ścieranie, a przy tym elastyczne, co przekłada się na wysoką zdolność przekrywania rys w podłożu. 

Warto wyróżnić zwłaszcza dwie grupy posadzek:
Deckshield ID – przeznaczone do zabezpieczania podłoży betonowych w garażach podziemnych, w tym płyt dennych i kondygnacji pośrednich oraz w wersji Deckshield ID HD – o podwyższonej szorstkości, stosowane na wewnętrznych rampach zjazdowych. Posadzki te przekrywają rysy w klasie A2, czyli w zakresie 0,25÷0,5 mm (badanie w temperaturze -20oC przeprowadzone zgodnie z normą PN-EN 1062-7).

Deckshield ED – stosowane na zewnętrznych poziomach parkingów oraz w wersji Deckshield ED HD – na niezadaszonych rampach zjazdowych. Systemy te zawierają dodatkową warstwę super elastycznej membrany, która zwiększa szczelność i elastyczność systemu, przekładającą się na zdolność przekrywania zarysowań w klasie A3, czyli w zakresie 0,5÷1,25 mm. Rozwiązania te zapewniają skuteczną ochronę elementów betonowych przed działaniem wody i agresywnych substancji nawet w przypadku spękania ponadnormatywnego.

Posadzki Deckshield są wytrzymałe mechanicznie oraz odporne chemicznie na substancje występujące w parkingach i garażach, takie jak m.in. paliwa, kwas akumulatorowy i inne płyny eksploatacyjne samochodów, jak również chlorki z pozostałości soli drogowych znajdujących się w błocie pośniegowym wwożonym na oponach i podwoziu. Ponadto poliuretanowe powłoki żywiczne są łatwe w czyszczeniu i zachowują atrakcyjny wygląd przez lata. Ich szeroka gama kolorystyczna pozwala na graficzne oznaczenie miejsc postojowych, dróg jezdnych i ciągów pieszych. Jasne, błyszczące powłoki optycznie powiększają i rozświetlają wnętrze garażu, dzięki czemu stanowi on wizytówkę inwestycji, a przy tym korzystnie wpływają na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Dodatkowo rozwiązania posadzkowe z grupy Deckshield redukują pisk opon pojazdów. Systemy przeznaczone do zastosowań wewnętrznych wyróżnia niska emisja lotnych związków organicznych, potwierdzona certyfikatem Indoor Air Comfort® Gold, co ma znaczenie dla jakości powietrza w budynku.

Przy projektowaniu parkingów i garaży w inwestycjach mieszkaniowych wielorodzinnych warto korzystać ze wsparcia ekspertów od posadzek żywicznych, którzy na bazie swojej wiedzy i doświadczenia w tego typu projektach zaproponują optymalne rozwiązanie posadzkowe, biorąc pod uwagę przyjęte założenia konstrukcyjne i technologiczne.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Tagi:   posadzka